Pustynie w Polsce - gdzie je znajdziesz? Odkryj wyjątkowe miejsca, zlokalizowane na terenie naszego kraju

Pustynie w Polsce? Jeśli jeszcze nie miałeś okazji ich zobaczyć, musisz to zmienić. Zaplanuj wyprawę w wyjątkowe miejsce. Piaszczysty krajobraz sprawi, że będziesz zachwycony!

Pustynie kojarzą nam się z odległymi, egzotycznymi krajami. Tymczasem, nie każdy zdaje sobie sprawę, że piaszczyste tereny, znajdują się również w Polsce. Choć nie są one tak imponujące, jak Sahara czy Gobi, to również zasługują na uwagę. Jeśli szukasz ciekawych atrakcji, to sprawdź, gdzie odnajdziesz polskie pustynie.

Największa pustynia w Polsce

Największa pustynia w Polsce to miejsce, które bez wątpienia warto odwiedzić. Wybierz się do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, by zobaczyć wyjątkową atrakcję, nazywaną "Polską Saharą". Zlokalizowana na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, zachwycająca Pustynia Błędowska, jest największym w Polsce obszarem piasków lotnych.     

Wybierając się na zwiedzanie Pustyni Błędowskiej, będziesz mieć okazję obrać kilka interesujących szlaków. Podziwiaj piękno piaszczystych terenów, korzystając z punktów widokowych. Pierwszy z nich odnajdziesz na wzgórzu Czubatka w Kluczach. Drugi zlokalizowany jest na wzgórzu Dąbrówka w miejscowości Chechło. Do trzeciego punktu widokowego, Róży Wiatrów, dojedziesz z drogi łączącej Klucze i Hutki. Podczas pobytu na Pustyni Błędowskiej nie przegap okazji, by obejrzeć skoki spadochronowe, często organizowane na tym terenie.

Przeżyj wyjątkową przygodę i zobacz niezwykłe piaszczyste obszary. Pustynia Błędowska niestety coraz mocniej porasta roślinnością (jej południowa część niemal zupełnie zmieniła już swój charakter). Obecnie trwają jednak prace, mające na celu przywrócić obszarowi, na którym można spotkać rzadkie gatunki zwierząt i roślin, dawny wygląd.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Pustynia w Polsce nad morzem

Pustynia w Polsce nad morzem to kolejne wyjątkowe miejsce, które warto zobaczyć. W Słowińskim Parku Narodowym znajdują się ruchome czterdziestometrowe wydmy. Wybierz się na romantyczny spacer lub obierz jeden z oznakowanych szlaków, który przemierzysz rowerem, by zyskać możliwość podziwiania prawdziwego cudu polskiej przyrody. W sezonie możesz też skorzystać z elektrycznego pociągu, kursującego w to urokliwe miejsce.

Podczas pobytu w Słowińskim Parku Narodowym zyskasz możliwość zobaczenia zabytkowej latarni morskiej, wybudowanej w 1875 roku. Warto na nią wejść, by podziwiać z jej tarasu wybrzeże. Z budowli, mierzącej 25 metrów wysokości, ruchome Wydmy Czołpińskie prezentują się naprawdę zachwycająco!

Pustynia w Polsce – którą również warto odwiedzić?

Pustynia w Polsce to atrakcja, dająca możliwość przeżycia wielu wspaniałych chwil i podziwiania fantastycznych widoków. Piaszczyste obszary, zachwycające specyfiką terenu, to nie tylko Pustynia Błędowska. Na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się również inna pustynia, zlokalizowana niedaleko wsi Siedlec. Obecne na jej terenie wydmy osiągają nawet do 30 metrów, a piaski, które się tam znajdują, są pozostałością morskiego dna, będącego pozostałością z okresu jury.

Pustynia Kozłowska to kolejny piaszczysty obszar, który zasługuje na uwagę. Choć znajdujący się na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego teren coraz mocniej zarasta roślinnością, wciąż robi wielkie wrażenie. Nie przegap okazji, by móc go zobaczyć. 

Wspaniałe piaskowe wydmy możesz podziwiać również na Pustyni Borów Dolnośląskich. Jej powstanie wiąże się z działalnością poligonu wojskowego, który na początku XX wieku prowadził tam manewry.

Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca w Polsce - najbardziej urzekające zakątki kraju

Więcej o: