Szlaki na Wołowiec. Którą trasę wybrać, aby znaleźć się na szczycie Tatr Zachodnich?

Szlaki na Wołowiec to trasy turystyczne przygotowane dla amatorów turystyki górskiej. Wybierając się na szczyt należy odpowiednio się przygotować i realnie ocenić swoje możliwości fizyczne, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji.

Najłatwiejsze szlaki na Wołowiec. Gdzie położony jest szczyt?

Szlaki na Wołowiec mogą doprowadzić turystów poza granicę Polski, gdyż Wołowiec jest szczytem granicznym pomiędzy Polską a Słowacją. Najłatwiejsze szlaki na Wołowiec nie niosą za sobą żadnych większych trudności technicznych - większość z nas przy odrobinie wysiłku jest w stanie je pokonać.

Wołowiec liczący sobie 2063 m n.p.m. zlokalizowany jest w Tatrach Zachodnich (które są częścią Karpat) i wznosi się nad dolinami: Chochołowską, Jamnicką i Rohacką. Dawniej na jego stokach górale prowadzili wypas owiec. Obecnie szczyt jest celem wypraw wielu turystów, którzy pragną podziwiać roztaczające się z niego widoki na m.in. Tatry Wysokie, Babią Górę czy Stawy Rohackie.

Najtrudniejsze szlaki na Wołowiec. Jakie trudności czekają turystów?

Najtrudniejsze w szlakach na Wołowiec nie są kwestie techniczne, ale odległości i stosunkowo duża różnica wzniesień. Dlatego też ruch turystyczny odbywa się tu wręcz masowo, gdyż jest to jeden z bardziej dostępnych dla amatorów szczytów o wysokości przekraczającej 2000 m n.p.m.

Przez Wołowiec przechodzą dwa szlaki turystyczne:

  • niebieski szlak turystyczny, który prowadzi przez boczną grań Grzesia, Długi Upłaz i Rakoń na Wołowiec, a dalej na Jamnicką Przełęcz i do Doliny Jamnickiej
  • czerwony szlak turystyczny biegnie główną granią, prowadzi tym samym z Rohaczy przez Smutną Przełęcz na Wołowiec, a dalej wzdłuż granicy państwowej na Łopatę, Jarząbczy Wierch i Kończysty Wierch.
Zobacz wideo Urlop na świeżym powietrzu? Uważaj na żmije

Wejście na Wołowiec. Trasy

Wejście na Wołowiec trasą wyznaczoną przez szlaki turystyczne latem nie powinno nikomu nastręczyć większych problemów. Zdecydowanie bardziej niebezpieczna jest próba zdobycia szczytu zimą. Wtedy należy posiadać już doświadczenie w zimowym wędrowaniu po górach, a przy tym koniecznie trzeba zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

Szlaki na Wołowiec dla początkujących. Droga z Doliny Chochołowskiej

Szlaki na Wołowiec dla początkujących mogą startować także z bardzo popularnej pod względem turystycznym Doliny Chochołowskiej. Jeśli to stąd chcemy zacząć marsz na szczyt, musimy kierować się zielonym szlakiem z Polany Chochołowskiej przez Dolinę Chochołowską Wyżnią, który prowadzi na grzbiet między Rakoniem a Wołowcem. Stąd by osiągnąć założony cel dalej ruszamy wspomnianym wyżej niebieskim szlakiem turystycznym. 

 

Szlaki na Wołowiec dla zaawansowanych. Mapa

Szlaki na Wołowiec dla zaawansowanych są przyjemnymi trasami idealnymi do pokonania w ciągu jednego dnia. Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, zarówno w kwestii kondycji fizycznej jak i wyposażenia. 

Szlak na Wołowiec: czas wejścia

Czas wejścia szlakiem na Wołowiec zależy od wybranego wariantu. Szacunkowy czas potrzebny na pokonanie niebieskiego szlaku turystycznego wynosi około 3h 30 min, z kolei wariant wiodący szlakiem czerwonym w jedną stronę to około 3h drogi. 

Szlak na Wołowiec: długość trasy

Szlaki na Wołowiec długość trasy mogą mieć zróżnicowaną w zależności od tego, skąd zamierzamy wystartować z naszą eskapadą. Dla przykładu trasa z Doliny Chochołowskiej i z powrotem może osiągnąć nawet 26 km długości. 

Zobacz też: Szlaki na Pilsko. Czy warto zdobyć szczyt Beskidu Żywieckiego?

Więcej o: