Turyści jakby nic pozowali do zdjęć. Zostali surowo ukarani przez Straż Graniczną

Warmińsko-mazurska Straż Graniczna zmuszona była wstawić surowy mandat rodzinie, która przekroczyła zieloną granicę z obwodem kaliningradzkim. Turyści chcieli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, pozując przy rosyjskim słupie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych może skutkować wysokim mandatem, a w niektórych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności. Mimo to ciekawscy turyści podejmują się ryzyka, zmuszając tym samym służby do reakcji. 

Turyści ukarani mandatami za przekroczenie zielonej granicy

15 sierpnia w dzień wolny od pracy wiele rodzin zdecydowało się na wspólny wypoczynek. Trzyosobowa rodzina z powiatu wołomińskiego postanowiła ostatni dzień wolny spędzić na wycieczce rowerowej w regionie granicy polsko-rosyjskiej. 

W poniedziałkowe popołudnie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich zatrzymali trzyosobową rodzinę, która jak się okazało, przeszła pod szlabanem ignorując wszystkie zakazy i znaki, a następnie udała się w kierunku rosyjskiego znaku granicznego, by uwiecznić chwilę na zdjęciach pamiątkowych. Rodzina nie poprzestała na fotografii i eksplorowała pobliskie miejscowości przygraniczne.

Zobacz wideo W ramach jakich przepisów powinni działać żołnierze? Gen. Różański: Powinni mieć uprawnienia straży granicznej

Surowy mandat dla turystów za wkroczenie na polsko-rosyjską granicę

Służby szybko zareagowały, a pomocne okazały się urządzenia monitorujące granicę, które wszystko zarejestrowały. Patrol Straży Granicznej, około trzech kilometrów od miejsca nielegalnego przekroczenia granicy zatrzymał turystów oraz ich wylegitymował. Rodzina przyznała się do popełnionych wykroczeń i zostali ukarani mandatem w wysokości 500 złotych. Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Turyści często przekraczają granicę, unikając wielu sygnalizujących znaków oraz tablic informacyjnych. Tylko w tym roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej naliczyli ok. 30 osób. 

Osoby przyznały się do popełnionych wykroczeń. 50-letni mężczyzna stał na pasie drogi granicznej i robił zdjęcia, natomiast jego młodsza o rok żona i 12-letnia córka pozowały przy rosyjskim słupie.

- możemy przeczytać na oficjalnej stronie Straży Granicznej.

Mandat za przekroczenie Straży GranicznejMandat za przekroczenie Straży Granicznej Screenshot / Facebook - Straż Graniczna

Więcej o: