Wiedeń - w rytmie walca po kawiarniach

Zazwyczaj turystom radzi się, by omijali Wiedeń w lipcu i sierpniu, a zwiedzanie przełożyli na spokojne, zimowe miesiące. W tym roku jest jednak inaczej. Z okazji 250. rocznicy urodzin Mozarta i 150. rocznicy urodzin Freuda, Wiedeń przygotował koncerty i wystawy, których nie można przegapić.

Miasto pełne historii ...

Wycieczkę po mieście zaczynamy od Stephansdom (katedry św. Stefana). Budynek liczy sobie osiemset lat; każde kolejne stulecie zostawiło po sobie ślad w architekturze budowli - znajdziemy tu elementy stylu romańskiego, gotyckiego i baroku. Windą wjedziemy na taras widokowy (na wysokości 73 metrów), skąd roztacza się piękny widok na wzgórze Kahlenberg i wschodni brzeg Dunaju. Kolejnym znanym widokiem, uwiecznionym w 1949 roku w filmie "Trzeci człowiek" Carola Reeda z Orsonem Wellesem, jest Riesenrad (olbrzymi diabelski młyn). Warto zaryzykować przejażdżkę dla samych tylko wrażeń wizualnych - z wagoników roztacza się doskonały widok na Prater, rozległy park miejski.

Spośród kolosalnych pałaców wybudowanych przez dynastię Habsburgów zdecydowanie wyróżnia się Hofburg - pałac cesarski, stanowiący niemal miasto w mieście. Wewnątrz znajdują się nie tylko niezwykłe dzieła sztuki, ale również słynna Spanische Reitschule - Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy o tradycji sięgającej XVI wieku (zwiedzanie tylko podczas treningów lub pokazów jazdy Spanische Reitschule).

Tuż za rogiem odnajdziemy Fleischmarkt, prawdziwe centrum historyczne Wiednia. Targ mięsny otworzono tu w 1220 roku. Do dziś w tej "muzycznej dzielnicy", gdzie niegdyś mieszkali Schubert, Brahms, Schumann czy Wagner, podziwiać można pozostałości stylu gotyckiego oraz fasady pamiętające XVII wiek. Wieczorem dzięki licznym tawernom i kawiarniom dzielnica zamienia się w jedno z najruchliwszych miejsc w Wiedniu.

Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki jest na pewno gigantyczne Kunsthistorisches Museum, które prezentuje jedną z największych kolekcji malarstwa na świecie (w tym 14 prac Brueghla starszego), gromadzonych latami przez Habsburgów.

... zapachu

To Turcy sprowadzili kawę do Wiednia. Od XVIII wieku Kaffeehaus to niezbędny element życia codziennego - jednocześnie miejsce spotkań i czytelnia (dostęp do wielu zagranicznych tytułów). Wiedeńska kawiarnia kusi aromatem i przyciąga rzesze smakoszy kawy - jedni załatwiają interesy, inni flirtują lub grają w bilard. Kawę podaje się tu na srebrnych tackach ze szklanką wody i łyżeczką. Turyści nie mogą nadziwić się ciepłej, domowej atmosferze kafejek - od tych z typowym, prostym umeblowaniem jak w Bräunerhof (ulubionym miejscu Thomasa Bernharda) po te urządzone z rozmachem w stylu Art Deco, jak mityczna Café Central (lubili tu wypoczywać pisarze Stefan Zweig i Robert Musil). Wśród aż dwudziestu propozycji znajdziemy zarówno mocną, czarną mokkę, jak i mazagran (schłodzoną kawę z lodem i rumem).

W wiedeńskich kawiarniach uraczymy się też jednym z przepysznych wypieków. Na szczególną uwagę zasługuje słynny Apfelstrudel, podawany na ciepło z dodatkiem bitej śmietany. Warto skosztować propozycji ciastkarni Demel, znajdującej się w pobliżu katedry. Przez okna znajdującej się tam kawiarni podziwiać można ciastkarzy wałkujących ciasto cienkie jak papier i wypełniających je jabłkowym nadzieniem.

Smakoszom kawy i czekolady polecamy następujące adresy: Bräunerhof (1. dzielnica, Stallburgasse 2), Central (1. dzielnica, Herrengasse 14) i ciastkarnia Demel (1. dzielnica, Kohlmarkt 14). Smacznego!

i winnic

Wiedeń może poszczycić się 700 hektarami winnic, w większości położonych na wzgórzach na południowy zachód od miasta. Heuriger oznacza "młode wino" (podawane w kubku już w październiku tuż po zbiorach), jak również miejsce, w których sprzedaje się takie wino. Na mocy dekretu z XVIII wieku hodowcy win mają prawo sprzedawać własne wino w tawernach, gdzie podaje się również Bauernschmaus (posiłek w stylu wiejskim - wybór kiełbas, pieczonej lub wędzonej wieprzowiny, szynek i klopsików). Kelnerki w strojach tradycyjnych roznoszą wino wśród cichych dźwięków muzyki wiedeńskiej. Prawdziwi entuzjaści mogą wyprawić się odrobinę dalej, do uroczych, typowo winiarskich miejscowości Neustift, Grinzing, Sievering, Nussdorf lub Heiligenstadt (gdzie Beethoven skomponował swoją "VI symfonię") - dojedziemy tam metrem.

Wiedeńskie noce

Wiele wiedeńskich muzeów, w tym Albertina i Dom Muzyki, otwarte są dla zwiedzających do późnych godzin wieczornych. Jeśli chcemy podziwiać malarstwo Breughla, średniowieczne rękodzieło czy "Fryz Beethovena" Gustava Klimta, większość muzeów przynajmniej raz w tygodniu działa do późna. Albertina w środy otwarta jest do 21, Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Sztuki Współczesnej - w czwartki do 21, muzeum Leopolda zaś w piątki do 21. We wtorki do północy zwiedzać można MAK, a Dom Muzyki zamykany jest codziennie dopiero o 22.Wśród muzeów i galerii otwartych do późna znajdują się również: Kunsthalle, BA-CA Kunstforum, Secesyjne Muzeum Sztuki Stosowanej, Künstlerhaus, kolekcja Essl, Muzeum Historii Naturalnej, Architekturzentrum, Muzeum Żydowskie, fundacja Generali, Muzeum Technologii i Austriackie Muzeum Teatru.

Jednego na drogę

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo barów, teatrów, sali koncertowych i klubów nocnych. Ożywiły one tak niegdyś senne dzielnice jak Gürtel. Wiedeńskie życie nocne potrafi być fascynujące zwłaszcza dla fanów muzyki elektronicznej, bez względu na to, czy wybierzemy się do centrum miasta czy na jego przedmieścia. Klub Flex, położony nad Dunajem, zalicza się do najznakomitszych na świecie. Magazyn Der Falter co tydzień publikuje listę najlepszych barów, klubów i wydarzeń. Oto kilka szczególnych miejsc:

Club U im Otto-Wagner-Café

1. dzielnica, Karlsplatz / Künstlerhauspassage , tel. (43) 1 505 99 04, www.club-u.at , otwarty od 20; (czynny cały rok; ogród i taras; muzyka na żywo)

Volksgarten Discothek

1. dzielnica, Burgring 1 (Heldenplatz), tel. (43) 1 533 05 18, www.volksgarten.at , otwarte od 22.

Café Jenseits 6. dzielnica, Nelkengasse 3, tel. (43) 1 587 12 33.

Europa, Hinterzimmer 7. dzielnica, Zollergasse 8, tel. (43) 1 523 89 14 9-5 (czynne cały rok).

Flex 1. dzielnica, Donaukanal / Augartenbrücke, tel. (43) 1 533 75 25, www.flex.at , otwarte od 18 (czynny cały rok; muzyka na żywo; sala do tańca).

Café Kunsthalle 4. dzielnica Treitlstraße 1-3 / Karlsplatz, tel. (43) 1 586 98 64, otwarte od 22 (czynne cały rok; ogród i taras).

Gdzie się zatrzymać?

König von Ungarn - Schulerstrasse 10, tel. (43) 1 51 58 40, www.kvu.at , 33 pokoje, 1-osobowy - 142 euro, 2-osobowy - 230 euro.

Niewielki, przyjazny hotel w klimacie "starego Wiednia", z uroczym podwórzem. Spędzimy tu spokojną noc w typowym wiedeńskim stylu.

Palais Coburg, Coburgbastei 4, A-1010, tel. (43) 1 518 180, 35 pokoi, ceny za pokój 2-osobowy zaczynają się od 460 euro, www.palaiscoburg.com . Czynny cały rok (w soboty i niedziele restauracja nieczynna).

Dawny pałac rodziny Saxe-Coburg-Gotha - Palais Coburg - otwarty po generalnym remoncie w listopadzie 2003, wybudowany został w 1857 w miejsce dawnych fortyfikacji miasta. To magiczne miejsce zdecydowanie trzeba odwiedzić - wygląda jak pałac cesarzowej Sissi zmieniony w luksusowy hotel w Las Vegas. Wzbogaciwszy się na operacjach bankowych, jego obecny właściciel - z pomocą najlepszych rzemieślników w Europie - z historycznego budynku stworzył olbrzymi, ekskluzywny hotel. Warto wstąpić na drinka i poprosić o pokazanie basenu, ogrodu zimowego, sali balowej (gdzie Johannes Strauss dyrygował orkiestrą grającą jego walce) i apartamentu królowej Wiktorii. Szef kuchni Christian Petz, kształcony w Szwajcarii i Francji, przygotowuje dania haute cuisine: ostrygi w galarecie z puree z fląderki, wieprzowinę z soczewicą i czarnymi truflami, suflet z morelami.

Gdzie zjeść?

Korzenie kuchni wiedeńskiej biorą początek na Węgrzech, w Czechach i Słowacji. W czasach cesarstwa austro-węgierskiego jej podstawą stały się solidne, sycące potrawy, które od wieków kpią sobie ze skromnych posiłków nouvelle cuisine. Między Wiener Schnitzel (wiedeńskim sznyclem cielęcym) a nieuniknioną Leberknödelsuppe (barszczem z wątróbką) na pewno zauważymy, że Wiedeń to nie miejsce na odchudzanie!

Zum Schwarzen Kameel, Bognergasse 5, 1010. tel. (43) 1 5 33 81 25, www.kameel.at

To legendarne miejsce od 1900 nie zmieniło ani wystroju w stylu Art Nouveau, ani sumiastych wąsów maitre d'hetel. Szefem kuchni jest tu młoda Martina Willmann, która z tradycyjnych wiedeńskich specjałów wydobywa zaskakującą lekkość. Tuńczyk marynowany w imbirze i grzybach czy jagnięcina z grzybami, miodem i tymiankiem są naprawdę przepyszne!

Zum weißen Rauchfangkehrer, Weihburggasse 4, A - 1010. tel. (43) 1 5 12 34 74.

Tradycyjna kuchnia wiedeńska dla amatorów solidnych porcji. Polecamy Erdäpfel Gulash (gulasz ziemniaczany z frankfurterkami) i Tafelspitz mit G'röste (gotowana wołowina z puree ziemniaczano-chrzanowym). Zdecydowanie warto wybrać się później na długi spacer! Pod tym samym adresem zapraszają też Drei Husaren, tel.: (43) (01) 51 21 09 20).

Wiedeń 2008: Wydarzenia, których nie można przegapić

Festiwale:

Viennale, 17.10 - 29.10 2008 - Międzynarodowy festiwal filmowy w Austrii to okazja do obejrzenia wielu wyjątkowych dzieł, www.viennale.at

Wystawy:

Muzeum Liechtenstein. "Świątynia barokowej żywiołowości" prezentuje niezwykłe dzieła z prywatnych kolekcji rodziny książąt Lichtensteinu. Znajdziemy tu Rubensa, Rafaela Santi, Rembrandta, Van Dycka i innych. Informacje: tel.+ 43 (0)1/319 57 67-252, www.liechtensteinmuseum.at

Muzeum Freuda. W tym właśnie domu przy Berggasse 19 w latach 1891-1938 mieszkał i pracował ojciec psychoanalizy. Informacje: tel.+43 (0)1/319 15 96, www.freud-museum.at

Muzyka

Opera Wiedeńska. Czynna przez cały rok oprócz lipca i sierpnia. Wystawiane są tu najsłynniejsze opery Mozarta. Informacje i bilety: tel.+43 (0)1 514 44-2250, www.wiener-staatsoper.at

Jazz Fest w Wiedniu, 27.06 - 13.07. 2008, Informacje: www.viennajazz.org

Międzynarodowy festiwal muzyczny, do 15.06.2008. W ramach Wiener Festwochen w wiedeńskim Konzerthaus, www.festwochen.at

Informacje praktyczne

Biuro Informacji Turystycznej

A-1025 Wiedeń. Tel: tel. (43) - 1 - 24 555, fax: (43) - 1 - 24 555-666.

www.vienne-Autriche.info

Pałac Coburg - www.palais-coburg.com

Egon Schiele i wiedeńska MuseumsQuartier (Dzielnica Muzealna) - www.leopoldmuseum.org , www.mqw.at

www.michelin.com

Więcej o: