Latem na plażę, a jesienią - na wino! Chorwacja kusi po sezonie

To nie jest kraj, do którego jeździ się tylko latem. Chorwacja ma dużo do zaoferowania również jesienią. Malowniczo położone winnice, lokalna kuchnia i zabytki to tylko początek. Sprawdzamy, co warto tam zobaczyć.

W Chorwacji jest ponad 41 tysięcy zarejestrowanych hodowców winorośli i ponad 1600 producentów wina, a regiony słynące z jego wytwarzania można znaleźć zarówno na wybrzeżu, jak i w głębi kraju. Produkcja wina zalicza się do jednego z najszybciej rozwijających się sektorów chorwackiej gospodarki. Z produkcji wina słynie przede wszystkim Slawonia – region położony w północno-wschodniej części kraju, gdzie uprawiany jest najpopularniejszy szczep winorośli - Graševina. Ciepła jesień w tym regionie przyciąga wielu turystów i smakoszy wina, którzy poza unikalnymi gatunkami win, mogą tu również spróbować wyśmienitych potraw lokalnej kuchni oraz wybrać się na wycieczkę po okolicznych winnicach.

Chorwacja: Slawonia

Region Slawonii położony jest w międzyrzeczu Sawy, Drawy i Dunaju. Na żyznych glebach uprawiane są słynne winogrona, na jakość slawońskiego wina dodatkowo ma wpływ wyjątkowy klimattemperatury jesienią są tu często wyższe niż wiosną. Te szczególne czynniki geograficzne oraz mikroklimat mają wpływ na charakterystyczny smak slawońskich win.

Typowe slawońskie specjały to świeże, harmonijne i przyjemne w smaku białe wina, takie jak Graševina (ryzling reński), Chardonnay i Traminer. W regionie produkuje się również owocowe, pełne w smaku wina czerwone, takie jak Pinot noir. Najlepszym okresem na wycieczkę do Slawonii, jest jesień. Gdy letnie upały nieco odpuszczą, jesienna przechadzka po bujnych slawońskich winnicach pozwala w pełni cieszyć się z uroków Chorwacji.

Chorwacja: Żupania pożedzko-slawońska

W żupanii pożedzko-slawońskiej leży Złota Dolina, która otoczona górami i Dunajcem, słynie z wyśmienitych, wielokrotnie nagradzanych na całym świecie win. Na winnych szlakach w Złotej Dolinie należy odwiedzić trzy główne winnice: w miejscowościach Kutjevo, Pożega-Pleternica i Pakrac.

Kutjevo to jeden z największych chorwackich eksporterów wina. Winiarnia w Kutjevo może też pochwalić się imponującą kolekcją win zgromadzonych w swoich zabytkowych, najstarszych na świecie piwnicach, których historia sięga roku 1232. Najpopularniejsze marki win, produkowanych w tym regionie to między innymi: Caglin, Kaptol, Velika i Kutjevo. Odwiedzając Kutjevo, warto też spróbować słynnej Graševiny i wybrać się na wycieczkę po imponującym Klasztorze Cystersów.

Chorwacja: Baranja

Historia uprawy winorośli w regionie Baranja sięga czasów Imperium Rzymskiego. To Rzymianie jako pierwsi zaczęli uprawiać ziemie wzdłuż Dunaju. Między rzeką, a wzgórzem Banska Kosa znajdują się wyjątkowo żyzne gleby, które są idealne do uprawiania winorośli. Dzięki temu w regionie Baranja jest wielu producentów wina oraz winnic, połączonych ze sobą Winną Drogą Baranji.

W Belje, oddalonym o zaledwie półtorej godzinny jazdy od Kutjevo, miłośnicy wina znajdą najbardziej imponująca winiarnię w całym regionie Baranja. Tamtejsza piwnica została wykopana wewnątrz wzgórza, a pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w 1526 roku. Warto odwiedzić to miejsce i odnaleźć takie skarby jak Cabernet Franc z 1949 r. Można tu również skosztować nagradzanych na całym świecie Merlota czy Graševina. Podczas wizyty w Belje polecana jest przechadzka Winną Drogą, która wiedzie przez winnice, wzdłuż szlaku rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki ze wzgórza Banovo brdo.

Chorwacja: Vukovar

Na południu od Baranja, znajduje się Vukovar, słynący nie tylko ze znalezisk archeologicznych z kultury Vucedol, lecz także z wina produkowanego w regionie Srem. Można się tam wybrać na wycieczkę Winną Drogą w Ilok, która prowadzi przez okoliczne wioski i rodzinne winnice. Smakosze wina z pewnością docenią walory starych winiarni, na przykład tych w zamku Odescalchi w Ilok, jak również tych, które idealnie łączą tradycję z nowoczesną technologią.

W poszczególnych częściach Slawonii funkcjonuje wiele winiarni oferujących zakwaterowanie. Można również zwiedzić wiele zabytkowych miejsc oraz spróbować specjałów lokalnej kuchni.

Więcej o: