Użądlenia owadów. Jak postępować, gdy użądli nas osa lub pszczoła?

Wakacje 2022 zbliżają się wielkimi krokami. Warto więc pamiętać, że okres letni jest ściśle związany z dużą aktywnością owadów. W związku z tym jesteśmy bardziej narażeni na użądlenia. Co robić, gdy użądli nas owad? Podpowiadamy.

Należy pamiętać, że żadnych użądleń owadów nie należy bagatelizować. Mogą być one bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Szczególnie narażone są osoby, które są uczulone. Jak reagować w przypadku użądlenia? Jak wygląda pierwsza pomoc po ukąszeniu pszczoły lub osy? Dowiedz się więcej, by wiedzieć, jak szybko zareagować i nie narazić osoby użądlonej na silny stres i niepożądane skutki ukąszenia owada.

Użądlenie przez owada. Jakich objawów możemy się spodziewać?

W przypadku użądlenia osy lub pszczoły możemy spodziewać się wystąpienia charakterystycznych objawów. Są to m.in.:

  • Obrzęk na ciele,
  • Ból w miejscu użądlenia,
  • Duszności,
  • Osłabienie,
  • Przyspieszone tętno.

U 90 proc. osób po użądleniu owada pojawia się zmiana na skórze, która znika do 24 godzin po użądleniu. Mimo to nie warto czekać i jak najszybciej reagować. 

Wakacje, plaża (zdjęcie ilustracyjne)Wakacje 2022. Ponad połowy Polaków nie stać w tym roku na wakacje

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia pszczoły lub osy. Jak się zachować?

Pierwsza pomoc  w przypadku użądlenia owada  - szczególnie pszczoły lub osy - powinna być natychmiastowa. Trzeba jak najszybciej usunąć z ciała żądło, unikając przy tym ściskania skóry, gdyż może to naruszyć woreczek jadowy owada. Miejsce to należy również przemyć wodą z mydłem i przyłożyć zimny okład, by zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Warto również posmarować skórę maścią przeciwhistaminową i nałożyć opaskę uciskową.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Łagów nad jeziorami Łagowskim i TrześniowskimGdzie wyjechać na wakacje w Polsce? Trzy miejsca bez tłumów

Ważne jest, by obserwować reakcję swojego organizmu na użądlenie. Jeśli wystąpi silna reakcja alergiczna, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.  

Więcej o: