Jeziora w Polsce, nad którymi zaznasz świętego spokoju. Te miejsca to oaza dla szukających odpoczynku

Urlop to czas, w którym chcemy przede wszystkim odpocząć: od pracy, tłumów i obowiązków. Często szukamy miejsc, w których unikniemy głośnych plażowiczów i będziemy mieli kawałek plaży dla siebie. Tymczasem istnieją jeziora w Polsce, które nie cieszą się olbrzymią popularnością, a widoki, atrakcje i bliskość natury mogą was pozytywnie zaskoczyć

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wśród najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych w kraju znajdują się miejscowości nadmorskie, górskie, ale także położone nad jeziorami. To właśnie kraina tysiąca jezior jest jednym z najbardziej obleganych miejsc w sezonie letnim. Nic dziwnego - dzika, urzekająca przyroda, okalające widoki czy sporty wodne takie jak żeglarstwo przyciągają turystów z całego kraju. Jak jednak wybrać bardziej ustronne i ciche miejsce z dala od tłumów? 

Jeziora w Polsce. Gdzie warto się wybrać, by uniknąć tłumów? 

Jeziora to trzeci, obok gór i morza, region najchętniej wybierany na wakacyjny wypoczynek. Najpopularniejsze miejscowości znajdziemy oczywiście na Warmii i Mazurach jednak są także pewne perełki ukryte w innych regionach kraju. Z uwagi na wiele atrakcji i coraz większą popularność akwenów często w sezonie zmierzają tam tłumy turystów. 

Jak wybrać malownicze miejsce, pozbawione kolejek, zgiełku i przepełnionych plaż? Odpowiedź jest banalnie prosta - wystarczy wybrać niszowe, spokojniejsze miejscowości, które często mają dużo więcej do zaoferowania, niż popularne kurorty

Jezioro Powidzkie - jedno z najczystszych miejsc w Polsce

Jezioro Powidzkie, położone w powiecie słupeckim na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, wydaje się być idealnym miejscem na urlop lub weekendowy wyjazd. Atrakcyjny punkt nadal pozostaje cichy i niszowy, pomimo iż ma wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że jezioro polodowcowe typu rynnowego jest zarówno największym w województwie wielkopolskim, jak i jednym z najczystszych w Polsce. Na głębokości pięciu metrów widoczne jest dno jeziora ze spacerującymi po nim rakami. Dodatkowo woda jest bezpieczna dla ludzi. Sanepid określił ją jako zdatną do picia.

Cisza i spokój jest gwarantowana, ponieważ obszar objęty jest strefą ciszy, a silniki są zakazane. Malownicza okolica urzeknie każdego - to także prawdziwa gratka dla żeglarzy. Linia brzegowa jest rozwinięta i zróżnicowana. To prawdziwa oaza spokoju, i niemal każdy znajdzie tutaj coś, co go zachwyci. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jezioro Czyste. Ciche i spokojne miejsce z dala od tłumów i zgiełku

Kolejnym wartym polecenia miejscem jest Jezioro Czyste nazywane też Jasnym, które uchodzi za najczystsze i jedno z najspokojniejszych w Polsce. To jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie Polski. Woda jest tu krystalicznie czysta i a jezioro ma nawet do 15 metrów głębokości.

Niesamowitą faunę i florę możemy podziwiać na terenie Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Warto jednak podkreślić, że nie jest to opcja dla każdego - fani kąpieli w jeziorze muszą z niej zrezygnować. Wprowadzony jest zakaz pływania w akwenie. Pozostałe formy wypoczynku są jak najbardziej dozwolone: obcowanie z przyrodą, piesze wycieczki, pokonywanie malowniczych tras rowerem to tylko część z nich. 

Kruklanki - malownicza wieść nieopodal jeziora Gołdopiwo

Kruklanki to kolejna lokalizacją, którą warto bliżej poznać. To prawdziwa ostoja dla osób, które cenią sobie wypoczynek w klimatycznym i kameralnym miejscu bez tłumów. Malownicza wieś oddalona od Giżycka zaledwie o kilkanaście kilometrów gwarantuje dobry dojazd, ale także spokój.

Sąsiedztwo jeziora Gołdopiwo sprawia, że urlop tutaj staje się jeszcze ciekawszy. Jezioro ma kształt owalny, jedynie w północno-wschodniej części ma wydłużoną zatokę, zwaną Żabinki, otoczoną wzgórzami. Brzegi są z reguły wysokie, pagórkowate. Dodatkowym atutem jest fakt, iż przez Jezioro Gołdopiwo przebiega szlak kajakowy rzeki Sapiny. Ponadto Gołdopiwo znajduje się w strefie ciszy na obrzeżach Puszczy Boreckiej, która jest siedliskiem żubrów.

Więcej o: