Ciekawa atrakcja w bieszczadzkiej wsi. Tarnawa Wyżna oferuje malownicze torfowisko z różnorodną florą

Aktywny wypoczynek na łonie natury to ciekawy plan na wakacje lub weekendową wycieczkę. Będąc w Bieszczadzkim Parku Narodowym, warto odwiedzić także wieś Tarnawa Wyżna, która oferuje malowniczy deptak po torfowisku. Podziwiać tam możemy wiele chronionych gatunków zarówno zwierząt jak i roślin.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Torfowisko wysokie w Tarnawie Wyżnej to jedno z kilku bieszczadzkich torfowisk, które są dostępne dla turystów. Znajdziemy tam dwa osobne sektory, po których prowadzi ścieżka edukacyjna. Wygodne drewniane pomosty gwarantują komfort zwiedzania dla każdego. 

Torfowisko wysokie w Tarnawie Wyżnej - atrakcja Bieszczad

Bieszczadzki Park Narodowy oferuje wiele pięknych miejsc i atrakcji turystycznych, jednak tuż pod ukraińską granicą możemy podziwiać jedyne w swoim rodzaju torfowiska położone na terenie wsi Tarnawa Wyżna. Miejsce całkiem niedawno przeszło renowacje czego efektem są wygodne i estetycznie komponujące się z przyrodą, drewniane kładki. Rozplanowane na nich ścieżki edukacyjne pozwalają na wygodny spacer zarówno dla wózków jak seniorów oraz najmłodszych. 

Wygodne, drewniane pomosty dają komfort zwiedzania. Podziwiać tam możemy zróżnicowaną i niezwykle bogatą florę - bór sosnowy, torfowiec, bagno zwyczajne, rosiczka okrągłolistna, mszar, wełnianka pochwowata, borówka bagienna, bażyna czarna, modrzewnica zwyczajna to zaledwie garstką dóbr tego terenu. Obecność zwierząt także jest odczuwalna - śpiech ptaków niemal nie ustępuje, a bardziej uważni słuchacze usłyszą najróżniejsze dźwięki owadów. 

Większe torfowisko zajmuje obszar około 20 ha (znajduje się po lewej stronie parkingu), długość kładek wynosi około 1800 m. Mniejsze zajmuje około 6 ha, kładki mają około 600 m długości. Jest także duży parking, tablice informacyjne oraz inne udogodnienia dla turystów

Zobacz wideo Jakie mamy narzędzia, aby ukarać ludzi, którzy łamią prawo w rezerwatach?

Bieszczadzkie torfowiska - miejsce na weekendową wycieczkę

Poza bogatą fauną i florą okolica oferuje malownicze widoki. Zobaczymy stąd piękną panoramę na Halicz i wzniesienie Wołowego Garbu. Z kładki na mniejszym torfowisku doskonale widać Kopę Bukowską Krzemień i Bukowe Berdo. Do torfowisk prowadzi drogą z Tarnawy Niżnej do Bukowca. Jadąc, po lewej stronie zobaczymy San, na którym znajduje się granica państwowa. Dojazd nie powinien sprawić trudności - na trasie jest wiele oznaczeń i znaków. Wejście na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatne - więcej informacji można znaleźć na stronie Bieszczadzki Park Narodowy - serwis internetowy

Więcej o: