Transport i noclegi we Włoszech

Przed wyjazdem do Włoch należy zastanowić się jakimi środkami transportu chcemy się przemieszczać już na miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest pociąg lub własny samochód. Jeżeli planujemy podróż samochodem, trzeba zaopatrzyć się w atlas samochodowy lub dokładne mapy - często alternatywą dla wygodnej, ale płatnej autostrady, mogą być nieco mniej wygodne drogi krajowe i lokalne (niższa dozwolona prędkość). Polskie prawo jazdy (starego i nowego wzoru) uprawnia do prowadzenia samochodu także we Włoszech. Jeśli mamy tablice rejestracyjne starego typu, należy przykleić w widocznym miejscu na aucie znaczek "PL".

Podróży pociągiem sprzyja fakt, że północne regiony Włoch są pokryte gęstą siatką torów, więc koleją dojechać można praktycznie wszędzie. Zazwyczaj istnieją bardzo dobre połączenia kolejowe między większością miejscowości - można je sprawdzić na stronie internetowej www.trenitalia.it, dostępnej w języku włoskim i angielskim. Pociągi dzielą się na trzy kategorie: regionale (bądź interregionale - cena jest ta sama), inteciti - nieco droższe, mają mniej przystanków, oraz eurostar , zwane również pendolino - szybkie (i drogie) pociągi łączące duże miasta. Jednak decydując się na korzystanie w usług włoskich kolei trzeba uzbroić się w cierpliwość - opóźnienia są na porządku dziennym. Uwaga! Zanim wsiądziemy do pociągu należy podbić bilet z żółtym kasowniku przy peronie. Kto nie dopełni tej formalności jest traktowany jak pasażer bez biletu. Należy też wiedzieć, że we Włoszech nie przysługują nam żadne zniżki - ani młodzieży, ani studentom, ani seniorom.

Linie autobusowe są we Włoszech raczej rzadko używanym środkiem transportu pomiędzy regionami. Autobusy jeżdżą rzadko i trzeba wcześniej wykupić bilet. W obrębie poszczególnych regionów kursują autobusy między większymi i mniejszym ośrodkami (tzw. corriera ).

Można też spróbować podróży po Włoszech autostopem - sieć dróg krajowych i lokalnych jest dosyć gęsta i podobno kierowcy są dosyć przyjaźni. Jednak autorki tego przewodnika nigdy nie wypróbowały tego środka transportu w Italii.

Rower jest dobrym środkiem do przemieszczania się w miastach włoskich - istnieje tu wiele ścieżek rowerowych, a rowerzyści są szanowani przez kierowców samochodów. W dużych miastach można wypożyczyć rower - często takie wypożyczalnie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Na przewóz roweru pociągiem należy wykupić odpowiedni bilet.

Z kolei włoskie taksówki są drogie - nie jest to więc opłacalny pomysł na zwiedzanie miast.

Noclegi

Najtańszą formą noclegu we Włoszech są youth hostele - opłata za noc wynosi nie więcej niż 20 EUR na osobę (przy czym nie można się tu zatrzymać dłużej niż na pięć nocy) oraz kempingi. Hotele i B&B (bed & breakfast) szczególnie w dużych miastach są bardzo drogie. W przypadku kwater prywatnych należy dokonać wcześniejszej rezerwacji (najlepiej dokonać jej we wszystkich miejscach z wyjątkiem kempingu).

Gospodarstwa agroturystyczne we Włoszech najczęściej są restauracyjkami, gdzie podaje się domowe jedzenie. Rzadko posiadają one pokoje gościnne - nie jest to ani popularny, ani tani sposób spędzania wakacji.

W naszym przewodniku w informacjach praktycznych umieszczonych przy opisie każdego miasta ceny noclegów oznaczono następująco: nr (3) to noclegi, za które zapłacimy powyżej 35 EUR na osobę za noc, nr (2) oznacza noclegi w przedziale 20-35 EUR na osobę za noc, brak numeru - to noclegi w przedziale do 20 EUR na osobę za noc. Warto pamiętać, że często cena noclegów ulega zmianie w zależności od pory roku.

Więcej o: