Czeskie zamki i pałace oblężone przez turystów. Jeszcze nigdy nie było ich tak wiele

Gości z zagranicy przyciąga głównie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie.

Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NP ), w ubiegłym roku państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło ponad pięć milionów turystów, co stanowi dotychczasowy rekord. Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów.

W roku 2014 łączna liczba odwiedzających wyniosła 4,8 miliona. O tym, że rok 2015 będzie rekordowy, Narodowy Instytut Zabytków poinformował już pod koniec września 2015 roku, kiedy odnotowano 4,6 miliona gości. Wzrost zainteresowania odwiedzaniem zamków i pałaców jest spowodawany między innymi ciekawymi programami kulturalnymi towarzyszącymi zwiedzaniu.

Na liście najliczniej odwiedzanych obiektów pierwsze miejsce zajął unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie, na południu Czech, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drugie miejsce zajął pałac Lednice na Morawach Południowych. Pałac należy do kompleksu lednicko-valtickiego, wpisanego na Listę UNESCO, powstałego w XVII-XX wieku w majątku Liechenstejnów. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do pałacu w stylu nowego gotyku w Lednicy.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZAMKÓW I PAŁACÓW>>

Trzecim najczęściej odwiedzanym obiektem był pałac Hluboká na południu Czech. W pierwszej piątce znalazły się także zamek Karlštejn i pałac z ogrodami w mieście Kromeriz na Morawach Wschodnich.

POLECAMY: Dwa pałace pod Opolem. Jeden jest architektoniczną perłą, drugi zmienił się w ruinę>>

Więcej o: