Holandia atrakcje

W Holandii turyści chcą zwiedzić przede wszystkim Amsterdam. To oczywiście nic dziwnego - miasto oprócz licznych atrakcji może pochwalić się także licznymi legendami i mitami na swój temat. Jednak w Holandii znajduje się jeszcze wiele innych miejscowości wartych poznania. To m.in. wieś Kinderdijk z parkiem wiatraków, czy słynący z modernistycznej architektury Rotterdam. Sprawdź, jakie atrakcje turystyczne czekają na turystów w różnych rejonach Holandii.

Holandia atrakcje: Haga, czyli polityczna stolica kraju

Haga jest drugą stolicą Holandii (konstytucyjna stolica kraju to Amsterdam). Położona na zachodzie, zamieszkuje ją około 500 tys. mieszkańców. Co istotne, Haga to miasto o randze międzynarodowej. Znajduje się tu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości; ponadto, w przyjęto tu słynne konwencje haskie.

Główna atrakcja turystyczna to gotycka Sala Rycerska, czyli dawny pałac panujący. Warto wstąpić także do Muzeum sztuki Mauritshuis - można w nim obejrzeć dzieła m.in. Rembrandta, Vermeera, Rubensa, czy Holbeina.

Do miasta warto wybrać się także, aby zobaczyć budynki holenderskiego rządu i parlamentu.

Holandia to nie tylko kraj wiatraków i tulipanów. Zdziwisz się, ile można tam zobaczyć

Holandia atrakcje: Rotterdam i architektura modernistyczna

Rotterdam to miasto portowe, położone na zachodzie kraju. Zamieszkane przez około 600 tys. osób. To, co wyróżnia Rotterdam to oryginalna, nowoczesna architektura. Po II wojnie światowej miasto został odbudowany na cieszącym się wówczas ogromną popularnością planie modernistycznym.

W Rotterdamie warto odwiedzić Muzeum Boymans, w którym znajdują się dzieła Hieronima Boscha, Salvadora Dalego, a także Pietera Bruegela.

Holandia atrakcje: Delft, czyli miasto Vermeera i Grotiusa

Delft to niewielkie, malownicze miasto położone na zachodzie kraju. Warte poznania, gdyż przez wielu uznawane jest za najpiękniejszą miejscowość Holandii.

Na rynku obejrzymy okazały ratusz, gotycki kościół oraz pomnik jednego z najsłynniejszych mieszkańców miasta - Hugo Grotiusa. Ten holenderski prawnik zasłynął jako twórca prawa międzynarodowego.

Inną słyną postacią z Delft jest malarz Jan Vermeer - autor "Dziewczyny z perłą", nazywanąej często "Holenderską Mona Lisą". Część prac artysty można obejrzeć w Muzeum Miejskim.

Holandia atrakcje: Kinderdijk i park wiatraków

Jeśli chcemy urozmaicić nasze zwiedzanie Holandii o krajobraz pozamiejski, warto odwiedzić wieś Kinderdijk, położoną 15 km na wschód od Rotterdamu. Znajduje się tam park słynnych holenderskich wiatraków, w którym możemy zwiedzić nawet kilkusetletnie obiekty. Co ciekawe, od 1997 roku park znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

Holandia atrakcje: Gouda, czyli miasto dla wielbicieli sera

Gouda to niewielki miasto (około 70 tys. mieszkańców), które jest odwiedzane rocznie przez pół miliona turystów. Znajduje się tu zabytkowy ratusz z XV wieku. Miasto słynie przede wszystkim z wyrobu sera Gouda, który tak naprawdę wytwarzany jest w okolicznych miejscowościach. Jednak słynne targi serowe odbywają się już w mieście. Można na nie trafić w każdy letni czwartek w godzinach porannych.

Więcej o: