Ranking najpiękniejszych jezior w Polsce. Pierwsze miejsce zaskakuje - to wcale nie Mazury

Polacy kochają wypoczynek nad wodą - morze, rzeki i jeziora są szczególnie oblegane w okresie wakacji. Ranking najpiękniejszych jezior w Polsce może okazać się pomocny przy wyborze miejsca na urlop. Ku zdziwieniu na pierwszym miejscu wcale nie znajdują się Mazury, a akwen w Bieszczadach.

Więcej ciekawych informacji zajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się okazuje najpiękniejsze jeziora w Polsce znajdziemy nie tylko na Mazurach, które nazywane są ich krainą. Okolice Warszawy czy Bieszczad są równie atrakcyjne pod tym względem. Magazyn Travelist przygotował ranking wyjątkowych polskich jezior, gdzie znajdziemy prawdziwe perełki.

Ranking najpiękniejszych jezior w Polsce

Jeziora, które zostały uwzględnione w rankingu, były oceniane za krajobraz, wodne atrakcje czy ukształtowanie linii brzegowej. Wybór nie był łatwy, bo chociaż jeziora zajmują tylko 1 proc. powierzchni naszego kraju, jest ich około 9 tys. Polskie zbiorniki są bardzo zróżnicowane i bez wątpienia każde z nich ma swój niepowtarzalny klimat i piękno. 

Pierwsze miejsce zajęło Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Potężny zbiornik powstał na skutek spiętrzenia wód Sanu i Solinki. W miejscowości Solina powstała wtedy potężna betonowa zapora, która swoją wielkością wzbudza respekt do dziś. Wysokie klify sąsiadujące z brzegiem jeziora porównywane są do norweskich fiordów. Nie brakuje też malowniczych zatok, wysepek i pięknych plaż.

Położony w malowniczej bieszczadzkiej okolicy zbiornik to tzw. strefa ciszy, gdzie obowiązuje zakaz używania w łodziach silników spalinowych. To sprawia, że turyści, jak i okoliczne zwierzęta mogą zaznać tu błogiego spokoju i ciszy. Jezioro jest także mekką dla żeglarzy oraz fanów innych sportów wodnych. W okolicy nie brakuje także innych atrakcji, takich jak ścieżki dla pieszych oraz rowerów, zabytki, liczne restauracje i udogodnienia dla turystów.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Śniardwy i Jeziorak - jednymi z najpiękniejszych jezior w kraju

Na drugim miejscu znajdziemy mazurskie jezioro, które jest także nazywane morzem - jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce. Rozciąga się na terenie powiatów mrągowskiego i piskiego. Leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu rzeki Pisy. To raj dla żeglarzy, ale także spore wyzwanie - co dla wielu jest atrakcją. Pogoda także lubi być w tym regionie zmienna, co mocno wpływa na warunki na łódce. Powierzchnia akwenu jest bardzo duża, jednak linia brzegowa jest dosyć dzika i zarośnięta, przez co liczba portów nie jest aż tak duża. Mimo to atrakcji wokół nie brakuje. 

Ostatnie miejsce na podium przyznano także akwenowi położonemu na Mazurach. Jezioro Jeziorak jest z kolei najdłuższym w Polsce oraz główną atrakcją Pojezierza Iławskiego. Znajdziemy tam też jedną z największych śródlądowych wysp w Polsce - Wielką Żuławę. To miejsce szczególne dla wszystkich kochających przebywać w bliskim sąsiedztwie natury. Wśród brzegów ciągną się parki, rezerwaty oraz pola, łąki i lasy. Sporty wodne również są tu często uprawiane - żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing. Na brzegach Jezioraka jest wiele pól namiotowych i biwakowych, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. 

Czwarte miejsce należy do podwarszawskiego Zalewu Zegrzyńskiego, które jest miejscem odpoczynku mieszkańców stolicy i nie tylko. Znajdziemy tam liczne plaże, kąpieliska atrakcje wodne, miejsca do grillowania i wiele innych. 

Źródła: Travelist / TVN24 

Więcej o: