Grecja przed sezonem. Północy Peloponez - u stóp Chelmosu

Najlepiej przyjechać tu na przełomie zimy i wiosny. Nad Zatoką Koryncką jest 20 stopni i świeci słońce, w górach Chelmos 10 stopni, a na szczytach leży śnieg

Amatorzy przyrody i niecodziennych wrażeń mogą przejechać przez wąwóz Vouraikos kolejką wąskotorową, obejrzeć jaskinię Kastria z podziemnym jeziorem albo wybrać się nad jezioro Tsivlou. Pasjonaci ikon nie mogą pominąć klasztoru Mega Spilio w połowie drogi między Akratą i Kalavritą.

***

Akrata to nadmorskie miasteczko nad Zatoką Koryncką 167 km na zachód od Aten (samochodem autostradą Ateny - Korynt - Patra, w połowie drogi do Patry skręcamy na starą drogę do miasteczka). Akrata ma dwie główne ulice i placyk z kafejkami w centrum. Można tu nabrać sił i odpocząć. O nocleg poza sezonem nie jest trudno - wystarczy przejść się nadmorskim bulwarem i wybrać pensjonat, który się nam spodoba (pokój dwuosobowy z aneksem kuchennym, łazienką i fantastycznym widokiem na zatokę - 40 euro).

Chyba najciekawsza trasa w okolicy to przejazd kolejką wąskotorową z Diakofto do Kalavrity przez wąwóz Vouraikos. Wyjeżdżając wcześnie rano (najlepiej o godz. 6.55 lub 9.20), można zaplanować dzień tak, aby zwiedzić Kalavirtę, a w drodze powrotnej udać się najpierw spacerkiem wzdłuż torów do stacji Zahlorou, a potem ostatnim pociągiem o 15.50 do Diakofto.

Podróż trwa godzinę, trasa wynosi 22 km. Kolejkę wybudowali Włosi w 1896 r. do przewożenia górskich minerałów wydobywanych w okolicach Kalavrity. Od lat 60. lokomotywy napędzane są ropą (przedtem były parowe). Trasa prowadzi przez wioskę i jej obrzeża. Następnie kolejka wjeżdża w wąwóz Vouraikos - wąską gardziel między imponującymi czerwonawymi ścianami. Przez wąwóz, aż do gór Chelmos, płynie rzeka Erasinos. Wyjechawszy z pierwszego tunelu pociąg dojeżdża do Niamata na płaskowyżu między górami. Później zaczyna się kręta droga nad przepaściami i przez tunele. Kolejka dociera do Triklion, a potem do Portes - najwęższego miejsca w wąwozie.

W połowie trasy jest romantyczna stacyjka Zahlorou - niewielka osada podzielona przez rzekę. Przy stacji placyk ocieniony platanami i dwie tawerny ze znakomitym jedzeniem. Można tu również zanocować (Oneiro Zachlorous, tel. +30 26 92 023 772 lub Romantzo, tel. +30 26 92 022 758). Po drugiej stronie rzeki toną w bujnej zieleni małe domki. Nad rzeką wisi żeliwny most, a dalej wzdłuż torów biegnie droga, którą można dojść do Kalavrity (11 km). Trasa jest bardzo przyjemna, biegnie dolinką i kilka razy przecina rzekę.

Stacja Zahlorou zwana jest też Mega Spilio (Wielka Jaskinia), od klasztoru po drugiej stronie głównej ulicy. Leży na stromym wzgórzu (1000 m), mamy z niego wspaniały widok na wąwóz i okolice. Zbudowano go w 362 r. wokół wejścia do jaskini, w której dwaj mnisi z Salonik znaleźli ikonę Marii Panny. Legenda mówi, iż ukryła ją tu Eufrosyne, jedna z trzech Gracji, córka Zeusa i Eurynome. Klasztor przeszedł wiele pożarów, pierwszy w 840 r. Po odbudowie w 1285 r. stał się jednym z najbogatszych w kraju. Podczas dwóch kolejnych pożarów (1400 i 1600 r.) spłonęły cenne rękopisy, a w 1934 r. ogień zniszczył wiele bezcennych relikwii. W 1936 r. został odbudowany. W czasie wojny zajęli go Niemcy, którzy wymordowali wszystkich (22) mnichów - ciała zrzucono z klifu. Dziś klasztor jest miejscem pielgrzymek wiernych, którzy proszą o wyleczenie z różnych chorób. Można obejrzeć m.in. ocalałe z pożaru relikwie, ikonę Marii Panny oraz jaskinię, w której została znaleziona. Każdego roku 15 sierpnia klasztor świętuje Wniebowzięcie Marii Panny (wstęp wolny, w stroju zasłaniającym ramiona i nogi, codziennie od godz. 8 do zachodu słońca, tel. + 30 2692 023 130).

***

Końcowa stacja (jadąc z Diakofto) to miasteczko Kalavrita, co znaczy Dobre Źródła. Ten mały górski kurort leży na niższych stokach Chelmosu (800 m n.p.m.) w odległości 77 km od Patry i 190 od Aten. Chelmos to najwyższy masyw gór w Peloponezie w regionie Achai. W sezonie zimowym atmosfera w miasteczku trochę przypomina Zakopane. Wzdłuż głównej ulicy są kawiarnie, piekarnie, tawerny i skwer z kościołem.

W 1943 r. w odwecie za działania partyzantów greckich żołnierze Wehrmachtu rozstrzelali wszystkich mieszkańców Kalavrity powyżej 13. roku życia (ponad 1,2 tys. osób). Miejsce pamięci na wzgórzu widać z daleka - duży biały krzyż i dwie betonowe ściany, na których wyryto nazwiska i wiek zamordowanych.

Niedaleko Kalavirty (12 km) na wysokości 1650-2340 m znajduje się centrum narciarskie w górach Chelmos. W weekendy panuje duży ruch, gdyż większość mieszkańców Aten przyjeżdża tu na narty. Kalavrita Ski Center (grudzień-koniec kwietnia, tel. + 30 26 92 024 451, e-mail: działa od 1988 r. Jest tu siedem wyciągów, dwa dla początkujących, dwa krzesełkowe i trzy orczyki - w sumie 12 tras o łącznej długości 20 km. Są trzy bary, duże parkingi, sklepy i wypożyczalnie sprzętu, szkółka narciarska i małe całoroczne schronisko V. Leontopoulos (należy zadzwonić, by się upewnić, czy są miejsca, tel. +30 26 92 022 611).

***

Po nartach warto wybrać się do wioski Kastria (17 km od Kalavrity), gdzie znajduje się jaskinia zaliczana do jednych z piękniejszych na świecie. Kiedy topnieje śnieg, zamienia się w podziemną rzekę z naturalnymi wodospadami; latem częściowo wysycha, a woda utrzymuje się w 13 malowniczych jeziorach. Jej ściany zdobią kolorowe stalaktyty i stalagmity. Półkilometrowa trasa turystyczna jest artystycznie podświetlona. Wchodzi się przez sztuczny tunel prowadzący na drugie piętro, a nad jeziorami spaceruje się po mostach (codziennie 9.30-16.30, tel. + 30 26 92 031 001, e-mail: kastcave@otenet.gr , http://www.kastriacave.gr )

Z Akraty warto też pojechać nad jezioro Tsivlou. Droga wije się serpentynami na południowy zachód, widoki wspaniałe. Jezioro utworzyła w 1913 r. lawina spadającego śniegu, który topiąc się, zablokował odpływ wód do morza małej rzece, która tam wcześniej płynęła. Okolice jeziora to raj dla miłośników dziewiczej przyrody. Miejsce ciche, idealne na odpoczynek, piknik czy znakomity domowy obiad w tawernie Paradisos prowadzonej przez Kostasa i jego żonę Katerinę. Smakoszom ziołowych herbat polecam vouno czaj z ziół rosnących w górach, podawaną z miodem.

Jak i czym

Poza sezonem najlepszy wybór to linie lotnicze Sky Europe; Kraków - Ateny, bilet w promocji - 250 zł z opłatami lotniskowymi lub ok. 600 zł, http://www.skyeurope.pl

Z Aten do Kalavrity i Diakofto - autobusem KTEL ze stacji Larissa w Atenach - bilet ok. 15 euro, http:// , taksówką - ok. 150 euro; pociągiem przez Korynt do Diakofto - ok. 10 euro, http://www.ose.gr ; wypożyczenie samochodu - Hyundai Atos, 3 dni - 95 euro, http://www.europcar.com.gr/english/newsoffers/offers_dyn.asp

Rozkład jazdy kolejki wąskotorowej Kalavrita-Diakofto: 8.10, 10.30, 13.20, 15.50, z powrotem: 6.55, 9.20, 11.45, 14.30, tel. +30 26920 22245

Więcej o: