Holandia informacje praktyczne

Holandia to coraz popularniejszy cel turystyczny. Podróż lotnicza z Warszawy do Amsterdamu zajmuje około dwóch godzin. Jeśli nie mamy więc w planach dłuższego urlopu, możemy wybrać się tam na weekend. Przed pierwszym wyjazdem warto sprawdzić najpotrzebniejsze informacje praktyczne na temat tego kraju.

Holandia informacje praktyczne: ceny

Przygotowując się do wyjazdu, musimy pamiętać, że Holandia należy do strefy euro. Ceny w tym kraju dla przeciętnego Polaka mogą wydać się dosyć wysokie. Jednak zależy to też od konkretnych produktów - niektóre ceny są zbliżone do tych polskich.

Ile zapłacimy (w przeliczeniu na złotówki) za najpopularniejsze artykuły?

- około 6 zł za bochenek chleba;

- około 3, 50 zł za 1 litr mleka;

- około 4, 50 zł za 1 kg cukru;

- około 4 zł za 200 gram masła;

- około 11 zł za 250 gram kawy;

- około 3, 50 zł za 0,5 l piwa.

Holandia cały czas się zmienia, ale jak tam się żyje? Pytamy mieszkańców i ekspertów

Holandia informacje praktyczne: języki

Język urzędowy Holandii, czyli niderlandzki nie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Należy do grupy języków germańskich i zdaniem wielu osób brzmi jak mieszanka angielskiego z niemieckim. Na północnym zachodzie Holandii - we Fryzji obowiązuje także fryzyjski.

Jednak jeśli znamy język angielski, komunikacja w Holandii nie będzie niczym trudnym. Zna go większość Holendrów, gdyż od lat w kraju tym kładzie się nacisk na edukację w tym zakresie. Ponadto, możliwa jest także komunikacja po niemiecku i francusku.

Holandia informacje praktyczne: komunikacja

Po kraju najwygodniej podróżować jest koleją. Dla turystów polecane są w szczególności bilety "Eurodomino", których okres ważności wynosi od 3 do 8 dni. Za trzydniowy zapłacimy około 60 euro, natomiast za ośmiodniowy około 160 euro.

W miastach holenderskich dobrze rozwinięta jest komunikacja tramwajowa, autobusowa, a także metro - w Amsterdamie funkcjonują aż cztery linie, w Rotterdamie dwie.

Holandia oraz sąsiadujące z nią Belgia i Niemcy należą do strefy Schengen. Podróżując samochodem, lub autobusem nie będziemy więc przechodzić kontroli paszportowych.

Holandia informacje praktyczne: telefony

Numer kierunkowy z polski do Holandii to 00 31. Co ciekawe, popularnym elementem krajobrazu miast holenderskich są budki telefoniczne, o których w Polsce mało kto pamięta. Obcokrajowcom przebywającym w Holandii przez dłuższy okres zalecane jest kupno karty do rozmów międzynarodowych. Jej koszt to 10 euro.

Holandia informacje praktyczne: temperatury

Holandia ma klimat morki. Średnia temperatura w lipcu wynosi od 17°C do 20 °C. Z kolei w styczniu waha się od +1 °C do +3°C.

Holandia informacje praktyczne: kontakty

Najważniejsze kontakty dla Polaków przebywających w Holandii:

- Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie: (+48) 22 55 91 200, war@minbuza.pl

- Ambasada Polski w Holandii: (00 31) 70 79 90 100 haga.konsulat@msz.gov.pl

- Biuro informacji dla turystów w Amsterdamie: (00 31) 20 201 88 00 info@amsterdamtourist.nl

Więcej o: