Polskie żubry opuszczają Bieszczady i ruszają na ważną misję. Czeka je długa podróż, a potem wyzwanie

Polskie żubry opuszczają Bieszczady i wyruszają w daleką podróż. Trzy samice z doliny Sanu na terenie Nadleśnictwa Lutowiska wyruszyły do odległej Bułgarii, by tam zasilić pierwsze dzikie stado tych zwierząt żyjące w Rodopach.

Polska jest jednym z miejsc, w którym można spotkać największe środowisko żubrów w Europie. W 2016 r. w Polsce żyło 1698 żubrów, z których 654 mieszka w Puszczy Białowieskiej. Na drugim miejscu znalazła się Białoruś, gdzie żyje 1615 przedstawicieli tego gatunku. 

Żubr przestał być uznawany za gatunek 'narażonego na wyginięcie'Dziesiątki gatunków wymarły, setki kolejnych uznano za zagrożone. Ale są i sukcesy

Bieszczadzkie żubry przetransportowane do Bułgarii

Na terenie Nadleśnictwa Lutowiska odłowiono trzy samice żubra, leśnicy zajęli się też logistyczną stroną załadunku zwierząt na specjalnie do tego przystosowany samochód.

Żubrzyce zostały najpierw uśpione i przebadane, bo wysłać możemy tylko zdrowe zwierzęta

- zapewniła prof. Wanda Olech, z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

Żubry trafiły do hodowli wolnościowej NANOVITSA, gdzie żyją też inni przedstawiciele gatunku, którzy trafili tam z Niemiec w 2013 r. Szanowana fundacja Rewilding Europe zajmująca się hodowlą wolnościową żubrów bardzo promuje to miejsce. Po dwóch latach od przyjazdu niemieckich zwierząt, przyszło na świat pierwsze cielę. Przez kolejne lata struktura stada zmieniała się. Zdarzały się zarówno upadki osobników, jak również uzupełnianie stada przez zwierzęta z ogrodów zoologicznych. W 2019 r. zwierzęta przebywające dotychczas w zagrodzie o powierzchni 70 ha zostały z niej wypuszczone i od tej pory stado żyje na wolności, a już niebawem dołączą do niego przedstawiciele z bieszczadzkich lasów.

Zobacz wideo Prof. Andrzej Elżanowski: Powinna powstać niezależna od resortu rolnictwa inspekcja ochrony zwierząt Wybierz serwis

Transport zwierząt był sporym wyzwaniem, o czym wspomina jeden z pracowników nadleśnictwa.

Operację załadunku utrudniły nam ostatnie opady śniegu, które uniemożliwiły dojazd TIR-em do odłowni, dlatego musieliśmy skrzynie z żubrami przewozić ciągnikiem w dolinę

- tłumaczy Rafał Osiecki, zastępca nadleśniczego w Lutowiskach. 

Działania na rzecz ochrony żubra

Te piękne i wyjątkowe zwierzęta wymagają jednak specjalnej opieki. Działania na rzecz ochrony żubra w Polsce i Europie koordynuje zespół naukowców z SGGW pod kierunkiem prof. dr hab. Wandy Olech. O opiekę dziko żyjących zwierząt dbają leśnicy. Takie działania są owocne w skutkach - żubrów w Polsce i Europie wciąż przybywa. W kraju na wolności żyje prawie 730 osobników. 

Źródło: krosno.lasy.gov.pl, animal.sggw.pl

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: