Polacy na wakacjach: dokąd jeździmy zimą?

Polacy coraz chętniej podróżują przez cały rok, nie ograniczając się wyłącznie do lata, a mroźne miesiące coraz chętniej wykorzystują na egzotyczne podróże – wynika z danych zgromadzonych przez serwis FRU.PL.

Jednymi z najpopularniejszych kierunków naszych zimowych wyjazdów są Tajlandia i Wyspy Kanaryjskie. Z kolei miłośników nart i snowboardu od lat najbardziej przyciągają Alpy. Okazuje się, że jednym z miast, którymi Polacy interesują się najbardziej jest Bangkok, który jest wybierany równie często, co na przykład Madryt.

Wzrost popularności kierunków azjatyckich związany jest z rosnącym zainteresowaniem podróżami wśród Polaków. Ci, który zwiedzili już europejskie kraje, za cel swojej następnej podróży często obierają właśnie Azję.

Obserwujemy wzrost liczby rezerwowanych biletów do egzotycznych miejsc na poziomie nawet ponad 100 procent w stosunku do ubiegłych lat. Jak przyznają sami pasażerowie, chętniej decydują się na samodzielne wyjazdy, samodzielnie rezerwując przeloty i hotele – dzięki temu sporo zaoszczędzają – mówi Maciej Knopa, przedstawiciel FRU.PL.

Chociaż same bilety lotnicze do Azji to wydatek znacznie większy niż koszt podróży np. do Londynu czy Paryża, to kwoty, które trzeba w krajach takich jak Tajlandia czy Indonezja wydać na miejscu są już o kilkadziesiąt procent niższe niż w przypadku pobytu w krajach europejskich.

Coraz mniejszym problemem jest także bariera językowa czy kulturalna. Dużym ułatwieniem jest tutaj internet, w którym można szybko znaleźć informacje potrzebne do wyjazdu.

Krajami równie popularnymi co Tajlandia są Indie i Chiny.

Bardzo chętnie latamy do Szanghaju, a w przypadku Indii sporym zainteresowaniem cieszy się zarówno południowa, jak i północna część kraju – wyjaśnia ekspert FRU.PL.

Na liście chętnie wybieranych zimą kierunków azjatyckich znajdziemy również Indonezję, Malediwy, Wietnam i Filipiny.

Jednym z najpopularniejszych kierunków podróży Polaków, nie tylko zimą, są Stany Zjednoczone, a w nich – Nowy Jork. Z kolei wśród krajów Ameryki Południowej coraz większym zainteresowaniem cieszą się Meksyk, Kuba i Brazylia.

W tej chwili obserwujemy duży wzrost rezerwacji biletów na te kierunki, a największym zainteresowaniem cieszą się loty łączone typu smart connection. Pasażerowie są gotowi na przesiadki, jeżeli dzięki temu mogą wyraźnie zaoszczędzić – dodaje ekspert.

Z kolei naszym najpopularniejszym zimowym kierunkiem w Europie, podobnie jak przez cały rok, pozostaje Londyn. Do stolicy Wielkiej Brytanii równie często latamy na dłuższy wypoczynek, jak i na weekend.

Londyn jest przez nas wybierany prawie dwa razy częściej niż Paryż i trzy razy częściej niż Rzym. Oczywiście, część tych podróży to wyjazdy biznesowe, jednak obserwujemy wzrost popularności stolicy Wielkiej Brytanii wśród pasażerów zainteresowanych krótkimi, kilkudniowymi wyjazdami typu city break – mówi przedstawiciel FRU.PL.

Jeżeli nie zwiedzamy, wybieramy narty, snowboard lub wypoczynek na plaży. Ogromną popularnością cieszą lotniska położone niedaleko zimowych kurortów we Włoszech, Francji i Szwajcarii. -Do topowych miejsc wśród amatorów białego szaleństwa należy Bergamo – jako jedno z najtańszych, ale Polacy chętnie odwiedzają także Genewę, Zurych i Lyon.

Wśród wysp, najpopularniejsze są Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa, Gran Canaria czy Fuerteventura. Te miejsca nie są już dla Polaków tak bardzo egzotyczne jak kiedyś, a gwarantują odpoczynek od mroźnej pogody.

POLECAMY: Holandia to nie tylko kraj wiatraków i tulipanów. Zdziwisz się, ile można tam zobaczyć>>

Więcej o: