Czeskie zamki i pałace oblężone przez turystów. Jeszcze nigdy nie było ich tak wiele

Gości z zagranicy przyciąga głównie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie.

Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NP ), w ubiegłym roku państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło ponad pięć milionów turystów, co stanowi dotychczasowy rekord. Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów.

W roku 2014 łączna liczba odwiedzających wyniosła 4,8 miliona. O tym, że rok 2015 będzie rekordowy, Narodowy Instytut Zabytków poinformował już pod koniec września 2015 roku, kiedy odnotowano 4,6 miliona gości. Wzrost zainteresowania odwiedzaniem zamków i pałaców jest spowodawany między innymi ciekawymi programami kulturalnymi towarzyszącymi zwiedzaniu.

Na liście najliczniej odwiedzanych obiektów pierwsze miejsce zajął unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie, na południu Czech, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drugie miejsce zajął pałac Lednice na Morawach Południowych. Pałac należy do kompleksu lednicko-valtickiego, wpisanego na Listę UNESCO, powstałego w XVII-XX wieku w majątku Liechenstejnów. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do pałacu w stylu nowego gotyku w Lednicy.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZAMKÓW I PAŁACÓW>>

Trzecim najczęściej odwiedzanym obiektem był pałac Hluboká na południu Czech. W pierwszej piątce znalazły się także zamek Karlštejn i pałac z ogrodami w mieście Kromeriz na Morawach Wschodnich.

POLECAMY: Dwa pałace pod Opolem. Jeden jest architektoniczną perłą, drugi zmienił się w ruinę>>

Komentarze (12)
Czeskie zamki i pałace oblężone przez turystów. Jeszcze nigdy nie było ich tak wiele
Zaloguj się
 • marko59

  Oceniono 28 razy 22

  Słowo o tytule. (...) nigdy nie byłe ich tak wiele. Czy co ? Zamków Czesi dobudowali ?

 • nienoto

  Oceniono 17 razy 17

  Jeszcze nigdy nie było tak wiele zamków w Czechach? No ciekawe, ciekawe...

 • stuj_halina

  Oceniono 13 razy 13

  1. reklama
  2. czystość
  3. dobra informacja
  4. niskie ceny
  5. porządne zaplecze
  6. mili i uśmiechnięci ludzie
  7. CZYSTO
  no i na koniec: czeska wiocha w której psy ogonami szczekają a droga równa jak stół i z poboczem. i te śmieszne radary pokazujące z jaką prędkością jedziesz

  Prawda, niemal nie ma różnicy pomiędzy Czechami i Niemcami. Ale to chyba dobrze że zaraz za naszą granicą jest Europa

  Kto nie wierzy niech się wybierze, trochę śmieszny kraj , bo jedna wielka wiocha i czasami miasteczko, ale naprawdę warto.
  No i piwa się można napić na ławce w parku.

  A jak się zgubisz to chętnie pomogą wszyscy zapytani

 • stiopagnomkin

  Oceniono 13 razy 13

  Nie było ich tak WIELU. Chyba o turystów chodzi , nie o zamki, co ? Chyba gimnazjaliści na stażu celowo robią irytujace błędy, żeby zagaić dyskusję

 • przechrztaimason

  Oceniono 11 razy 9

  Tyle zamków Czesi ostatnio pobudowali? I to jeszcze do Lichtenstejnów należą? No, no.

 • caesar_pl

  Oceniono 2 razy 2

  Zamek Český Krumlov – zamek znajdujący się w mieście Český Krumlov w południowych Czechach. Jego początki sięgają 1240 roku, kiedy pierwszy zamek został zbudowany przez rodzinę Witigonen, głównej gałęzi potężnego rodu Rosenberg.
  Nazwa Krumlov po niemiecku Krumau to od sredniowiecznego jezyka niemieckiego Crumbenouwe czyli krumbe ouwe dzisiejsza nazwa - "krummen Au".Niemieckie slowo Flussaue,Au i Aue znaczy - obszar zalewowy, równina zalewowa – naturalny płaski i szeroki teren, położony bezpośrednio wzdłuż rzeki a Krumm to krzywy,nieprosty.Zamek lezy wlasnie na takim terenie.

 • sigm_0

  Oceniono 1 raz 1

  kompletne w pełni wyposażone zamki, nawet toalety z 18 wieku

 • Piotr Franke

  Oceniono 7 razy 1

  Jako państwo, Czechy,
  Mi się podobają,
  Bo taką pradawną
  Zabudowę mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX