Czy leci z nami ROGER? Co znaczy hasło wypowiadane przez pilotów

W każdym zawodzie profesjonaliści posługują się językiem branżowym. Ułatwia to komunikację i oszczędza czas. Piloci również mają swój język, a w nim słowo ROGER to wcale nie jest nazwa imienia.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Pamiętacie film pt. "Czy leci z nami pilot?". To w nim m.in. pada hasło: ROGER. Co ono oznacza? Wcześniej obowiązywał w komunikacji alfabet Morse'a, który bazował na wysyłaniu krótkich i długich sygnałów w różnych konfiguracjach oznaczających poszczególne litery i cyfry. Aby potwierdzić otrzymanie i zrozumienie informacji piloci musieli użyć angielskiego słowa RECEIVED (otrzymane). W alfabecie Morse'a oznaczało to "wstukanie" aż 19 sygnałów, które odpowiadały temu zwrotowi. Konieczność oszczędności czasu, sprawiła, że zaczęto stosować skrót "R" (.-.).

Gdy w późnych latach 20. pojawiła się możliwość komunikacji głosowej, porozumiewano się po angielsku, ale nie wszyscy go znali. Wówczas International Telegraph Union w 1927 roku uznała, że słowo ROGER będzie lepszym potwierdzeniem niż klasyczne "received". I w ten sposób od niemal stu lat piloci na całym świecie potwierdzają przyjęcie komunikatu w ten niebanalny sposób.

Nawet podczas II wojny światowej piloci nie zrezygnowali z tego komunikatu. I wciąż hasło to jest stosowane choć wprowadzono alfabet fonetyczny ICAO, który obowiązuje w lotnictwie podczas prowadzenia komunikacji radiowej (każdej literze alfabetu odpowiada ustalone słowo). W ICAO "R" to romeo. Mimo wszystko ROGER lub sformułowanie "roger that" oznacza potwierdzenie przyjęcie komunikatu.

Język pilotów składa się z ok. 300 słów

W lotnictwie cywilnym standardem jest język angielski. Piloci komunikujący się z kontrolą ruchu powietrznego w swoim ojczystym języku, zastępują międzynarodowe hasło rodzimym słowem. Polski Urząd Lotnictwa Cywilnego zaleca stosowanie komendy "PRZYJĄŁEM".

Fly4free informuje, że język pilotów składa się z ok. 300 słów, które są mieszanką profesjonalnego żargonu i prostego angielskiego. Kolejnym z takich haseł jest skrót-słowo "wilco" (od stwierdzenia -> will comply), który oznacza, że komenda zostanie wykonana. Słynne słowo "mayday" wywodzi się z francuskiego "venez m’aider", które oznacza prośbę, aby ktoś przybył i udzielił pomocy.

Źródło: fly4free.pl

Więcej o: