Wakacje z psem nad morzem. Planując urlop z czworonożnym przyjacielem nie zapomnij o tych rzeczach

Wakacje z psem nad morzem to dla wielu osób idealny pomysł na wypoczynek. Towarzystwo ukochanego czworonoga sprawia, że urlop jest aktywny i przyjemny, ale także wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak zatem zaplanować wakacje z psim przyjacielem?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tegoroczne wakacje trwają w najlepsze. Coraz więcej właścicieli zwierząt decyduje się zabrać je na wspólny wypoczynek nad morze. Warto jednak wiedzieć, że wspólna podróż wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zapoznania się z kilkoma informacjami. 

Wakacje z psem nad morzem - jak zaplanować wypoczynek? 

Właściciele psów coraz częściej decydują się na wspólne wakacje i zabierają pupila na urlop. Dodatkowe koszty czy pewnego rodzaju ograniczenia nie zniechęcają, a wspólne podróże stają się wyczekaną aktywnością. Wybierając się na wakacje z czworonożnym przyjacielem, warto jednak wcześniej rozważyć aspekty takie jak nocleg, środek transportu i atrakcje, które nie będą kolidować z opieką nad psem. 

Planowanie warto rozpocząć od znalezienia hotelu lub innego miejsca noclegu, gdzie towarzystwo psa nie będzie przeszkodą. Chociaż zaledwie kilka lat temu mogło być to spore wyzwanie, tak teraz większość miejsc staje się "pet friendly" i nie ma nic przeciwko dodatkowym gościom. Warto jednak za każdym razem dokładnie to sprawdzić, by po przyjeździe do nadmorskiego kurortu nie pojawiły się żadne nieprzyjemności czy dodatkowe opłaty. Nieco łatwiej mają turyści, którzy wybierają camping czy namiot. Na większości pól namiotowych nie obowiązują ograniczenia w tym zakresie.

Podróż to dodatkowy aspekt, który warto rozważyć. Jadąc własnym samochodem, pamiętajmy, by odpowiednio zadbać o komfort zwierzęcia oraz nabyć transporter lub specjalne pasy, które zabezpieczą przed nagłym hamowaniem lub przechodzeniem psa na kolana kierowcy. Klimatyzacja i nawodnienie to podstawa, o której nie możemy zapomnieć. Jazda pociągiem także nie powinna sprawić problmu - małe zwierzęta nie wymagają dodatkowej opłat, a koszt biletu dla większego psa to około 15 zł. 

Plaże przyjazne czworonogom. Sprawdź, zanim wyjedziesz z psem

Niestety, nie wszystkie plaży w szycie sezonu otwarte dla zwierząt. Wyjeżdżając nad morze, warto więc sprawdzić, gdzie bez problemu możemy plażować z pupilem. 

W Gdańsku psy są mile widziane na każdej plaży z wyłączeniem miejsc strzeżonych przez ratowników. Dodatkowo w gdańskim Brzeźnie jest plaża dla psów - na ogrodzonym terenie znajduje się psi plac zabaw, psy mają także możliwość kąpieli na zagrodzonym terenie. 

W Sopocie w szczycie sezonu z psem można wejść na plażę przy wejściu numer jeden, a także przy wejściach 43, 44 oraz 45. Jeśli planujesz wypoczynek poza ścisłym sezonem, bez problemu możesz zabrać pupila na spacer brzegiem morza. Od 1 listopada do 30 kwietnia nie obowiązują bowiem żadne ograniczenia. Warto jednak dodać, że psy mogą wejść na sopockie molo. Warunkiem jest trzymanie ich na smyczy. 

Właściciele czworonogów, planujący w Gdyni urlop okresie od 1 maja do 30 września powinni wiedzieć, że w tym czasie wprowadzanie psów na plaże jest zabronione. Istnieją jednak dwie plaże, na które można wyjść na spacer z pupilem. Jedna z nich znajduje się w gdyńskim Orłowie pomiędzy wejściem numer 18 i 19. Kolejna na gdyńskim Oksywiu przy wejściu numer 4. 

W Ustce psy mogą wchodzić na plaże przez cały rok. Jednym ograniczeniem jest spacerowanie z psem na terenie kąpieliska w godzinach jego funkcjonowania. Podobnie jest w Krynicy Morskiej, tam również w sezonie psy nie mogą przebywać na terenie plaż strzeżonych. 

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Pies nad morzem - zasady bezpieczeństwa 

Jeśli dwie wyżej wymienione i jednocześnie najważniejsze aspekty mamy za sobą, możemy przejść do planowania wspólnego czasu. Miejscem idealnym z pewnością okaże się plaża, gdzie psy uwielbiają spędzać czas, biegając za piłką, kopiąc dołki czy pływając w morzu. Warto jednak mieć na uwadze komfort innych turystów - zwierzę powinno być pod naszą stałą opieką i obserwacją. Rzeczą oczywistą jest także sprzątanie po pupilu - niestety duże grono właścicielu zapomina o tym, budząc niechęć do zwierząt na plażach wśród innych osób. 

Warto także mieć zestaw przydatnych akcesorów takich jak miseczka na wodę, smycz, smaczki czy zabawki psa. Przydatna może okazać się także kamizelka ratunkowa, która unosi zwierzę w wodzie i chroni np. podczas rejsu statkiem czy zabawy w wodzie. 

W upalne dni gdy chcemy korzystać z opalania, konieczny jest zakup parasola plażowego i maty chłodzącej. Niektóre psy ciężko mogą znosić tak wysokie temperatury, dlatego pamiętajmy o zapewnieniu im stałego komfortu. W największy upał należy ograniczyć wysiłek fizyczny i zadbać o odpowiednie nawodnienie czworonoga. 

Objawy przegrzania u psa to m.in.: intensywne ziajanie, nadmierne ślinienie się, przekrwienie błon śluzowych spojówek i dziąseł, przyśpieszone bicie serca. Jeśli wystąpi taka sytuacja, należy niezwłocznie obniżyć temperaturę ciała zwierzęcia np. spryskiwać go chłodną wodą lub owinąć mokrym, chłodnym ręcznikiem łapy, kark i ogon. Należy jednak pamiętać, że ręcznik nie może być bardzo zimny, bo to mogłoby narazić czworonoga na szok termiczny. Aby schłodzić psa można także użyć wiatraków lub ułożyć zwierzę na chłodnych płytkach w przewiewnym miejscu. Nie zaleca okładania psa lodem.

Więcej o: