To prawdopodobnie najbardziej przerażający kościół na świecie. Stoi niedaleko Pilzna

Świątynia miała zostać wyburzona. Przed rozbiórką uratował ją lokalny artysta, który wypełnił wnętrze białymi zjawami.

Wioski o nazwie Luková są w Czechach dwie - jedna leży zaledwie 30 kilometrów od polskiej granicy, druga niedaleko Pilzna. To w drugiej z nich znajduje się opuszczony kościół św. Jerzego (Kostel sv. Jiri). Świątynia zbudowana została w XIV wieku i dziś przyciąga tłumy turystów.

W 1968 r. dach kościoła zapadł się podczas pogrzebu. Mieszkańcy wioski odczytali to jako zły omen i przestali do niego przychodzić. Nad opuszczoną świątynią zawisło widmo wyburzenia. "Wyrok" ten udało się odroczyć dzięki stworzeniu w środku niezwykłej instalacji.

Lokalny artysta Jakub Hadrava wypełnił świątynię zjawami, które przypominają duchy. Jedne stoją tuż przy wejściu, a inne siedzą w kościelnych ławkach. Zjawy wykonane zostały z gipsowych form, na które nałożono białe płótna. Dodatkowo "duchy" po zmroku są podświetlane, co tylko potęguje niesamowite wrażenie.

Białe zjawy przyciągają turystówBiałe zjawy przyciągają turystów źródło: Petr Koukl

Instalacja ma przypominać o zamieszkujących rejony wsi Lukova Niemcach sudeckich. Członkowie tej mniejszości narodowej przed II wojną światową stanowili tutaj dość liczną grupę i w tym kościele modlili się każdej niedzieli.

Obecnie świątynia przyciąga turystów z całego świata. Odwiedzają oni wnętrze grupami. Nikt jednak nie decyduje się przebywać w niej samotnie.

ZOBACZ DUŻE ZDJĘCIA>>

Komentarze (27)
To prawdopodobnie najbardziej przerażający kościół na świecie. Stoi niedaleko Pilzna
Zaloguj się
 • Paweł Kamiński

  Oceniono 122 razy 76

  Brawo Redaktorze - Wieś nie leży 30 km od Polskiej granicy! Są dwie miejscowości o takiej samej nazwie. Wieś z kościołem leży na północ od Pilzna, niedaleko wsi Bezverov i Manetin. Byłem tam miesiąc temu.

 • jarnotrulli

  Oceniono 53 razy 39

  Ja wprawdzie nie byłam, ale ponieważ do Czech mam blisko to sprawdziłam dokładne położenie. Na stronie kościoła/wystawy. Żeby się kiedyś wybrać.
  lukova-kostel.cz/kontakt
  Redaktorze, to żenujące...

 • Maciej Łukawski

  Oceniono 39 razy 33

  Błędne tłumaczenie z czeskiego. W oryginale nic nie piszą o rozbiórce.

  Ačkoli je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky,[1] nachází se v havarijním stavu. Jeho záchraně má napomoci výstava soch, které jsou od roku 2012 instalovány v interiéru kostela.

 • frywolitka1977

  Oceniono 16 razy 10

  A ja widziałam Białą Damę w Niemodlinie (www.zamekwniemodlinie.pl obok Opola). Fajne są takie legendy i ta ekspozycja, brrrrr

 • blumkwist

  Oceniono 37 razy 7

  Taki kościół dla GW jest jeszcze do akceptacji...

 • zdanowicz

  Oceniono 2 razy 2

  Dla mnie piękny obiekt, wymaga tylko remontu i opieki gospodarzy.

 • barakuda62

  Oceniono 16 razy -2

  Ech Czesi Czesi -nic nie potrafią zrobić :(
  u nas to już dawno byłby wyremontowany za pieniądze znienawidzonej Unii Europejskiej a po kościele przemykał by tylko duch JP secondo- podpierany ramieniem nieśmiertelnego kamerdynera.

 • Typ 75

  Oceniono 26 razy -2

  niektórzy niestety bardzo będą potrzebować kościoła bo z biegiem życia pustka ateizacji nie daje jakiegoś specjalnego sukcesu wewnętrznego jak ktoś sobie przeanalizuje życie tylko w konsumpcji to jednak za mało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX