Trasy i ścieżki rowerowe we Wrocławiu pozwalają spokojnie i wygodnie zwiedzić to wyjątkowe miasto, które zbudowano na 12 wyspach, połączonych 117 mostami. Rowerem dojedziemy na Ostrów Tumski, do zoo, dotrzemy do willowych dzielnic, miniemy zabytki z epok od gotyku po modernizm, przejedziemy przez wrocławską starówkę z przystankami przy najwspanialszych kościołach, a także ruszymy tropem wrocławskich terenów zielonych. Po drodze mamy liczne mosty, trasy prowadzące nad brzegiem Odry, drogami samochodowymi lub traktami pieszo-rowerowymi. Mapy ścieżek i świetnie przygotowane przewodniki są dostępne na stronie miasta, ciekawe trasy rowerowe opracowane są przez Stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa.
Wrocław może być też punktem wypadowym do dłuższych rowerowych wycieczek, również trasami międzynarodowymi. Trasy rowerowe prowadzą z Wrocławia wzdłuż Odry (do ujścia rzeki lub w przeciwnym kierunku, do przejścia z Czechami), ale możemy się też np. wybrać w kierunku Gdańska szlakiem bursztynowym.
Zobacz także: Wrocław, atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić?
Przez Wrocław przebiega trasa Szlak Odry. Należy do sieci Zielonych Szlaków Greenways i obejmuje również szlaki wodne i piesze. Można nią przejechać od granicy Czech aż do ujścia Odry.
Rowerowy Szlak Wodny prowadzi od północy od Wyspy Opatowickiej wałami przeciwpowodziowymi wzdłuż kanałów: Powodziowego, Żeglugowego, Miejskiego i Różanki. Przejeżdżamy przez kilka mostów, a po pokonaniu Mostu Milenijnego jedziemy przez centrum Wrocławia wzdłuż Fosy Miejskiej do Leśnicy i Brzegu Dolnego. Niestety w centrum Wrocławia będziemy musieli jechać razem z samochodami albo dzielić trasę z pieszymi (trakty rowerowo-piesze). Po drodze jest Ostrów Tumski, na którym warto spędzić więcej czasu.
Wrocław otacza pętla rowerowa (około 50 kilometrów) prowadząca szlakiem obiektów militarnych, które są pozostałościami Festung Breslau. Twierdzę Wrocław budowano od lat 90. XIX wieku do I wojny światowej, niektóre obiekty powstały też później. Na trasie są Schrony kompanii piechoty (kompleks, który miał pomieścić 250 żołnierzy), forty piechoty ze stanowiskami strzeleckimi, a także schrony mobilizacyjne z okresu I wojny światowej. Większość dróg na trasie rowerowej Twierdzy Wrocław jest utwardzona, część przebiega przez parki i wałami przeciwpowodziowymi.
Wrocław jest jednym z przystanków na międzynarodowej trasie prowadzącej od Bałtyku po Adriatyk, dawną trasą Bursztynowego Szlaku. We Wrocławiu prowadzi przez Psie Pole z kościołem świętych Jakuba i Krzysztofa, Zacisze, place miejskie - Grunwaldzki, Dominikański, Kościuszki, Powstańców Śląskich do Mochoboru Wielkiego. Po drodze mijamy zabytkowe i nowoczesne budynki - zobaczymy m.in. Muzeum Poczty i Telekomunikacji w budynku z lat 20. w stylu ekspresjonizmu niemieckiego, Park Juliusza Słowackiego, Muzeum Narodowe, Politechnikę Wrocławską z charakterystycznym budynkiem nazywanym "Serowcem".
Wielka Wyspa leży przy prawym brzegu Odry i jest tak duża, że nie sposób zobaczyć, że jest wyspą. Są na niej dzielnice willowo-wypoczynkowe: Zacisze, Zalesie, Szczytniki, Dąbie, Sępolno, Biskupin oraz Bartoszowice. Jadąc trasą rowerową Pętla Wielkiej Wyspy trafimy też do wrocławskiego zoo ze świeżo oddanym do użytku Afrykarium, Hali Stulecia (wpisanej na listę UNESCO) oraz kąpielisko Morskie Oko. Trasa rowerowa prowadzi blisko brzegu Odry, niemal cały czas po wałach przeciwpowodziowych.
Krótka, bo zaledwie 8-kilometrowa trasa rowerowa Pętla Staromiejska prowadzi przez Wrocław wzdłuż dawnych fortyfikacji linii zewnętrznej i przez Przedmieście Świdnickie. Zobaczymy tu dwa bastiony - Ceglarski i Sakwowy, które są doskonałymi punktami widokowymi. Na trasie są Muzeum Historyczne w Arsenale, Muzeum Architektury, Muzeum Poczty i Telekomunikacji i Muzeum Narodowe.