Osoby pracujące w Wielkiej Brytanii są uprawnione do darmowych usług medycznych na terenie Unii Europejskiej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (ang. European Health Insurance Card ). Jednak w ramach tego ubezpieczenia przysługuje im opieka medyczna w krajach unijnych - w tym w Polsce - tylko w nagłym przypadku. Oznacza to, że za zaplanowane zabiegi, operacje i... porody w rodzinnym kraju trzeba będzie zapłacić. Na szczęście nie zawsze. Dla tych Polek i Polaków, którzy nie wyobrażają sobie oddania się w ręce innych lekarzy, niż rodacy brytyjska służba zdrowia przewiduje "furtkę", pozwalającą na skorzystanie z planowego zabiegu w Polsce za darmo.
Masz pytanie dotyczące macierzyństwa na Wyspach?. Zadaj je na forum naszej ekspertce.
Przyda się niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na wakacje, na zaplanowaną operację kolana czy urodzić dziecko. Dzięki niej będziesz mieć dostęp do opieki medycznej, jeśli złapie cię grypa, albo złamiesz rękę. Kobiety w ciąży, które zgłoszą się do państwowej przychodni w Polsce z kartą EHIC, otrzymają rutynową opiekę położnej i lekarza.
Karta EHIC przysługuje każdemu pracującemu na Wyspach Polakowi oraz jego rodzinie. Żeby ją wyrobić, wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej lub zadzwonić pod numer 0845 606 2030. Formularz do ubiegania się o kartę EHIC jest dostępny również w urzędach pocztowych. Jeśli zależy ci na czasie, skorzystaj z Internetu. Ubiegając się o kartę w ten sposób, dostaniesz ją po tygodniu. Jeśli złożysz aplikację przez telefon, wydanie karty zajmie 10 dni, a tradycyjną pocztą - 21. Jeśli planujesz podróżowanie z dziećmi, musisz wyrobić karty EHIC dla każdego z nich.
Jeśli chcesz wyjechać do Polski, żeby tam urodzić dziecko lub poddać się zaplanowanej operacji i zależy ci na tym, żeby uniknąć płacenia za opiekę, musisz uzyskać zgodę na wyjazd. Najpierw od swojego lekarza rodzinnego, który następnie skieruje cię do komisji, a ta podejmie decyzję czy zgadza się na refundację twojego leczenia w Polsce. Są dwie drogi uzyskania funduszy na leczenie za granicą od brytyjskiego NHS. Pierwsza z nich wymaga zdobycia formularza E112 przed zabiegiem (nie płacisz ani grosza z własnej kieszeni), druga to ubieganie się o zwrot kosztów po zabiegu (najpierw płacisz, potem liczysz na to, że państwo odda ci pieniądze).
Emigracja, a dziecko. Co zrobić, aby dziecko polubiło nowe miejsce?
Jest niezbędny, jeśli chcesz, żeby brytyjska służba zdrowia zapłaciła za twoje zaplanowane leczenie (również poród) w Polsce. Z formularzem E112 nie musisz wyciągać z własnej kieszeni ani złotówki - o wszystko zatroszczy się NHS. O formularz trzeba ubiegać się za pośrednictwem wyżej wspomnianej komisji lekarskiej - w praktyce najczęściej jej rolę pełni lekarz rodzinny (GP). Jeśli twój lekarz zgodzi się, że najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie kontynuowanie leczenia w Polsce, wyśle odpowiednie dokumenty do Overseas Healthcare Team w Newcastle - instytucji, która podejmie ostateczną decyzję w twojej sprawie i wyda ci formularz E112. Z tym drukiem możesz zgłosić się do polskiego szpitala, żeby otrzymać darmową opiekę.
Jeśli zdarzy się tak, że o zabiegu zdecydujesz już podczas pobytu poza Wielką Brytanią, albonie możesz osobiście odwiedzić lekarza, napisz list z prośbą o wydanie formularza E112 wyjaśniający twoją sytuację i wyślij go pod adres:
Medical Benefits (E-Forms Team)
DWP International Pension Centre
Room TC001
Tyneview Park, Whitley Road
Newcastle upon Tyne NE98 1BA
W liście powinien znaleźć się twój numer NHS, numer NIN, data urodzenia i adres zamieszkania w Wielkiej Brytanii, adres pod którym zatrzymasz się w Polsce oraz data, kiedy zamierzasz wrócić na Wyspy. Kobiety w ciąży, które chcą rodzić w Polsce, powinny również załączyć formularz MATB1, który dostały od położnej w 20 tygodniu ciąży.
Przeczytaj także: o dodatkowych świadczeniach socjalnych dla mam na Wyspach.
Jeśli poddasz się zabiegowi, którego kosztów nie pokrywa karta EHIC, bez wcześniejszego zdobycia formularza E112, możesz ubiegać się o zwrot wydatków, korzystając z tzw. "artykułu 49", niezależnie od tego czy zabieg wykonała placówka publiczna czy prywatna.. Znów - najpierw musisz odwiedzić swojego GP, który pokieruje twoimi krokami w ubieganiu się o zwrot kosztów leczenia. Inaczej jednak niż w przypadku formularza E112, nie ma żadnej gwarancji, że dostaniesz refundację.
Odwiedź też serwis dla mam w Wielkiej Brytanii.