Dania. Helsingor - w zamku Hamleta

Należy do najsłynniejszych zamków na świecie i od lat znajduje się na liście UNESCO. O jaki zamek chodzi? Kronborg, w duńskim miasteczku Helsingor. Swą popularność Kronborg zawdzięcza Szekspirowi, który zapewne nigdy go nie odwiedził, zaś o ponurym "zamczysku w Elsinor" usłyszał być może od marynarzy. Ale to właśnie w Kronborg umieścił akcję "Hamleta".

Oczywiście na miejsce akcji utworu Szekspir mógł wybrać każdy inny zamek, a jednak wybrał właśnie tę twierdzę. Zbigniew Herbert pisał "Zrozumiałem, że Elsinor znaczy wszędzie, że jest to bezimienna przestrzeń, płaski stół, na który los rzuca kości" ( Hamlet na granicy milczenia , "Tygodnik Powszechny", 1952).

Historia Helsingor

Helsingor po raz pierwszy pojawia się w zapiskach historycznych w 1231 r. Położony nad morzem, zyski czerpie z połowu ryb i transportu. W centrum miasta znajdziemy Axeltorv, pośrodku którego stoi pomnik dłuta Utzona Francka, przedstawiający Eryka Pomorskiego. Mieszkańcy z pewnością byli wdzięczni władcy, który wprowadził opłaty dla przepływających cieśniną statków. Haracz (Oresundstolden) pobierano od 1429 do 1857 r. Część tych pieniędzy trafiała do magistratu, przyczyniając się do rozwoju Helsingoru. Innym źródłem dochodów miasta były stocznie. Do Helsingoru przybywali kiedyś Szwedzi na tanie zakupy. Dziś Dania jest droższa, jednak wyjątek stanowi alkohol. Z tego względu po inne produkty wielu Duńczyków pływa do Szwecji.

Warto zobaczyć w Helsingor

Najciekawszym zabytkiem miasta jest oczywiście "zamek Hamleta", czyli zamek Kronborg (Kronborg Slot), który leży bezpośrednio na północny wschód od śródmieścia, 10 minut marszu od dworca kolejowego. Twierdzę zbudowano w okresie rządów króla Frederika II (1534-88), na ruinach poprzedniej, z czasów Eryka Pomorskiego. Ten drugi władca, który nadał Helsingorowi prawa miejskie, ożenił się w Kronborgu z 14-letnią Zofią Meklemburską (Sofie av Mecklenburg), a zamek miał być prezentem dla niej. Po ukończeniu budowy w 1585 r. stał się on największym zamkiem północnej Europy. Niestety, nie obyło się bez katastrof: ucierpiał bowiem poważnie w pożarze w 1629 r., a w połowie XVII w. został splądrowany przez Szwedów.

Królowie mieszkali tu coraz rzadziej; ostatni wytrzymał do końca XVIII w. Do 1922 r. stacjonowało tu wojsko, stąd zatrzymywano wszelki ruch w cieśninie Oresund (szwedzka pisownia resund), pobierając opłaty od przepływających statków. Najokazalszym wnętrzem jest zapewne 63-metrowej długości sala balowa (zwana też rycerską) na trzecim piętrze ze wspaniałymi arrasami oraz zamkową kaplicą, którą jako jedyną oszczędziły płomienie pożaru w 1629 r. W lochach zamku trzymano jakiś czas Carolinę Mathilde (1751-75), żonę chorego psychicznie króla Christiana VII. Królowa nawiązała romans z medykiem męża, przystojnym i młodym Johannem Friedrichem Struensee, który wykorzystując swoją pozycję, sięgnął po władzę w państwie i rządził w zastępstwie monarchy przez 10 miesięcy (do stycznia 1772 r.). Oboje zostali pochwyceni po balu maskowym w Kopenhadze; królową wtrącono do lochu, a lekarza ścięto. W obrębie zamku znajduje się też Muzeum Morskie (Handel- og Sofartsmuseet) z modelami statków, malarstwem marynistycznym i (najciekawszymi) figurami galeonowymi, czyli aflastonami.

Zamek Kronborg (Kronborg Slot), Kronborgvej 2c; http://www.kronborg.dk; XI-III: wt.-nd. 11.00-15.00; V-IX: codz. 10.30-17.00; IV i X: wt.-nd. 10.30-17.00; po tych godzinach można wejść na teren zamku i go obejść, gdyż bramy zamykane są o zmierzchu; wstęp 75 DKK.

Muzeum Morskie (Handel- og Sofartsmuseet), tel.: +45 49 213078, 210685; http://www.maritime-museum.dk; godziny otwarcia takie same jak zamku; wstęp 40 DKK, obchód z przewodnikiem angielskojęzycznym latem codz. o 14.00.

Klasztor Karmelitów (Karmeliterklosteret) w Helsingorze, zbudowany w 1430 r., jest być może najlepiej zachowanym w całej Skandynawii. Znajdziemy go w północnej części miasta. Kościół z potężnymi organami z XVII w. poświęcono Matce Boskiej (Sct. Maria Kirke). Wewnątrz dobrze zachowały się malowidła ścienne. Budynek (Karmeliterhuset) stojący obok, przy Sct. Annagade pod nr. 36, wybudowano w 1516 r. jako szpital dla ludzi morza, później urządzono w nim przytułek, a następnie bibliotekę. Dziś mieści on zbiory muzeum miejskiego (Helsingor Bymuseum). Znajdująca się tu makieta w skali 1:1300 prezentuje wygląd miasta z 1801 r. Opodal stoi katedra (Domkirken) poświęcona św. Olafowi (Sct. Olai). Fundamenty kościoła położono już w XIII w., ale budowę ukończono dopiero ok. 1480 r. Wnętrze ma barokowy wystrój i mieści ołtarz 11-metrowej wysokości. Dzwonnica sięga 68 m.

Helsingor Bymuseum , wt.-pt. 12.00-16.00, sb. 10.00-14.00, nd. 10.00-16.00; wstęp 20 DKK.

Około kwadransa marszu na północny zachód od centrum, przy Marienlyst Allé 32, mieści się pałac Marienlyst (Marienlyst Slot). To jedna z letnich rezydencji królewskich, położona w pięknym, angielskim parku. Zachowano zabytkowe wnętrza, np. kolorystykę ścian w stylu Ludwika XVI, ale meble są nowsze. Marienlyst (Marienlyst Slot), Marienlyst Allé 32; tel.: +45 49 281830; http://www.museerne.helsingor.dk; wt.-nd. 12.00-16.00, warto się jednak upewnić, dzwoniąc; wstęp 30 DKK.

Okolice Helsingor

15 km na południowy zachód od Helsingoru, wśród lasów i pól leży bardzo rozległe miasto Hillerod. Miasto to, dziś liczące 30 tys. mieszkańców, wyrosło wokół jednego z ciekawszych zespołów pałacowych Europy. Ten słynny kompleks pałacowy otoczony parkami i sztucznymi jeziorami to Frederiksborg, stanowiący najlepszy przykład duńskiego renesansu. Kompleks zbudowany został przez Christiana IV w latach 1602-20 na trzech wyspach, na miejscu istniejącej tu już od 1275 r. posiadłości magnackiej, a później królewskiej Hillerodsholm. Frederiksborg ucierpiał w pożarze w 1859 r., ale został odbudowany m.in. dzięki hojności poddanych i fundacji Carlsberga, producenta piwa. W pałacowej świątyni do 1840 r. koronowano władców duńskich. Od 1878 r. zamek funkcjonuje jako Muzeum Narodowo-Historyczne. Nawet pobieżne obejrzenie wspaniałych kolekcji i wnętrz wymaga pół dnia. Komnacie nr 19 ( stue 19) na parterze przywrócono wygląd z czasów Christiana IV. Tutaj ucztował dwór. Imponująca jest też Sala Audiencyjna na pierwszym piętrze, projektu Lamberta van Havena. Kiedyś można się było do niej dostać windą, zamontowaną w roku 1693. Winda ta składa się z krzesełka wciąganego liną na poszczególne kondygnacje.

Muzeum Narodowo-Historyczne (Nationalhistoriska Musset), tel.: +45 48 260439; IV-X: codz. 10.00-17.00; pozostała część roku: 11.00-15.00; wstęp 60 DKK.

Jadąc nieco dalej, 22 km na południe od Helsingoru, trafimy do Rungsted. Jest to dawna osada rybacka, zamieniona na port jachtowy. Przy samej wodzie leży majątek pisarki Karen Blixen, autorki m.in. głośnego Pożegnania z Afryką . Dom jest obecnie siedzibą Muzeum Karen Blixen (40 DKK). Pisarka urodziła się tu w 1885 r. i zmarła w 1962 r. Pochowano ją pod dużym drzewem ok. 400 m dalej, w tzw. "Rezerwacie Ptaków".