Dania na Dzień Dziecka: 12 miejsc na 1000 sposobów

Choć kraj to niewielki, pełno w nim rodzinnych parków rozrywki

Bakken

Tereny, na których 150 lat temu odbywały się królewskie polowania, to dziś jeden z największych w Europie i jeden z najstarszych parków rodzinnej rozrywki - skrzyżowanie wesołego miasteczka, aquaparku, dziecięcego minizoo i jaskini hazardu (ponad 500 maszyn). Wśród blisko stu atrakcji są: karuzele, emocjonująca kolejka górska, zjeżdżalnie, strzelnice, gry zręcznościowe. A do tego pokazy cyrkowe, rewie, kabarety i ponad 40 barów i restauracji.

Bakken w miejscowości Klampenborg ok. 10 km na północ od centrum Kopenhagi; wstęp bezpłatny, karnet pozwalający na korzystanie z atrakcji w zależności od terminu 119-239 koron

http://www.bakken.dk

Rodzinny Przewodnik po Polsce sprawdź w serwisie eDziecko

BonBon-Land

Aquapark połączony z wesołym miasteczkiem. Ponad sto atrakcji, w tym przejażdżka Szaloną Anakondą, jak nazywa się tu spływ na gumowym pontonie szybkim nurtem imitującym krętą górską rzekę. Ponadto liczne karuzele, tory wyścigowe miniaturowych samochodzików, zjeżdżalnie (także wodne). W programie występy cyrkowców i iluzjonistów, pokazy tresury słoni morskich, koncerty, kowbojski show. Dzieci wraz z biletem wstępu dostają w prezencie czapeczkę.

BonBon-Land, okolice Holme-Ostrup (południowa Zelandia), wstęp 139-159 koron, dzieci o wzroście do 90 cm - gratis

http://www.bonbonland.dk

Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland

Na Bornholm można wybrać się choćby na jeden dzień - z Kołobrzegu wodolot płynie dwie godziny. Park Motyli to ogromna szklarnia, która zachwyci każdego. Wśród tropikalnej roślinności (prawdziwy ogród botaniczny) lata ponad tysiąc kolorowych okazów reprezentujących 25 gatunków z całego świata.

Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland, obrzeża Nekso na wyspie Bornholm; wstęp 65 koron, dzieci 5-12 lat oraz seniorzy powyżej 65 lat - 40

www.sommerfugleparken.dk

Djurs Sommerland

Sceneria jest niezwykle zróżnicowana: Świat Liliputów, Świat Kowbojów i Indian, Świat Meksykański i Afrykański... Każdy znajdzie coś dla siebie. Można postrzelać z wiatrówki, puszczać wielkie bańki mydlane, skakać na trampolinie i spływając rzeką Kongo, uciec przed groźnym gorylem. Ale najwięcej emocji dostarcza rollercoaster Młot Thora. W czasie letnich upałów ochłodę przynoszą wodne zjeżdżalnie i baseny.

Park Djurs Sommerland na półwyspie Djursland; wstęp 140-160 koron, dzieci do lat 3 gratis

http://www.djurssommerland.dk

Givskud Zoo

Tu również można się poczuć jak na safari. Givskud słynie z największego w całej Skandynawii stada lwów - liczy ponad 40 sztuk. Prócz nich blisko 120 gatunków zwierząt, m.in. słonie i antylopy. Pupilami turystów są sympatyczne goryle z kopenhaskiego zoo. W niektórych zagrodach dzieci mogą głaskać udomowione zwierzaki.

Jeśli nie mamy własnego samochodu, możemy skorzystać z busa czy minipociągu, jest także trasa piesza (4 km, oczywiście z pominięciem lwów).

Loveparken Givskud Zoo, okolice miasta Givskud na Jutlandii (ok. 20 km od Legolandu); wstęp 110 koron, dzieci 3-11 lat - 55

http://www.givskudzoo.dk

Joboland

Joboland to baseny, wodne zjeżdżalnie i Szalona Rzeka, po której spływa się na gumowych oponach. Niekoniecznie trzeba się moczyć - są i wiszące mosty, minigolf, tor do wyścigów z pojazdami wyposażonymi w silniki Hondy o mocy 5,5 KM, minizoo (m.in. można pogłaskać kozły, zobaczyć małpy i egzotyczne ptaki) oraz "tyrolka", czyli alpinistyczna kolejka. Latem organizowane są występy, a w niedziele - zabawy w poszukiwanie skarbów.

Park Joboland, 3 km od Svaneke; wstęp - zależnie od terminu 80-95 koron (w cenie wszystkie atrakcje)

http:// www.joboland.dk

Knuthenborg Safari

Największy w Europie park typu safari - 1537 akrów (1 akr to ok. 0,45 ha). Powstał w granicach rozległej, otoczonej 7-kilometrowym murem posiadłości rodziny Knuth. Jadąc samochodem, można oglądać kangury, bawoły, żyrafy, pawiany, żubry, zebry, strusie... Czasem można otworzyć okno - najwyżej wetknie przez nie pysk ciekawska lama, ale np. w rejonie zamieszkanym przez tygrysy samochód musi być szczelnie pozamykany.

Knuthenborg Safari Park, okolice Maribo na wyspie Lolland; dorośli 110 koron, dzieci 4-11 lat - 55

http://www.knuthenborg.dk

Lalandia

Najlepiej przyjechać tu na kilka dni - Lalandia to raj dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. Z atrakcji mogą korzystać przyjezdni i wczasowicze z pobliskich apartamentów (należą do Lalandii). Prócz morskiego kąpieliska mamy tu kompleks basenów ze sztucznymi falami (poczujemy się jak w tropikach - temperatura wody 28 stopni, powietrza 30), korty tenisowe (także kryte), pole golfowe, minigolf, halę z siłownią, kręgielnię, liczne restauracje, dyskoteki (także dla dzieci), mini-Las Vegas i wiele innych atrakcji. Bywa, że goście podczas kilkudniowego pobytu w Lalandii wcale nie wychodzą poza ośrodek.

Lalandia, okolice Rodby na południu Lolland; korzystanie z atrakcji płatne, np. baseny - 50-80 koron

http://www.lalandia.dk

Legoland

Słynne klocki lego pochodzą właśnie z Danii. Stworzył je w 1932 r. skromny stolarz Ole Kirk Christiansen. Nazwa to skrót duńskiego zwrotu "Leg i Godt", czyli "Baw się dobrze" (po łacinie "lego" znaczy "uczę się", "montuję").

W istniejącym od 36 lat Legolandzie przekonamy się, że z klocków można zrobić niemal wszystko: Statuę Wolności, chińskie pagody, samoloty, wozy strażackie, słonie, ludzi siedzących na ławeczkach... Niektóre obiekty są małe (przypominają miniaturowe makiety), inne olbrzymie (np. wysoki na 14 m indiański wódz).

Park podzielono tematycznie. Mamy więc Świat Przygody (emocjonujące chwile w ramionach wielkiego robota, przejażdżka kosmicznymi wagonikami rollercoastera), Strefę Wyobraźni (film wykonany techniką 4D - oprócz trójwymiarowego obrazu są efekty specjalne, jak zapachy czy padający śnieg), westernowe miasteczko Legoredo Town (można popróbować szczęścia w wypłukiwaniu złota). Jest też zamek, w którym straszy, i tor wyścigowy dla małych rajdowców. Oczywiście z klocków. Prawdopodobnie nie uda nam się stąd wyjść, nie kupiwszy jakiegoś zestawu.

Legoland znajduje się na obrzeżach miasta Billund na Półwyspie Jutlandzkim, 260 km od Kopenhagi; wstęp 185 koron duńskich, dzieci do 2 lat - bezpłatnie

http://www.lego.dk

Randers Regnskov

Trzy gigantyczne przeszklone kopuły reprezentują trzy kontynenty: Azję, Amerykę Południową i Afrykę. W środku gorąco (stale 25 stopni) i wilgotno - warunki typowe dla lasów deszczowych. W gąszczu roślin (450 gatunków), wśród sadzawek i wodospadów żyje blisko 200 gatunków zwierząt, m.in. lemury, tapiry, małpy, krokodyle, węże. Wszędzie pełno kolorowych motyli, skrzeczą papugi. Można się poczuć jak w dżungli. Niedawno dobudowano akwarium, które wygląda jak XVIII-wieczna fregata.

Randers Regnskov w mieście Randers na Jutlandii; wstęp 95 koron, dzieci 3-11 lat - 50

http://www.randers-regnskov.dk

Skandinavisk Dyrepark Djursland

Wśród 300 mieszkańców parku najwięcej jest zwierząt ze Skandynawii. Można pogłaskać renifera, sfotografować z bliska łosia, lisa czy wilka, nakarmić daniele. Przy okazji czeka nas długi spacer, bo teren jest rozległy - 42 ha lasów i łąk. Największa atrakcja czeka na końcu - urocza niedźwiedzia rodzinka (dwie samice z piątką młodych) baraszkująca na przestronnym wybiegu.

Skandinavisk Dyrepark Djursland koło miasteczka Tirstrup na półwyspie Djursland (Jutlandia); wstęp 95 koron, dzieci 3-11 lat - 55

www.skandinaviskdyrepark.dk

Tivoli

Ten legendarny, utworzony w 1843 r. park należy do najstarszych i najbardziej znanych w świecie. Lubił w nim przesiadywać Hans Christian Andersen, w latach 50. minionego wieku częstym gościem był Walt Disney. Japończykom Tivoli spodobało tak bardzo, że w 1997 r. stworzyli koło Osaki jego kopię.

Dorośli przychodzą tu dla ogrodów (latem 400 tys. kwiatów), romantycznej atmosfery i świetnych restauracji, dzieci - dla zabawy. Ostatnio największym hitem jest rollercoaster "Demon" - najszybszy w całej Danii. Z prędkością 80 km/godz. pokonuje 600-metrowy tor o wysokości 28 m, zataczając pełną pętlę. W sumie są tu cztery kolejki górskie, 55-metrowej wysokości wieża do "swobodnego spadania" (wjeżdża się niczym windą, a potem spada, czuwa nad tym system specjalnych hamulców), strzelnice, karuzele. Do tego koncerty, występy i parady. Dużo uroku ma Tivoli zwłaszcza wieczorem, gdy rozświetla je 110 tys. lampek. W soboty na kwadrans przed zamknięciem są pokazy sztucznych ogni.

Tuż obok mamy kopenhaskie Muzeum Figur Woskowych, a w nim m.in. Elvisa Presleya, Andersena i znanych polityków.

Tivoli w centrum Kopenhagi koło ratusza; wstęp 68 koron (od 12 lat wzwyż) lub 35 (3-11 lat). Za korzystanie z atrakcji płacimy dodatkowo, tzw. ride pass na wszystko - 195 koron, ulgowy - 100

www.tivoligardens.com

Więcej o: