Środek wszystkiego

Środkiem wszystkiego jest środkowa Norwegia, my nazywamy ją Trondelag!

Tysiąc lat gościnności, kolebka pradawnych królów wikingów, z katedrą Nidaros w Trondheim, jedyną katedrą na Północy i najnowocześniejszym na świecie przemysłem. Bogata zarówno przyrodniczo, jak i kulturalnie - w środkowej Norwegii znajdziesz wszystko!

Wybierasz pełen pakiet? Dawno temu była tutaj główna siedziba wikingów oraz potężnych królów, budujących w wielkim stylu kościoły i potężne dwory, były bezkresne pola ze złocącymi się plonami i wyszukane rzemiosło w formie ubiorów oraz architektury. Masz szczęście - wciąż znajdziesz tutaj to wszystko.

Słodki smak wakacji

Poznaj życie w średniowiecznym majątku, skieruj kurs w stronę nietkniętych gór lub zbadaj idylliczne wybrzeże. Zanurz palce w błękitno-zielonej wodzie, podczas gdy poranne słońce powoli wstaje nad horyzontem. To kraina dla smakoszy, z rzekami pełnymi wody aż po brzegi, obfitującymi w wielkie łososie i pstrągi (a wszyscy, których spotykasz opowiedzą historie o tym największym, który uciekł), to bogata kraina rolnicza i lasy pełne dzikiej zwierzyny. Teraz możesz łowić ryby i polować do woli! I oczywiście jeść przez cały dzień.

Bądź częścią historii zanim powrócisz do codzienności - wybierz się w podróż w czasie do górniczego miasteczka Roros, do niezliczonych muzeów i obejrzyj historyczne widowiska. Możesz także przeżyć różnorodność kultury współczesnej. Koncerty, festiwale, wystawy i przedstawienia teatralne.

Jedyne, co może zabraknąć to czas.

Trondelag

Taaakiej ryby!

Trondelag jest stworzony do wycieczek, polowania i wędkowania, zarówno w rzekach, jak i jeziorach. Łowienie ryb to pasja i relaks, a marzenie o wielkim łososiu powoduje przyspieszone bicia serca u niejednego. Do większości rzek możesz bez problemu dojechać. Zostaw samochód i spróbuj szczęścia w ukrytych górskich wodach, gdzie ponad lustro wody wyskakują ogromne pstrągi, a ludzie pojawiają się sporadycznie lub wcale. Wędkowanie wzdłuż wybrzeża morskiego cieszy się rozgłosem na całym świecie. Możesz łowić z łodzi lub skalistego brzegu. A łódź i sprzęt wędkarski możesz wypożyczyć w wielu miejscach wzdłuż całego wybrzeża.

Roros

Górnicze miasteczko Roros jest jednym z najstarszych w Europie miast z zabudową drewnianą i jednym z niewielu miast-kopalni na świecie, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Serce miasta stanowi nadzwyczaj duża i doskonale zachowana część zabudowana domami z drewna. Roros to miejsce unikalne, z unikalną historią, gdzie znajdziesz fascynujące środowisko rzemiosła artystycznego, mnóstwo maleńkich sklepików i wiele warsztatów. Roros to miasto, gdzie słychać szept historii.

Bitwa pod Stiklestad

Bitwa pod Stiklestad z 1030 roku to najbardziej znana bitwa w dziejach Norwegii. W walce z lokalnymi przywódcami poległ chrześcijański król wikingów - Olav Haraldsson - obwołany później Świętym Olafem. Bitwa pod Stiklestad jest uznawana za najważniejsze wydarzenie, związane z tworzeniem królestwa i ostatecznym przyjęciem chrześcijaństwa w Norwegii. Co roku odgrywane jest największe na Północy i zarazem najstarsze w Norwegii widowisko na wolnym powietrzu - "Sztuka o Świętym Olafie"- łączące w sobie wydarzenia sprzed i po bitwie.

Trondheim - miasto wikingów

Trondheim to trzecie, co do wielkości miasto norweskie i zarazem jedno z najstarszych w Skandynawii. Miasto ma już ponad tysiącletnie doświadczenie w przyjmowaniu gości z bliska i z daleka. Było pierwszą stolicą kraju, a od czasów średniowiecza w katedrze Nidaros koronowani i błogosławieni są królowie Norwegii. Przechowuje się w niej również królewskie regalia koronacyjne. Trondheim to miasto aktywne i pełne życia, oferujące wszelkie wygody i atrakcje wielkiego miasta, leżące w objęciach przepięknej rzeki Nidelven i pełne pamiątek z przeszłości. Przyjezdni postrzegają Trondheim jako miasto fascynujące poprzez swoją historię, z wieloma godnymi uwagi miejscami, historycznymi budowlami i muzeami.

Propozycja wycieczki objazdowej

Trondelag z Trondheim i jeszcze odrobinę dalej na Północ

Startujemy w Trondheim , którego największą atrakcją jest katedra Nidarosdomen . Nawiasem mówiąc jest ona największą budowlą średniowieczną Północy. Historia Trondheim sięga daleko w przeszłość. Z Trondheim kierujemy się na wschód do doliny Stjordal i w kierunku Selbu oraz uroczego jeziora Selbusjoen . Celem jest Roros , miasto stworzone dzięki kopalniom rudy miedzi przed ponad 300 laty. Najstarsza zabudowa miasta jest jego najważniejszą atrakcją. Następnie jedziemy doliną Gauldalen wzdłuż Gaula - jednej z najbardziej obfitujących w łososie rzek Norwegii. Udajemy się dalej na południe drogą E6 do Berkak, a następnie skręcamy wzdłuż kolejnej znanej rzeki, mianowicie Orkla . Lokken Verk oferuje nam dużą dawkę dawnej historii przemysłu w Muzeum Przemysłu w Orkla (Orkla Industrimuseum). Podróż kontynuujemy w kierunku wybrzeża oraz wysp Hitra i Froya . Wyspy to zarówno raj turystyczny, jak i wędkarski, oferujący szerokie możliwości połowów u wybrzeży szkierów. Wzdłuż wybrzeża w kierunku Rorvik możesz napotkać stare osady rybackie i zwiedzić nadmorskie muzea. W samym Rorvik znajdziemy najbardziej spektakularną budowlę norweskiego wybrzeża - Norveg . Można tutaj zapoznać się rozwojem wybrzeża na przestrzeni 10.000 lat. Kierujemy się dalej drogą Rv.17, zwaną Kystriksveien i docieramy do Bronnoysund w okręgu Nordland. W Bronnoysund znajdziemy górę Torghatten (258 m n.p.m.) - o charakterystycznym kształcie kapelusza z otworem na przestrzał. Wybrzeże Helgelandskysten, szerokie, piękne i niemal nienaruszone masową turystyką, a podróżowanie z wyspy na wyspę na rowerze jest tutaj niezwykle popularne. Docieramy do drogi E6 i kierujemy się nią na południe do Namsskogan , gdzie znajduje się rodzinny park rozrywki Namsskogan Familiepark. Park położony jest w miejscowości Trones, składa się z parku zwierząt oraz rodzinnego parku rozrywki z atrakcjami dla wszystkich, niezależnie od wieku. Kierując się E6 na południe wzdłuż rzeki Namsen dotrzemy do Grong . Także Namsen uważa się za eldorado dla wędkarzy, lubujących się w łososiach. Miedzy miejscowością Steinkjer a Trondheim znajdziemy Stiklestad, miejsce gdzie zginął w bitwie w roku 1030 Święty Olaf. Każdego roku w dzień święta Olsok wspomina się tę bitwę, prezentując widowisko "Sztukę o Świętym Olafie". Bitwa symbolizuje przejście Norwegii z okresu pogańskiego w chrześcijański.

Udanej podróży!

Więcej o: