Użądlenia owadów. Jak postępować, gdy użądli nas osa lub pszczoła?

Wakacje 2022 zbliżają się wielkimi krokami. Warto więc pamiętać, że okres letni jest ściśle związany z dużą aktywnością owadów. W związku z tym jesteśmy bardziej narażeni na użądlenia. Co robić, gdy użądli nas owad? Podpowiadamy.

Należy pamiętać, że żadnych użądleń owadów nie należy bagatelizować. Mogą być one bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Szczególnie narażone są osoby, które są uczulone. Jak reagować w przypadku użądlenia? Jak wygląda pierwsza pomoc po ukąszeniu pszczoły lub osy? Dowiedz się więcej, by wiedzieć, jak szybko zareagować i nie narazić osoby użądlonej na silny stres i niepożądane skutki ukąszenia owada.

Użądlenie przez owada. Jakich objawów możemy się spodziewać?

W przypadku użądlenia osy lub pszczoły możemy spodziewać się wystąpienia charakterystycznych objawów. Są to m.in.:

  • Obrzęk na ciele,
  • Ból w miejscu użądlenia,
  • Duszności,
  • Osłabienie,
  • Przyspieszone tętno.

U 90 proc. osób po użądleniu owada pojawia się zmiana na skórze, która znika do 24 godzin po użądleniu. Mimo to nie warto czekać i jak najszybciej reagować. 

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia pszczoły lub osy. Jak się zachować?

Pierwsza pomoc  w przypadku użądlenia owada  - szczególnie pszczoły lub osy - powinna być natychmiastowa. Trzeba jak najszybciej usunąć z ciała żądło, unikając przy tym ściskania skóry, gdyż może to naruszyć woreczek jadowy owada. Miejsce to należy również przemyć wodą z mydłem i przyłożyć zimny okład, by zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Warto również posmarować skórę maścią przeciwhistaminową i nałożyć opaskę uciskową.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ważne jest, by obserwować reakcję swojego organizmu na użądlenie. Jeśli wystąpi silna reakcja alergiczna, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.  

Więcej o: