Bubas i spółka w helskim Fokarium

Agata słynie ze swojej nieśmiałości. Ania i Ewa są najbardziej ciekawskie i uwielbiają wodne igraszki. Unda Marina to urodzona hrabina, a Bubasowi nikt nie odmówi uroku osobistego.

Każde dziecko zakocha się w ich wielkich brązowych oczach. Poznajcie foki z helskiego Fokarium!

Hel to bez wątpienia jedna z najciekawszych miejscowości na polskim wybrzeżu. Pięknie położony na Półwyspie Helskim, otoczony z trzech stron wodami Morza Bałtyckiego, w sezonie letnim nie narzeka na brak turystów. Jeszcze sto lat temu widok szarej foki odpoczywającej na piaszczystej plaży nie należał tu do rzadkości. Dzisiaj jest nie lada sensacją, bo populacja fok w Bałtyku spadła do minimum. Co innego na helskiej promenadzie - pluszowe foczki ma tu w swej ofercie chyba każdy sprzedawca.

Tych, których widok maskotki w kapitańskiej czapce nie zadowala, zapraszamy do odwiedzenia żywych fok. Fokarium w Helu to jedyna tego typu instytucja w Polsce. Instytucja, bo głównym zadaniem Fokarium jest ratowanie ginącego gatunku. Zwierzęta są tu otaczane troskliwą opieką, co roku rodzi się kilka młodych, a gdy podrosną i nabiorą sił, opiekunowie wypuszczają je do morza (każdej uwolnionej foce mocuje się na grzbiecie specjalny kolorowy chip, dzięki któremu można śledzić trasy jej wędrówek). Dzięki temu w naturalnym środowisku będzie ich coraz więcej.

Obecnie helskie Fokarium ma sześć rezydentek: Undę, Agatę, Ewę, Anię, Bubasa oraz najmłodszego - Foka. Chociaż mogą wydawać się do siebie podobne, każda ma swój charakter i osobowość. Najłatwiej można to zaobserwować w porach karmienia - to wtedy na oczach odwiedzających odbywa się prawdziwe przedstawienie. Każda z fok ma "tabliczkę" ze swoim znakiem i kolorem. Opiekunowie zmieniają położenie tabliczek, a foki podpływają do nich bezbłędnie. Oczywiście za każdą dobrze wykonaną czynność należy się nagroda: spora porcja śledzi. To właśnie wtedy najlepiej widać foczy indywidualizm: Ania chce zwrócić na siebie uwagę głośnym buczeniem, Unda z zapałem naśladuje dźwięki statku i klepie się płetwami po bokach. No tak, śledzie to prawdziwy przysmak i każdy chce go zjeść jak najwięcej.

Fokarium posiada trzy baseny. Wypełnia je woda wprost z Zatoki Puckiej. To sprawia, że nie jest krystalicznie czysta, daje za to szansę obserwowania fok we względnie naturalnym dla nich środowisku. Dzięki temu zwierzęta są wesołe i zrelaksowane. A jest na co patrzeć - nurkowanie i wodne akrobacje tych sympatycznych zwierząt z równą siłą zauroczą dzieci i dorosłych. Baseny otoczone są barierkami zabezpieczającymi. Dla zmęczonych wrażeniami przygotowano wygodne ławeczki. Foki można oglądać też "od spodu" (i to nie tylko wtedy, gdy pływają "stylem grzbietowym") - jeden z basenów posiada podwodne okna (trzeba kupić osobny bilet).

Po napatrzeniu się na foki i foczęta, i wysłuchaniu ciekawostek na ich temat (czy wiecie, że budowa ciała foki przypomina termos - warstwa tłuszczu chroni przed utratą ciepła tak skutecznie, że leżący pod foką śnieg i lód nigdy się nie stopi?) warto udać się do miejscowego sklepiku. Można w nim kupić bluzy, koszulki, czapki, maskotki, kubki i inne pamiątki z foczym wizerunkiem. Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na badanie i ochronę bałtyckich fok. Czyli Ani, Agaty, Ewy, Bubasa i - miejmy nadzieję - wielu innych.

Informacje praktyczne:

Fokarium mieści się przy ulicy Morskiej 2 w Helu (tu opis jak dojechać ), jest częścią Stacji Morskiej - naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Zarówno Fokarium, jak i muzeum "Ssaki naszego morza" otwarte jest we wszystkie dni w roku, w godz. 9:30-18

Karmienie fok odbywa się dwa razy dziennie: o godz. 11 i 14

Opłata za wstęp do Fokarium wynosi 2 zł/os. i dodatkowe 2 zł za wejście do muzeum (i podwodny podgląd fok)

(obok bramki wejściowej do Fokarium zamontowany jest automat do wymiany monet i banknotów na monety 2-złotowe)

Bezpłatnie wchodzą dzieci do lat 3

Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt

Foki wypuszczone do Bałtyku można śledzić tutaj: www.fokarium.pl/mapy/mapka

więcej informacji o helskim fokarium na stronach www.fokarium.pl

Inne atrakcje na Helu i w okolicy:

- latarnia morska

- Muzeum Rybołówstwa

- Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

- spacer brzegiem morza podczas którego można nałykać się zdrowotnego jodu

- rejs statkiem pirackim

- przejażdżka tramwajem wodnym do Trójmiasta

Paulina Dudek

Więcej o: