Wakacje z domowym pupilem? Badania wyjaśniają, kiedy czujemy się bardziej zrelaksowani

Najnowsze badania pokazują, jak Polacy dbają o psy i koty w czasie wakacji. Niestety, pośród wspaniałych i odpowiedzialnych właścicieli znajdują się także wyjątki, które narażają pupila na niebezpieczeństwo i wykazują się brakiem wyobraźni. Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę, biorąc zwierzę na wspólny urlop.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polacy coraz częściej i chętniej planują wakacje w towarzystwie swoich pupili. Nie chcąc narażać się na rozłąkę, bez zastanowienia decydujemy się na dodatkowe koszy i dostosowujemy atrakcje wyjazdu pod psa czy kota. Najnowsze badania wyjaśniają, jak opiekunowie organizują wspólny urlop oraz o czym warto pamiętać, zabierając czworonoga na wakacje.

O czym nie możemy zapomnieć planując urlop z pupilem? 

Wakacje to przede wszystkim miło spędzony czas w gronie najbliższych, w tym także domowych pupili. Jak wskazuje Ogólnopolskie badanie "Wyjazdy urlopowe Polaków, a opieka nad zwierzętami" zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska, podczas wakacyjnych wojaży opiekunowie najczęściej decydują się na towarzystwo psów - aż 68 proc. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż - 79 proc. 

 Osoby, które decydują się podróżować w towarzystwie swojego psa, z reguły kojarzą to doświadczenie z pozytywnymi emocjami. 68 proc. opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy pupil jest razem z nimi na urlopie, 41 proc. jest bardziej zrelaksowanych, a tylko 2 proc. z nas stresuje się z tego powodu.

Planując wspólny wyjazd, nie możemy zapomnieć spakować i odpowiednio przygotować naszego czworonożnego przyjaciela. Na uwadzę powinniśmy mieć wszystkie potrzebne akcesoria takie jak: smycz, szelki, zabawki, smaczki, karma czy transporter. Warto podkreślić, że na czas wyjazdu nie warto zmieniać menu zwierzęcia - to zapobiegnie złemu samopoczuciu i nieprzyjemnościom, które mogą się z tym wiązać.

Kluczowe okaże się także zakwaterowanie w odpowiednim miejscu. Chociaż zaledwie kilka lat temu mogło być to spore wyzwanie, tak teraz większość miejsc staje się "pet friendly" i nie ma nic przeciwko dodatkowym gościom. Warto jednak za każdym razem dokładnie to sprawdzić, by po przyjeździe do wybranego kurortu nie pojawiły się żadne nieprzyjemności czy dodatkowe opłaty.

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Wakacje z pupilem - na to zwróć szczególną uwagę?

Jeśli zorganizowaliśmy bezpieczny transport oraz nocleg, możemy przejść do wspólnych atrakcji. Podczas urlopu nad morzem warto zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre plaże w sezonie zabraniają towarzystwa psa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Wakacje z psem nad morzem. Planując urlop z czworonożnym przyjacielem nie zapomnij o tych rzeczach.

Bez względu na miejsce wypoczynku należy mieć przy sobie miseczkę na wodę, smycz, smaczki, i najlepiej matę chłodzącą, która zapobiegnie przegrzaniu zwierzęcia. Pamiętajmy także o tym, by pies i kot nie przebywał przez długi czas na słońcu. Cień i odpowiednie nawadnianie to podstawa komfortu pupila, gdy słupki termometrów osiągają rekordowe temperatury. 

Porzucanie zwierząt to wakacyjna plaga

Niestety, okres urlopów i wakacji to także czas, w którym zwierzęta są masowo porzucane. Nieodpowiedzialni właściciele często bez najmniejszego zastanowienia i przejawu empatii zostawiają psy i koty przy drogach czy w lasach. W takim przypadku zdezorientowane i przestraszone zwierzę może zrobić krzywdę sobie lub innym.

Co roku wakacje są najcięższymi miesiącami jeśli chodzi o ilość podopiecznych, którzy nagle szukają schronienia. To okres nie tylko porzuceń, ale też zwrotów z adopcji 'na gwiazdkę' kiedy zazwyczaj nowi opiekunowie orientują się, że zwierzę to przede wszystkim obowiązek i przeszkadza np. w wyjeździe wakacyjnym

- wyjaśnia w rozmowie z nami Kinga Krzysztofowicz-Badźmirowska, prezes warszawskiej fundacji COR AB INITIO

Na szczęście losem porzuconych zwierząt interesują się wolontariusze, fundacje oraz domy tymczasowe, które przygarniają pod swój dach podopiecznych i szukają dla nich stałych, kochających i odpowiedzianych opiekunów. 

Co zrobić, gdy zobaczysz porzucone zwierzę? Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której ktoś porzuca czworonoga, nie wahaj się powiadomić o tej sytuacji służb. Jeśli znalazłeś porzucone zwierzę, zadzwoń do lokalnego schroniska lub Urzędu Miasta czy Gminy. 

Jeśli konieczne będzie zabezpieczenie zwierzęcia, zadbaj przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Jeśli zwierzę nie jest agresywne, możesz podać mu wodę, osłonić od słońca i poczekać z nim do czasu przyjazdu odpowiednich służb. Jeśli masz problem z uzyskaniem pomocy, warto skontaktować się z działającymi lokalnie fundacjami prozwierzęcymi. Z pewnością podpowiedzą, co robić w danej sytuacji. 

Więcej o: