Karnawał last minute: jedź do Czech!

Tradycyjne korowody zapustowe oraz okazałe bale pod znakiem luksusu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się przywitać Wielki Post tradycyjnym karnawałem czy też założysz wieczorową suknię lub smoking, w Czechach nie będziesz się nudzić!

Pod koniec stycznia całe Czechy regularnie opanowują karnawały. Wtedy możemy spotkać korowody zapustowe z tradycyjnymi przebierańcami i spróbować zapustowych wypieków oraz pączków. Procesje wywodzą się z antycznych obchodów na cześć boga obfitości Bachusa. Zapusty stanowiły czas ucztowania i uciech między dwoma okresami postu. Karnawał rozpoczął się 6 stycznia, a skończy 46 dni przed Wielkanocą, kiedy to nastanie Wielki Post.

Natomiast bale jeszcze w XVIII wieku bywały domeną szlachty. W XIX wieku tradycję tę stopniowo przejęli również mieszkańcy miast i za ich organizację zabrały się związki zawodowe i hobbystyczne. W dzisiejszych czasach bale odbywają się w każdej dużej czeskiej wsi, a sezon balowy trwa przez całą zimę.

Zapusty w regionie Hlinecko

Zabaw zapustowych pielęgnujących dziewiętnastowieczną tradycję doświadczysz 150 kilometrów na wschód od Pragi w regionie zwanym Hlinecko, który dzięki unikalności obchodów został wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W regionie tym możesz zobaczyć kilka korowodów zapustowych. Veselý kopec ożyje karnawałem 30 stycznia w godzinach od 10:00 do 16:00, w kolejnych dniach na ulice wyruszą korowody przebierańców także w miejscowościach Hamry, Hlinsko-Blatno, Studnice i Vortová. Natomiast w hlineckiej strefie ochrony konserwatorskiej Betlém możesz później 9 lutego należycie pożegnać karnawał.

Bal jak Brno

Bal jak Brno (czes. Ples jako Brno, w j. czeskim porównanie „jako Brno” stosowane jest dla oznaczenia czegoś dużego) odwołuje się do swojego miasta i jego przemysłowej historii, która nadała mu dzisiejsze oblicze. Tegoroczna odsłona rozegra się w dawnej fabryce maszyn Friedrich Wannieck, której surowe industrialne wnętrze na jeden wieczór przeistoczy się za sprawą ingerencji designerów. Ozdobią je tysiące kwiatów, zapełnią stoły obfite w to, co aktualnie najlepsze w gastronomii i food stylingu. Bal jak Brno odbędzie się 30 stycznia i zaoferuje show śpiewu i beatboxu.

Carnevale Praha

Jeżeli preferujesz okazałość i kreatywność, odwiedź Carnevale Praha, kilkudniowy karnawał w stolicy z korowodami i degustacją tradycyjnych smakołyków. W tym roku największe praskie zapusty odbywają się w terminie od 29 stycznia do 9 lutego. Poza zabawą na ulicach festiwal zaoferuje także szereg koncertów i bali w arystokratycznym duchu, bieg złotych prosiąt praskimi ulicami oraz pokaz kuchni zapustowej. Niektóre z karnawałowych wydarzeń odbędą się w pałacu Clam-Gallasa, w którym występował między innymi Wolfgang Amadeusz Mozart czy też Ludwig van Beethoven.

Bal w Operze

Trzynasta odsłona największego wydarzenia sezonu balowego w Czechach rozpocznie się 6 lutego 2015 r. o godzinie 20:00. Również w tym roku odbędzie się ona na specjalnie ułożonym parkiecie na widowni Opery Narodowej w Pradze. Podczas gdy zeszłoroczny uroczysty wieczór odbył się w duchu francuskiej wytworności, tegoroczny Bal w Operze (czes. Ples v Opere) skłania się w kierunku Wielkiej Brytanii, monarchii jako symbolu arystokratycznego społeczeństwa — od cateringu, poprzez design aż po program artystyczny. Wyraźnym elementem programu jest coroczna aukcja charytatywna, która zasila setkami tysięcy koron konta organizacji użyteczności publicznej. Tradycyjnie bal jest pokazem tego, co najlepsze w dziedzinie mody i kultury. Dress code jest ściśle strzeżony – dla panów white lub black tie, a więc frak lub smoking, natomiast dla pań długa suknia wieczorowa.

Karnawał w Czeskim Krumlovie

Odwiedź również ludowe obchody zapustów w bajkowym Czeskim Krumlovie, mieście wpisanym na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Cieszyć możesz się na typowe różnokolorowe procesje przebierańców, którym towarzyszą występy wędrownych aktorów, kuglarzy i muzykantów. Ponieważ po zabawach następuje post, nie zabraknie też bogatej uczty i potańcówki. 5 lutego uroczystości rozpoczną się najpierw od Biesiady Zapustowej (czes. Masopustni veselice), która obejmuje ucztę złożoną ze smakołyków ze świniobicia oraz program dla dzieci. Dzień później możesz wybrać się na koncert karnawałowy, a 9 lutego na ulice ruszy korowód zapustowy. Jego tematem przewodnim będzie w tym roku „Dotyk egzotyki w rytmie Rio” (czes. „Dotek exotiky v rytmu Ria").

Zapusty w Wołoskim Muzeum w Przyrodzie

Zabawa ludowa połączona z początkiem postu odbędzie się również na wschodnich Morawach. Wołoskie Muzeum w Przyrodzie (czes. Valašské muzeum v prirode) w miejscowości Rožnov pod Radhoštem na 6 lutego przygotowało dla odwiedzających korowody zapustowe połączone z degustacją produktów pochodzących ze świniobicia. Nie zabraknie też muzyki i tradycyjnego chowania kontrabasu. Instrument muzyczny lub manekin były bowiem na koniec obchodów uroczyście „chowane” w ramach parodii uroczystości pogrzebowej. Akt ten symbolizował koniec niezobowiązującego dokazywania i rozpoczynał okres postu.

POLECAMY: Fakty o Czechach, których pewnie nie znacie>>

Więcej o: