Larung Gar - niezwykłe miasto mnichów w Tybecie

Na pierwszy rzut oka przypomina slumsy z krajów Ameryki Łacińskiej. To gęsto zabudowane miasteczko znajduje się jednak w niedostępnej krainie Serthar w Tybecie i funkcjonuje jako jedno z największych centrów religijnych na świecie.

Miasto powstało za sprawą lamy Jigme Phuntsoka, jednego z najważniejszych duchownych nauczycieli buddyzmu tybetańskiego. W 1980 r. zdecydował się on założyć ośrodek nauk buddyjskich w dolinie Larong Gou, która wcześniej była niezamieszkała.

Przez kilka lat Instytut Serthar rozwinął się błyskawicznie, a w jego najbliższym sąsiedztwie wyrósł las maleńkich domków. Czerwone chatki zbudowano tak blisko siebie, że można odnieść wrażenie, iż poukładane są jedna na drugą. Prócz domów w miasteczku znalazły się sklepy i punkty usługowe. W sumie mieszka tutaj około 40 tys. mnichów, mniszek i studentów.

Larung Gar - niezwykłe miasto mnichów w TybecieLarung Gar - niezwykłe miasto mnichów w Tybecie fot. CHINA DAILY / REUTERS

Region Sertar, w którym znajduje się miasto, położony jest w północno-wschodniej częśći Garze - tybetańskiej prefektury autonomicznej w Chinach. Region ten charakteryzuje się malowniczo położonymi rzekami i jeziorami. Jednak życie tutaj nie jest łatwe. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi zaledwie minus jeden stopień Celsjusza.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Tybetańskie miasteczko od najbliższego, dużego miasta Chengdu oddalone jest o około 650 km. Mimo tak dużej odległości niemal każdego roku przyjeżdża do niego nawet 10 tysięcy studentów.

POLECAMY: Chcesz jechać do Wietnamu? Ten film pomoże ci podjąć decyzję>>

 

Więcej o: