Lato nigdy się nie kończy, odnajdziesz je nad następnym fiordem

Czy możliwe jest stwierdzenie, że tylko jedno miejsce jest najpiękniejsze na świecie? Cóż, jeżeli to miejsce tworzą pokryte śniegiem góry, opadające kilkaset metrów w dół do wąskich niebieskich fiordów, otoczone bujną zielonością krajobrazu i ozdobione raz po raz białą owieczką - jest to możliwe.

W 2005 roku fiordy Geirangerfjorden i Naroyfjorden zostały umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Być może dlatego, że fiordy są miejscem godnym prawdziwej czci, gdzie przyroda uderza z całą swą powalającą siłą. Miejscem, w którym czujesz swą małość. Czujesz, że nie znaczysz nic w obliczu gór niczym wieże, niewyobrażalnie zielonych dolin, błękitnego morza i grzmiących wodospadów.

Albo może z powodu bliskości natury, której dotykasz, ukryty pośród otaczających ciasno ścian górskich. W czółnie, prześlizgując się bezszelestnie w poszukiwaniu wieloryba lub foki, albo na nartach, mknąc pewnie z szaleńczą prędkością w dół stromych zboczy, z zapierającym dech widokiem na kwitnące drzewa owocowe i mające po kilka tysięcy lat lodowce. Albo kiedy odwiedzasz małe gospodarstwa, ściśnięte niewyobrażalnie wysoko ponad fiordem, niemal unoszące się w czystym powietrzu.

Albo może z powodu unikalnych kościołów stavkirke lub wielu muzeów pokazujących, jak kiedyś wyglądało życie. Może to być również z powodu ekskluzywnych ośrodków spa, autentycznych i czarujących historycznych hoteli, imponującej Drogi Atlantyckiej, stawiającej opór oceanowi lub też restauracji dla smakoszy, serwujących jedzenie, dorównujące smakiem widokowi.

Może to być z powodu tych wszystkich rzeczy. Nie chcesz zobaczyć sam?

Najpiękniejsza kolej świata

Kolej Flamsbana przyciąga co roku ludzi z całego świata, by podczas 20 kilometrowej podróży pociągiem rozkoszowali się tym, co najbardziej dzikie i imponujące w norweskiej przyrodzie. Flamsbana jest jednym z najbardziej stromych odcinków kolei na zwykłych torach na świecie.

Najpiękniejszy asfalt świata

Droga Atlantycka (Atlanterhavsveien) wije się spektakularnie od jednej skalistej wysepki do drugiej, aż do paszczy oceanu i jest przypuszczalnie najpiękniejszym na świecie odcinkiem drogi. Na licznych miejscach postojowych możesz z łatwością zaparkować samochód i przespacerować kilka metrów do nagich skał lub stanowisk wędkarskich.

Najdłuższy fiord Europy

Fiord Sognefjorden wchodzi na całe 204 km w głąb lądu, a w najgłębszym miejscu osiąga 1308 m. Odnajdziesz tu jeden z najpiękniejszych i najdzikszych krajobrazów w Norwegii. Są niezwykle strome góry, piękne wodospady i fascynujący krajobraz kulturowy.

Secesja w Alesund

Kiedy podczas pożaru 23. stycznia 1904 roku Alesund zostało zrównane z ziemią, zniknęło tradycyjne norweskie miasteczko rybackie z drewnianą architekturą. W odbudowie brało udział wielu miejscowych budowniczych. Swój unikalny charakter zawdzięcza Alesund panującemu wówczas kierunkowi architektonicznemu - secesji - i dobrej pracy, wykonanej w celu stworzenia harmonii i różnorodnej zabudowy.

Lodowiec Jostedalsbreen

Przed 10 tysiącami lat Norwegia w dalszym ciągu przykryta była lodem, pozostałościami po ostatnim wielkim zlodowaceniu, zakończonym przed 18 tysiącami lat. Stopniowo klimat się ocieplał i postępował powolny proces odmrażania. Ślady po owym czasie zlodowacenia pozostały do dziś - na przykład w postaci wielkiego lodowca Jostedalsbreen, z jego wszystkimi tajemnicami i opowieściami. Jostedalsbreen stanowi obecnie centrum aktywnego wypoczynku w regionie Sognefjorden. Breheimssenter oferuje takie formy aktywnego spędzania czasu, jak wędrówki po lodowcu, wyprawy kajakowe, rafting i jazdę konną.

Preikestolen

Preikestolen (dosł: ambona) wznosi się 604 metry ponad piękny fiord Lysefjorden w regionie Ryfylke. To płaskie górskie plateau o powierzchni 25 x 25 metrów zostało przypuszczalnie utworzone przez skały, pękające pod wpływem mrozu przed 10 tysiącami lat, lecz wygląda jak wycięte nożem. Największe przeżycie czeka tych, którzy odważą się wspiąć na sam szczyt płaskowyżu, ścieżką, wiodącą przez pagórkowaty teren o różnicy wysokości 350 metrów. Pamiętaj o dobrych butach, ciepłej odzieży i prowiancie.

Propozycja wycieczki objazdowej

Podróż rozpoczynamy w Bergen , bramie do Królestwa Fiordów, jednym z najstarszych norweskich miast i dawnej stolicy kraju. Spacer po nabrzeżu Bryggen jest naturalnie obowiązkowy. Bryggen zostało wpisane na listę UNESCO, obejmującą najbardziej godne zachowania zabytki kultury.

Na północ od Bergen płyniemy promem przez fiord Sognefjorden , który wcina się 204 km w głąb lądu. Podziwu godne są strome zbocza górskie i imponujące wodospady. Wzdłuż pięknego wybrzeża płyniemy do Alesund , odbudowanego po pożarze w 1904 w stylu secesji, z licznymi wieżami, iglicami i ozdobami. Następnym przystankiem jest Molde , miasto róż i jazzu. Znany ośrodek turystyczny ze wspaniałą panoramą. Z Molde udajemy się na Drogę Atlantycką (Atlanterhavsveien )- fascynujące zjawisko, wijące się pośród wygładzonych przez wodę nagich wysepek i szkierów aż do paszczy oceanu. Odwiedzamy też Kristiansund , kolorowe miasteczko na wybrzeżu. Następnym celem jest najbardziej znana atrakcja przyrodnicza Norwegii - Geiranger i fiord Geirangerfjorden . Ze szczytu Drogi Orłów (Ornevegen ) rozciąga się fantastyczny widok, który zmusza do zatrzymania, zanim zjedziemy w dół do wsi i fiordu, z jego wspaniałymi wodospadami i opuszczonymi górskimi zagrodami. Dalej skieruj się na drogę Geirangervegen , prowadzącą w górę, zatrzymaj się na Flydalsjuvet i po raz ostatni zerknij na Geirangerfjorden, zanim udasz się dalej w kierunku szczytu Dalsnibba (1476 m n.p.m.). W słonecznym dniu widok stąd jest niepowtarzalny. Masz czas, by na chwilę zboczyć z trasy? Pojedź drogą Gamle Strynfjellsveg (Narodowa Trasa Turystyczna) lub zrób wycieczkę do Jostedalsbreen i popróbuj spaceru po lodowcu. Dalej droga wiedzie do Lom, wzdłuż parku narodowego Jotunheimen , przez pasmo górskie Sognefjellet (Narodowa Trasa Turystyczna) do Sogndal. Następnie udaj się promem do Lardal i najdłuższym na świecie tunelem o długości 24,5 km do Aurland i Flam . Skorzystaj z wycieczki kolejką Flamsbana , znanej szeroko jako jeden z najbardziej na świecie fantastycznych odcinków kolei. Podróż kontynuujemy w kierunku Gudvangen i pięknego fiordu Naroyfjorden, a następnie z powrotem do Bergen.

Na południe od Bergen leży Stavanger , a w jego pobliżu Preikestolen , przypuszczalnie najbardziej znana w Norwegii formacja skalna. Plateau wznosi się 604 metry ponad fiord Lysefjorden, ma wymiary 25 x 25 metrów i jest prawie zupełnie płaskie na szczycie. Stavanger zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury na rok 2008. Udanej podróży!

PYTANIE KONKURSOWE: Jaką długość ma, znajdujący się w Norwegii, najdłuższy tunel świata?

Więcej o: