Pierwszą górą, jaką zdobył nasz 3-letni syn Maciek, była Hala Boracza w Beskidzie Żywieckim (854 m n.p.m.). Wybraliśmy się tam na dwudniową wyprawę z uwagi na dość łatwe szlaki. Maciek bez najmniejszego problemu wszedł na Halę niebieskim szlakiem z Rajczy (3 godz.). Miejsca w schronisku (2-, 4- i 10-osobowe pokoje) zarezerwowaliśmy kilka dni przed wyjazdem. Nazajutrz w niespełna godzinę zeszliśmy czarnym szlakiem do Żabnicy-Skałki. Nawet czerwcowa burza, która dopadła nas w połowie drogi nie popsuła nam humoru. Byliśmy tak mokrzy, że gdy już dotarliśmy na dworzec kolejowy w Węgierskiej Górce, musieliśmy się przebrać, na szczęście plecaki nie przemokły. Jeszcze w tym samym roku wybraliśmy się we trójkę na Babią Górę. Rok później - na Giewont. Potem zaliczaliśmy co roku kolejne szczyty: Pilsko w Beskidzkie Żywieckim, Trzy Korony w Pieninach, Kopę Kondracką w Tatrach...
Beskidy nadają się idealnie na górskie wędrówki z kilkulatkami. Warto wybrać się na Klimczok (1117 m n.p.m.), szczyt pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Tutejsze murowane schronisko PTTK może przyjąć 50 gości (pokoje 2-, 3-, 4-, 5-, 6-osobowe z łazienkami, najdroższy nocleg 40 zł, www.schroniskoklimczok.com.pl ). Na miejscu można też zamówić posiłki (całodzienne wyżywienie - 40 zł). Specjalnością kuchni są potrawy staropolskie. Jest plac zabaw, boisko do siatkówki, ścianka wspinaczkowa, miejsce na ognisko, grill i niewielki, odkryty basen. Latem gospodarze organizują przejażdżki samochodami terenowymi. To również świetna baza wypadowa do wycieczek w góry, np. na ranczo pod Błatnią (1 godz. 40 min), gdzie znajduje się stadnina koni, albo na Dębowiec (2 godz.) z całorocznym torem saneczkowym.
Najłatwiej dostać się na Klimczok kolejką linową na Szyndzielnię ( www.kolej-szyndzielnia.pl ). Niezmotoryzowani mogą dotrzeć z dworca kolejowego w Bielsku-Białej niemal pod samą dolną stację kolejki miejskim autobusem nr 8. Wjazd na górę 6-osobowymi wagonikami to dla dzieci dodatkowa atrakcja. Wejście na Klimczok z Szyndzielni czerwonym szlakiem zajmie zaledwie pół godziny. Polecam też niebieski bądź zielony szlak ze Szczyrku-Centrum (1 godz. i 45 min). Można również udać się tam z bielskiej Wapienicy żółtym bądź czerwonym szlakiem przez Szyndzielnię (2 godz).
Górujące nad Szczyrkiem Skrzyczne (1257 m n.p.m.) słynie z pięknej panoramy, która rozciąga się ze szczytu - widać m.in. Jezioro Żywieckie i Babią Górę. Zimą Skrzyczne jest bardzo popularne wśród narciarzy, latem ściągają tu miłośnicy paralotnii. W schronisku PTTK są dwójki i czwórki z prysznicami i telewizorami, studio dla 6-8 osób (trzy dwójki) oraz sale wieloosobowe z prysznicami na korytarzu. W pokojach nie ma toalet - są na korytarzu. Najdroższy nocleg kosztuje latem 35 zł, przy pobycie ponad 4-dniowym ceny do negocjacji. Można zamówić śniadania i obiadokolacje ( www.skrzyczne.szczyrk.pl ). Z atrakcji warto wymienić: ściankę wspinaczkową, strzelnicę sportową, batut do skakania, boisko do siatkówki oraz miejsce na ognisko. Ze schroniska można się wybrać np. zielonym szlakiem na Malinowską Skałę (1 godz. i 15 min), z charakterystycznym, 5-metrowym blokiem piaskowca, czy do Szczyrku (2 godz.). W 4 godz. i 15 minut dojdziemy stąd niebieskim szlakiem aż na Klimczok.
Na Skrzyczne dostaniemy się kolejką linową złożoną z dwuosobowych krzesełek ( www.szczyrk.cos.pl ). Kolejka jest dwuetapowa, z przesiadką na Jaworzynie. Wędrówka czerwonym szlakiem z Buczkowic do schroniska zajmie nam 3 godz., natomiast 2 godz. i 15 min - niebieskim ze Szczyrku-Centrum.
Wielki Stożek (978 m n.p.m.) to szczyt pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, przebiega przezeń polsko-czeska granica. W 1922 r. wybudowano pod nim schronisko, najstarsze w Beskidzie Śląskim ( www.stozek.com.pl ). Są w nim 72 miejsca noclegowe w pokojach 2-, 3-, 4-, 5- 6- i 8-osobowych, mają standard turystyczny (sanitariaty na korytarzach - bardzo ładne, wyremontowane; kilka pokoi ma umywalki). Kuchnia serwuje smaczne, domowe posiłki. Można skorzystać z sauny, zagrać w tenisa stołowego, jest też miejsce na ognisko. Wielkim atutem schroniska jest wspaniałe położenie - przy sprzyjającej pogodzie widać stąd Tatry. To również świetna baza wypadowa do zwiedzania Wisły z jej wszystkimi atrakcjami ( www.wisla.pl ).
Dotrzemy tu zielonym szlakiem z Wisły-Łabajowa (55 min), niebieskim z Wisły-Głębiec (1,5 godz.) bądź czerwonym z przełęczy Kubalonka (2,5 godz.). Na północno-wschodnim zboczu Stożka znajduje się ośrodek narciarski z krzesełkową kolejką linową ( http://stozek.narty.pl ). Korzystając z niej, skrócimy sobie drogę do schroniska.
www.schroniska-pttk.com.pl - spółka Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty", która zawiaduje wieloma schroniskami