Przyczyny wypadków w górach: 'Specjalistyczny sprzęt może w niektórych sytuacjach przeszkadzać'

Posiadanie specjalistycznego sprzętu nie wystarczy. By zapewnić sobie bezpieczeństwo trzeba go jeszcze umieć wykorzystać. To kilka podstawowych przyczyn górskich wypadków. Warto o nich pamiętać, przygotowując się do wyjścia w góry.

To, że odpowiednie zaplanowanie wyprawy - szczególnie w teren górski - jest podstawą jej powodzenia i bezpieczeństwa uczestników, wydawać by się mogło czymś oczywistym. Jak jednak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR, to właśnie błędy popełniane na tym etapie są najczęstszą przyczyną wypadków w górach.

Kluczem do zrozumienia łańcucha zdarzeń, który prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji w jakich znajdują się turyści, jest zazwyczaj analiza tego jak planowali oni swoje wyjście i czy byli w stanie dopasować trasę do warunków, umiejętności, czy wyposażenia - powiedział Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR.

Równie istotną przyczyną wypadków jest bagatelizowanie potencjalnych niebezpieczeństw przez zbyt pewnych siebie miłośników zimowej eksploracji gór. Często ignorują oni zmieniające się warunki i przerastający ich umiejętności teren, popełniając błędy, które kończyć się mogą wypadkami.

Każda informacje na temat wypadków w górach budzi gorącą dyskusję na temat rozwiązań, które miałyby zmniejszyć ich liczbę. Co oczywiste, podnoszą się także głosy krytyki pod adresem samych poszkodowanych. Tymczasem najmniej uwagi przykłada się kwestii edukacji i promowania świadomości zagrożeń, o których ogromnym znaczeniu przypominali ratownicy TOPR, choćby po serii tragicznych wypadków na początku stycznia br.

Samo piętnowanie pewnych zachowań jest mało konstruktywne. Ważne jest, by przekazywać pozytywne wzorce. Uświadamiać nie tylko, że zimą w góry bez raków, czekana, detektora lawinowego, sondy i łopaty ani rusz, ale też dlaczego i jak ich używać – mówi Andrzej Lesiewski, organizator prowadzonej od 8 lat akcji kursylawinowe.pl.

W ramach tej akcji prócz organizacji szkoleń lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych, prowadzonych jest wiele działań edukacyjnych. Przykładem tych ostatni jest powstała seria edukacyjno-przygodowych filmów "Z głową w górach". Odcinki dostępne są na kanale YouTube kursylawinowe.pl.

Wypadki w górachWypadki w górach kursylawinowe.pl

Omówione w nich kwestie dla wielu doświadczonych turystów mogą wydawać się oczywiste. Trzeba jednak pamiętać, że w góry chodzi wiele osób, które nigdy nie miały okazji spotkać się z pewnymi zagadnieniami i nie do końca zdają sobie sprawę jak istotny dla ich bezpieczeństwa może być np. udział w kursie lawinowym. Dlatego, tak ważne jest dotarcie do jak najszerszego grona z praktycznymi poradami, które pozwolą uniknąć im tych najczęstszych błędów prowadzących do wypadków.

 

Więcej o: