Rimini gotowe na przyjęcie turystów. Region zachęca do rezerwowania miejsc na plaży

Rimini to jeden z najpopularniejszych kurortów we Włoszech. Znajduje się w regionie Emilia-Romania, który był jednym z najsilniej dotkniętych przez koronawirusa. Burmistrz Rimini Andrea Gnassi opowiedział, jak miasto poradziło sobie z epidemią, czy oczekuje już turystów i jakich zmian powinni spodziewać się podróżni.

Podróże Gazeta.pl: Jak obecnie wygląda sytuacja epidemiczna w Rimini i w destynacji romańskiej, biorąc pod uwagę, że był to jeden z regionów najmocniej dotkniętych przez pandemię? Czy ograniczenia wprowadzone w mieście były w państwa opinii skuteczne?

Andrea Gnassi*: Zaledwie kilka dni temu, po raz pierwszy od końca lutego, nie odnotowano żadnego zakażenia. Od miesiąca tendencja jest wyraźnie spadkowa. To dzięki odwadze miasta Rimini - wprowadziliśmy znacznie bardziej rygorystyczne działania niż w innych włoskich regionach. Surowe kroki zostały podjęte od 21 marca do 27 kwietnia (40 dni całkowitego zamknięcia), kiedy wirus bombardował obszar Południowego Rimini. Zdecydowano wówczas, że nie wolno przekraczać granic miasta Rimini i regionu oraz zamknięto wszystkie atrakcje turystyczne, hotele, plaże i gastronomie. Nie były to łatwe decyzje, ale zostały uszanowane i docenione przez obywateli Rimini. Dzisiaj możemy powiedzieć, że dobrze nam poszło. Jesteśmy gotowi, aby pozwolić przedsiębiorcom bezpiecznie wznowić działalność i by bezpiecznie przyjmować turystów.

Zobacz wideo Czy zagraniczne wakacje będą w tym roku możliwe?

Czy istnieje państwa zdaniem nadzieja, że turyści (włoscy i zagraniczni) wrócą do miasta i opalą się na słynnych plażach Rimini?

Mamy nie tylko nadzieję, lecz jesteśmy tego pewni. Na lato tego roku wpływają już rezerwacje. Po trudnych doświadczeniach z ostatnich miesięcy Włosi potrzebują wakacji i namiastki normalności, a Rimini to często wybierany wakacyjny kierunek w naszym kraju. Czekamy także na turystów z zagranicy. Wierzę, że mimo względnie surowych zasad podróżowania między krajami, będziemy mogli liczyć na odwiedziny zagranicznych turystów już latem tego roku. Najchętniej odwiedzają nas turyści z krajów niemieckojęzycznych i z Europy Wschodniej. Zrobimy wszystko, aby nasi goście nie przegapili w tym roku okazji do poznania jeszcze piękniejszego i bardziej bezpiecznego Rimini.

Rimini, wraz z regionem Emilia-Romania, podąża kierunkiem obranym przez inne obszary Włoch? Czy możemy porozmawiać o bezpieczeństwie wakacyjnym?

Absolutnie tak. Wiemy, że turystyka nie będzie taka jak dotychczas. Dlatego skupiamy się na tym, aby pobyt w mieście był bezpieczny, w środowisku bogatym w przyrodę, historię, usługi. Dzięki inwestycjom Rimini jest już nowym miastem, które w pełni odpowiada aktualnym potrzebom turystów. Znacznie bardziej zwraca uwagę na nowe elementy związane przede wszystkim z bezpieczeństwem.

Wielu turystów, w tym również Polaków, lubi korzystać na wyjazdach z ofert all inclusive. Czy są przygotowywane jakieś zmiany w tej kwestii?

Wierzę, że oferta nie zmieni się, z wyjątkiem tego, że zwiększy się bezpieczeństwo. Nowa organizacja wypoczynku będzie chronić gości w jak największym stopniu. Ze względów bezpieczeństwa nie będzie spotkań tanecznych, happy hours czy degustacji w formie bufetu.

W połowie kwietnia pojawił się pomysł, aby na włoskich plażach stawiać boksy z pleksi, które oddzielą od siebie turystów. Jak przedsiębiorcy z regionu z branży turystycznej zapatrują się na ten pomysł?

Na nowy sezon przygotowaliśmy nową organizację plaży, tzw. "open space". Większe odległości między parasolami plażowymi, doskonałe warunki higieniczne w łazienkach, ale przede wszystkim pomysł na spędzanie czasu nad morzem, w miejscu żyjącym od świtu do nocy. W tym roku uruchomimy możliwość zjedzenia posiłku nad morzem dzięki serwisowi do stolików ustawionych przy leżakach.

Jeżeli nie boksy z pleksi, to jakie zasady bezpieczeństwa zostaną wprowadzone na plażach?

Od 30 maja wszystkie plaże w Rimini są gotowe do ponownego uruchomienia. Nowością 2020 roku na naszych plażach są stewardzi - wyszkoleni pracownicy, którzy witają gości i wyjaśniają wszystkie zasady bezpieczeństwa. Stewardzi odprowadzają gości do parasoli lub leżaków. Dodatkowo, wszędzie, gdzie to możliwe, informujemy o zasadach, których należy przestrzegać. W razie jakichkolwiek wątpliwości stewardzi pozostają do dyspozycji turystów.

Miejsce na plaży w tym sezonie można zarezerwować z wyprzedzeniem - online lub telefonicznie. Preferowane są szybkie płatności online przez strony rezerwacyjne. Na całym Wybrzeżu Romanii minimalna powierzchnia dla każdego parasola wynosi od 12 do 20 metrów kwadratowych, a odległość między nimi musi wynosić ok. 3-4 m.

Tylko w Rimini zdecydowaliśmy się na 18 metrów kwadratowych powierzchni na jeden parasol/leżak, by zapewnić odwiedzającym maksymalne bezpieczeństwo. Również leżaki są obowiązkowo odseparowane od siebie o co najmniej 1,5 metra. Zasady nie dotyczą osób z tej samej rodziny.

Kolejną wprowadzoną i obowiązkową zasadą jest regularna dezynfekcja: leżaków, krzeseł, stołów, sprzętu pływającego czy łodzi. Sprzęty są czyszczone codziennie i regularnie dezynfekowane. Jeśli chodzi o toalety i prysznice, tu również obowiązują zasady codziennego mycia oraz regularnego dezynfekowania.

Zmianom uległ również serwis restauracji i beach barów. Ty zamawiasz, a twój lunch lub napój jest dostarczany przez obsługę do Twojego leżaka. Klasyczny lunch w barze lub restauracji nadal będzie możliwy, ale z pewnymi ograniczeniami: można usiąść tylko wtedy, gdy stoły są odpowiednio rozmieszczone, a liczba gości w restauracji nie przekracza ustalonych norm.

Kurorty w Romanii są bezpieczne również dla rodzin z dziećmi. Wstęp na place zabaw jest ograniczony do określonej liczby dzieci (oczywiście pod nadzorem rodziców). Zabawki i sprzęty są codziennie myte i regularnie dezynfekowane. Animatorzy również przyjmują mniejszą liczbę dzieci. Na tę chwilę nie ma niestety pozwolenia na przyjęcia i większe wspólne zabawy.

W kwestii gier plażowych i sportów przede wszystkim rekomendujemy zachowanie odpowiedniego dystansu i wybór właściwego miejsca. Dozwolone są indywidualne gry 1:1 i indywidualne sporty wodne, jak pływanie, windsurfing, SUP i kitesurfing, ale zawsze z zachowaniem dystansu. W tym roku nie ma możliwości grupowego uprawiania sportu i wspólnych zajęć oraz rozgrywek, takich jak siatkówka plażowa, piłka nożna itp.

W tym roku wszelkie zabawy taneczne i klasyczne imprezy zostają zawieszone. Imprezy muzyczne będą jednak organizowane, ale na innych zasadach. Będą to wydarzenia tylko do "słuchania" i z miejscami siedzącymi, które gwarantują dystans społeczny.

Emilia-Romania to jeden z regionów, dla którego turystyka ma ogromne znaczenie finansowe. Czy są już szacunki dotyczące tego, jak dużo stracił z powodu zamrożenia przemysłu turystycznego? W jakiej sytuacji są hotele?

Oszacowanie tych liczb jest jeszcze niemożliwe. Z badań przeprowadzonych w ostatnich dniach wśród organizatorów wycieczek na Riwierze Romańskiej wynika jednak, że ponad 80 proc. wszystkich miejsc noclegowych (hoteli, kempingów i wiosek turystycznych) zostanie ponownie otwartych już tego lata! Bary, kawiarnie i restauracje są otwarte od 18 maja. Oczywiście, jak zawsze, kluczowe dla nas jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny w gastronomii.

Atrakcje miasta i regionu oraz informacje dla podróżnych znajdują się na oficjalnej stronie turystycznej Rimini oraz regionu Emilia-Romania.

*Andrea Gnassi - burmistrz miasta Rimini oraz przedstawiciel regionu Romagna i Wybrzeża Adriatyku (obszar całego Wybrzeża Adriatyku od plaż Comacchio do Cattolica).

Więcej o: