Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
W maju inflacja sięgnęła 13,9 proc. Ceny rosną i zmieniają nasze zachowania konsumenckie. Ograniczamy potrzeby i wydatki. Rezygnujemy z wydarzeń kulturalnych i wyjazdów urlopowych. I taką właśnie tendencję widać w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster. Aż 59 proc. respondentów odpowiedziało, że nie stać ich na urlopowy wyjazd. Pozytywną odpowiedź na to pytanie udzieliło 41 proc. Polaków. Badanie wykonano w dniach 24–25 maja na grupie 1062 dorosłych Polaków.
Socjolog Henryk Domański, komentując te wyniki badań, jest wyraźnie zaskoczony. "Po dwóch latach pandemii Polacy powinni więcej wyjeżdżać i korzystać z urlopów, przynajmniej w kraju. Efekt czynników zewnętrznych, w tym inflacji, jest tu znaczący. Do tej pory podobna większość Polaków unikała jedynie wyjazdów zagranicznych, a teraz, jak widać, całkowicie zmieniły się tegoroczne preferencje urlopowe" – zauważa socjolog.
Dużym wsparciem dla domowego budżetu jest bon turystyczny. To dofinansowanie 500 zł na każde dziecko, które można wydać w hotelach i ośrodkach w Polsce. Początkowo był ważny do końca marca 2022 roku, rząd zdecydował się na jego przedłużenie do końca września.
Źródło: Super Express