Kolejny raz w Budapeszcie? 10 rzeczy, które trzeba tam zrobić, aby naprawdę poznać to miasto

Każdy, kto odwiedził Budapeszt, wraca z niego zauroczony. To malownicze miasto pełne tradycyjnych łaźni, doskonałego jedzenia i win ze świetnym życiem nocnym to genialny pomysł na weekendowy wypad. Oto 10 najlepszych atrakcji, których nie można tutaj przegapić.
Széchenyi Bath Széchenyi Bath fot. Christine Zenino (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Odwiedź SPA

Budapeszt to światowa stolica SPA, nie przegap więc okazji, żeby wymoczyć się tutaj wodach termalnych, które leczą cały szereg przypadłości, od bólu głowy po choroby skórne. Ale co ważniejsze, to tutaj toczy się życie towarzyskie miasta: zawierane są ważne transakcje, młodzi umawiają się na randki, a starsi panowie grają w szachy. W Széchenyi Bath znajdziesz baseny zadaszone i pod chmurką, różne typy saun, sale do masażu, a latem odbywają się tu przyjęcia.

Szimpla Kert Szimpla Kert fot. Simon Lee (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Zwiedź puby w ruinach

Patrząc z zewnątrz nie sposób za nie dać złamanego grosza, bo wyglądają po prostu jak opuszczone budynki. Za to wewnątrz odkryć można magiczne pomieszczenia z meblami nie od kompletu, odkrytymi cegłami na ścianach i dziwacznymi obrazami. Trzeba jednak uważać, żeby głową nie uderzyć w podwieszone pod sufitem przedmioty, takie jak trąbki, rowery i stare zabawki. Takie są właśnie "puby w ruinach", a jednym z najsłynniejszych jest Szimpla Kert. Nie tylko napijesz się tu piwa, ale i kupisz świeże produkty w każdą niedzielę między dziewiątą a czternastą.

budapeszt budapeszt Fot. Shutterstock

Zjedz kolację na wodzie

Wieczorny rejs po Dunaju, połączony z zajadaniem smakołyków z bufetu, słuchaniem muzyki i podziwianiem nastrojowych świateł miasta. Szczególnie pięknie po zachodzie słońca prezentuje się Most Łańcuchowy i imponujący budynek Parlamentu, który warto też przy innej okazji zwiedzić od wewnątrz.

Opera w Budapeszcie Opera w Budapeszcie fot. Alistair Young (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Posłuchaj muzyki na żywo

Jeden z najbardziej kultowych letnich festiwali muzycznych, Sziget, odbywa się na wyspie Hajógyári na Dunaju. Budapeszt może pochwalić się zróżnicowaną i elektryzującą sceną muzyczną, poczynając od utalentowanych muzyków ulicznych, po zespoły grające w "pubach w ruinach". Po więcej muzyki współczesnej wybierz się do kompleksu Millenáris z interaktywnym muzeum i sztucznym jeziorem. Z kolei w Budapest Opera House można posłuchać bardziej klasycznych utworów, na przykład wybitnego Ferenca Liszta.

Plac Bohaterów w Budapeszcie Plac Bohaterów w Budapeszcie fot. Rachel Titiriga (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Odkryj Plac Bohaterów

Jedno z najmocniej obfotografowanych miejsc w Budapeszcie jest poświęcone bohaterom walczącym o wolność i siedmiu założycielom państwa. W okolicy można odwiedzić Pałac Sztuki, Muzeum Transportu czy przyjemny park miejski z ogrodem botanicznym.

Główny targ w Budapeszcie Główny targ w Budapeszcie fot. Thanate Tan (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Zjedz smakołyki w Central Market Hall

Posmakuj lokalnych produktów i zrób zakupy w niskich cenach. Na tym gigantycznym zadaszonym bazarze można znaleźć wszystko, od czekolady i przypraw, po ubrania i pamiątki. Na drugim piętrze zlokalizowane są stoiska restauracyjne, w których można popróbować sztandarowych dań kuchni węgierskiej, jak gulasz czy rétes (strudel owocowy). Organizowane są tu także dni tematyczne z kuchnią narodową, od greckiej, po chińską. Sprawdź kalendarz, żeby dowiedzieć się jaki temat będzie podczas Twojego pobytu.

Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie fot. Dennis Jarvis (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Wejdź na Wzgórze Zamkowe

Kup bilet na kolejkę linowo-terenową i wjedź na Wzgórze Zamkowe, aby podziwiać panoramę miasta i zwiedzić Zamek Królewski. Został on zbudowany w XIII wieku, znajduje się w nim Galeria Narodowa, a pod nim sieć labiryntów, którymi można się przejść.

Synagoga w Budapeszcie Synagoga w Budapeszcie fot. Hannu Makarainen (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Odkryj dzielnicę żydowską

Odkryj skarby dzielnicy żydowskiej w Budapeszcie, takie jak cukiernie (np. Fröhlich, słynącą z pierników w kształcie gwiazdy Dawida) i miejsca związane z historią, jak Węgierskie Muzeum Żydów. Absolutnie koniecznym punktem programu jest synagoga na ulicy Dohány - największy tego typu budynek sakralny w Europie i drugi największy na świecie - wewnątrz mieści się aż trzy tysiące wiernych! Od niej zaczyna się też obszar dawnego getta.

Hess András, Budapeszt Hess András, Budapeszt fot. RAMON CUTANDA (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Przetestuj najlepsze wina

Spędź romantyczny wieczór, smakując najlepsze węgierskie wina. Świetnym do tego miejscem jest na przykład Faust Wine Cellar, ale pálinki też się tu napijesz. Winiarnia znajduje się w hotelu Hilton na placu Hess András.

Będąc w Budapeszcie trzeba odwiedzić tamtejsze jaskinie Będąc w Budapeszcie trzeba odwiedzić tamtejsze jaskinie fot. Dennis Jarvis (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Pozwiedzaj jaskine

Zabierz ze sobą latarkę i ruszaj na odkrywanie podziemnego Budapesztu! Znajduje się tu ponad sto kilometrów jaskiń wyżłobionych przez miliony lat przez wody termalne. Bardzo łatwo jest dotrzeć do jaskini Szemlohegy z wyjątkowymi stalagmitami i stalaktytami. Codziennie można tu wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem. A jeśli jeszcze będzie Ci mało, wybierz się do pobliskiej jaskini Pálvölgy, długiej na dziewiętnaście kilometrów.