W krajobrazie Andory dominują góry i doliny. Latem nie ma upałów, a pogoda jest słoneczna. Jesień to również dobra pora na zwiedzanie, uprawianie kolarstwa, czy spacery. Polecana jest szczególnie dolina Madriu-Perafita-Claror, która została wpisana na listę UNESCO. Miejsce zachwyca dawnymi rolniczymi osadami i przyrodą. Odpoczynkowi w tym kraju sprzyjają umiarkowane temperatury, bardzo czyste powietrze, kilometry lasów wypełnionych jodłami, dębami i sosnami, jeziora, a także ceny. Te ostatnie w Andorze skłaniają do ogromnych zakupów. To „raj podatkowy”, a poza tym obowiązuje tam strefa wolnocłowa– tanio można kupić sprzęt elektroniczny, perfumy, kosmetyki, tytoń, czy alkohol.
Andora: Zwiedzanie i relaks
Zdecydowanie najciekawszymi zabytkami w Andorze są romańskie kościoły, powstałe między VIII, a XIII w. Jest ich w sumie trzydzieści, z czego trzy mieszczą się w stolicy – Andorra la Vella. Są to: kościół Sant Coloma z piękną pochodzącą z IX w. dzwonnicą, kościół Sant Esteve i Sant Vicenc d’Enclar. Będąc w stolicy zobaczyć trzeba też budynek parlamentu i sądu. Jego wnętrze zdobią późnogotyckie freski. Kilka świątyń położonych jest w miasteczku Sant Julia de Loria. Warto wybrać się też do jednego z większych miast – Encamp. Jest tam spory wybór hoteli i restauracji. Innym ciekawym miejscem jest La Massana, gdzie znajduje się most romański. Największa atrakcją miasta jest jednak Pic Alt de la Coma Pedrosa, czyli najwyższy szczyt Andory.
Dzwonnica kościoła Sant Coloma pochodzi z IX wieku Dzwonnica kościoła Sant Coloma pochodzi z IX wieku, fot. Simonjoan (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Na uwagę w Andorze, poza zabytkami zasługują również dwa znane festiwale. Latem, w lipcu, w mieście Escaldes-Engordany odbywa się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. Ponadto w mieście znajduje się Caldea – największy górski ośrodek SPA na naszym kontynencie. Można tam skorzystać z wielu zabiegów kosmetycznych, skusić się na czekoladoterapię lub masaż lodem. Do dyspozycji gości są wody termalne, kąpiel w jacuzzi, w soku pomarańczowym i kawałkach grejpfruta. Jest to dobre miejsce na wspólny relaks z rodziną.
Andora: Zimowe atrakcje
Od grudnia do kwietnia w Andorze trwa sezon zimowy. Do kraju przybywa wtedy mnóstwo fanów narciarstwa, którzy korzystają ze 100 wyciągów i 175 tras. Do ich dyspozycji jest około tysiąc instruktorów jazdy na snowboardzie, czy na nartach. Znanym, dużym ośrodkiem narciarskim jest Grandvalira. Miejsce jest doskonale przygotowane dla turystów, rozwinięta jest baza gastronomiczna i noclegowa, są nowoczesne wyciągi, źródła geotermalne i rekreacyjne kompleksy. Znajdziemy tam szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności. Dla najmłodszych turystów dużym zaskoczeniem są instruktorzy przebrani za bajkowe postacie.
Widok ze szczytu Coma Pedrosa Widok ze szczytu Coma Pedrosa, fot. Gertjan R. (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Dodatkowe atrakcje zimowe w Andorze to psie zaprzęgi i jazda na skuterach. W El Tarter każdego roku odbywają się popularne zawody snowboardowe – Total Fight Master of Free Style. Ogromne wrażenie robi Igloo Hotel, położony na wysokości 2300 m. n.p.m. Każdego roku buduje się go z kilku tysięcy ton śniegu. Można też wstąpić do igloo barów.
Andora: Specjały kuchni
Kuchnia Andory łączy smaki Hiszpanii i Francji. Wydaje się dość prosta, ale oferuje smaczne dania. Popularną potrawą jest omlet z szynką, który zapieka się z miodem. Pyszne są też gęste, warzywne zupy, gotowane na baraninie, ryby i owoce morza, a także dania z serów i ziemniaków. Między posiłkami je się tam sporo owoców cytrusowych. Inną przekąską są grzanki z pomidorami. W Andorze pije się sporo piwa i wina. Dobrą informacją jest to, że ich ceny są tam bardzo niskie.
Andora jest interesującym krajem. Zapewnia atrakcje zarówno latem, jak i zimą. Jest tam co zwiedzać i gdzie odpoczywać. Jeśli tylko znajdziecie czas na podróż, to na pewno nie poczujecie się rozczarowani.