Słowacja. Narty w Bachledowej

Każdy narciarz znajdzie tu coś dla siebie: od łatwej, niebieskiej trasy po oznaczony kolorem czarnym stok dla zaawansowanych. Nie jest wysoko - do 1160 m - ale widoki na słowackie Tatry są kapitalne.

Jedną z nowych inwestycji w Jasnej u podnóża Chopoka jest dyskoteka Happy End. - Are you Russian? - zagadnął mnie ktoś przed wejściem. I trzeba przyznać, że na odpowiedź twierdzącą szanse miał duże, bo Rosjan na stokach i w okolicznych hotelach jest niemało. Za to ja nigdy w życiu nie odgadłbym, skąd pochodzi mój rozmówca. A był Szwajcarem poszukującym śnieżnych wrażeń na Słowacji. W jego ojczyźnie gór, jak się zdaje, nie brakuje, więc powiedziałem, że jest dziwakiem.

Pokręcił głową: - Znaleźliśmy kwatery tuż obok wyciągu, wprawdzie z łazienką na zewnątrz, ale tylko 8 euro za noc. Stoki są tu fajne i pozwalają jeździć poza trasami, co nie zawsze jest mile widziane w Szwajcarii. Jest też wielu sympatycznych ludzi - powiedział, wskazując na wianuszek dziewczyn wokół. Miał jednak pecha, bo na początku stycznia śniegu na Chopoku było za mało, by szusować poza trasami, zamierzał więc przenieść się do Austrii.

My brak śniegu odczuliśmy już dzień wcześniej...

Kubinska Hola

Kubinska Hola (w pobliżu Dolnego Kubina, opodal przejścia granicznego w Chyżnem), ośrodek, od którego zaczęliśmy wyprawę na Słowację, był, niestety, zamknięty. Obejrzeliśmy więc jedynie ginące we mgle słupy wyciągu krzesełkowego. Od jego pracowników dowiedzieliśmy się, że tereny narciarskie sięgają tu niemal 1400 m n.p.m., trasy są zaśnieżane, a łącznie liczą 14 km. Nieco zaniepokojeni ruszyliśmy do pobliskiego Liptowskiego Mikulasza, kilkanaście kilometrów od Chopoka - najlepszego centrum narciarskiego u naszych sąsiadów. To Tatry Niskie, ale tylko z nazwy. Ośrodek może się równać z niektórymi stacjami alpejskimi - prawie 25 km tras po stronie północnej, 11 km po południowej, sięgają one aż do 2024 m n.p.m. Słowacy co roku ulepszają to, co i tak było dobre - w tym sezonie doszły m.in. sześcioosobowe krzesełka. Minusem Chopoka jest to, że nie zawsze działają wszystkie wyciągi. Tym razem udało nam się wjechać na Łukową, 1670 m n.p.m. W dawnej stacji wyciągu urządzono restaurację, która w środku zachowała nawet niektóre jego elementy (a stojaki na solniczki są miniaturą jego słupów).

Pokrzepieni obiadem znów przypięliśmy narty. Tras jest tu dużo, są nieźle przygotowane i o zróżnicowanym stopniu trudności, więc zarówno początkujący, jak i zaawansowani mają gdzie pojeździć. Jasna ma też wiele miejsc hotelowych (fantastycznie ulokowany jest np. Hotel Grand, tuż powyżej dolnej stacji gondoli), ale jest tu dość drogo. Tańsze noclegi można znaleźć w Liptowskim Mikulaszu, skąd do Jasnej kursują skibusy.

Sztyrbskie Pleso

Sztyrbskie Pleso (Štrbske Pleso) u podnóża Tatr Wysokich to nasz kolejny przystanek (tereny narciarskie od 1400 do 1900 m n.p.m.). Co prawda nie ma tylu tras co Chopok, ale warto tu przyjechać choćby na trochę, bo główny zjazd jest długi i urozmaicony. Można też jeździć czerwoną trasą wzdłuż krótszego wyciągu krzesełkowego. Wreszcie Tatrzańska Łomnica u podnóża Łomnicy, jednego z najwyższych słowackich szczytów - 2634 m. Tereny narciarskie tak wysoko, niestety, nie sięgają, ale - gdy pogoda pozwoli - można jeździć na 2190 m n.p.m., czyli najwyżej na Słowacji. Tu są najpiękniejsze widoki i fantastyczna czarna trasa. Nie było mi dane jednak na nią powrócić, bo z powodu wiatru nie kursował górny odcinek gondoli. Pozostawała więc jazda na dolnym, dość łatwym odcinku, ale przyjemność narciarską niemal do zera ograniczał deszcz. Z ulgą wstąpiliśmy więc na obiad do schroniska (zupa, drugie danie i deser - kilkanaście euro, pizza - poniżej 10).

Bachledowa Dolina

Bachledową Dolinę odwiedziliśmy ostatniego dnia. Sześć lat temu pisałem o niej lekceważąco, jako o ośrodku "małym i niezbyt ciekawym", a dziś - odkrycie tego wyjazdu! Słowacy zainwestowali miliony euro w sztuczne naśnieżanie, orczyki zastąpili nowoczesnymi krzesłami i Bachledowa - położona blisko przejścia granicznego w Łysej Polanie - narciarsko wypiękniała i można się tu najeździć.

Nasze zaskoczenie było podwójne. Po pierwsze, dzięki korzystnemu mikroklimatowi był śnieg, choć nikt się go tu nie spodziewał (a dzień wcześniej męczyliśmy się w deszczu na położonych nieco wyżej stokach Łomnicy, gdzie sytuację ratowały armatki śnieżne, ale poza trasami straszyły kamienie i trawa). Po drugie, leżał na niezwykle przyjemnych, urozmaiconych trasach. Ich łączna długość - 11 km - nie jest może imponująca, ale ośrodek sprawia wrażenie większego, bo można zjeżdżać i na południową, i na północną stronę doliny.

Każdy narciarz znajdzie tu coś dla siebie: od łatwej, niebieskiej trasy po oznaczony kolorem czarnym stok dla zaawansowanych. Nie jest wysoko - do 1160 m - ale widoki na słowackie Tatry są kapitalne. Z drugiej strony rozciągają się już swojskie Pieniny z pocztówkowymi Trzema Koronami. Tutejsza restauracja na pożegnanie urządziła nam kulinarną orgię - jedliśmy pyszne miejscowe sery i wędliny, a odważniejsi popijali to tatrzańską herbatą, która zawiera aż 52 proc. alkoholu.

I - co najdziwniejsze - w Bachledowej mimo świetnych warunków, niskich cen i niedzieli na stokach było całkiem pusto. Ale jeśli to czyjeś zmartwienie, to na pewno nie narciarzy.

Karnety: najdroższy jest Chopok - sześciodniowy skipas dla dorosłych, między 10 stycznia a 20 marca - 156 euro; Kubinska Hola - 86,5; Ski Bachledova - 84. Działa system zniżek dla osób zakwaterowanych w hotelach, które podpisały umowę z ośrodkami narciarskimi oraz skipasy obejmujące więcej niż jeden ośrodek. Niedaleko Liptowskiego Mikulasza leży Tatralandia, a tam - basen kryty, kilka odkrytych (pływanie zimą pod gołym niebem z widokiem na góry niezmiennie robi wrażenie), zjeżdżalnie, a także kompleks saun. Baseny, sauny i jacuzzi mają też lepsze hotele, w tym jeden z najbardziej luksusowych w kraju Grand Hotel Kempinsky w Sztyrbskim Plesie. Najtańszy pokój dwuosobowy - 230 euro za noc, w cenie skipas

W sieci

www.vt.sk - Tatry Wysokie

www.jasna.sk - Chopok

www.skibachledova.sk - Bachledowa Dolina

www.parksnow.sk/tatry - Sztyrbskie Pleso

www.kubinska.sk - Kubinska Hola

Więcej o: