Wakacje 2022. Ponad połowy Polaków nie stać w tym roku na wakacje

Inflacja z miesiąca na miesiąc rośnie. Oszczędności topnieją i każdą złotówkę trzeba oglądać kilka razy. Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" postanowił zbadać plany urlopowe Polaków. W ankiecie zadano pytanie: Czy stać cię na to, by w tym roku pojechać na urlop? Ponad połowa naszych rodaków udzieliła negatywnej odpowiedzi.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Turysto! Są gesty, które mogą zaprowadzić do więzienia

W maju inflacja sięgnęła 13,9 proc. Ceny rosną i zmieniają nasze zachowania konsumenckie. Ograniczamy potrzeby i wydatki. Rezygnujemy z wydarzeń kulturalnych i wyjazdów urlopowych. I taką właśnie tendencję widać w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster. Aż 59 proc. respondentów odpowiedziało, że nie stać ich na urlopowy wyjazd. Pozytywną odpowiedź na to pytanie udzieliło 41 proc. Polaków. Badanie wykonano w dniach 24–25 maja na grupie 1062 dorosłych Polaków.

Barcelona Barcelona. Za zachowanie, które przyciąga złodziei, turysta może zostać ukarany

Inflacja wpływa wybory Polaków

Socjolog Henryk Domański, komentując te wyniki badań, jest wyraźnie zaskoczony. "Po dwóch latach pandemii Polacy powinni więcej wyjeżdżać i korzystać z urlopów, przynajmniej w kraju. Efekt czynników zewnętrznych, w tym inflacji, jest tu znaczący. Do tej pory podobna większość Polaków unikała jedynie wyjazdów zagranicznych, a teraz, jak widać, całkowicie zmieniły się tegoroczne preferencje urlopowe" – zauważa socjolog.

Wakacje z dzieckiem (zdjęcie ilustracyjne) Bon turystyczny 2022 na wakacje - jak go aktywować? Do kiedy jest ważny?

Bon turystyczny ważna do końca września

Dużym wsparciem dla domowego budżetu jest bon turystyczny. To dofinansowanie 500 zł na każde dziecko, które można wydać w hotelach i ośrodkach w Polsce. Początkowo był ważny do końca marca 2022 roku, rząd zdecydował się na jego przedłużenie do końca września. 

Źródło: Super Express

Więcej o: