Sanatorium na NFZ - kolejka oczekujących jest długa. Jak sprawdzić, który masz numer?

Wyjazdy do sanatorium na NFZ to forma leczenia, z której chętnie korzysta duża grupa pacjentów w różnym wieku. Bez względu na tym rodzaj schorzenia uzdrowiska oferują szeroką gamę zabiegów, które wspomagają leczenie wielu chorób. Jednak kolejka oczekujących jest dość duża i nie wiele osób wie, jak sprawdzić numer przyznany przez Fundusz Zdrowia. Zdradzamy istotne szczegóły.
Zobacz wideo "Warunki rodzenia są nieakceptowalne!". Donald Tusk krytycznie o sytuacji Polek

Coraz więcej osób chce skorzystać z sanatorium, kolejka oczekujących jest jednak dość długa. Wielu pacjentów zastanawia się jak sprawdzić, który numer został mu przyznany i ile jeszcze będzie trzeba czekać na upragniony wyjazd.

Jak sprawdzić kolejkę, czyli sanatorium na NFZ

Wyjazd do uzdrowiska na własną rękę to spory koszt, dlatego jeżeli tylko jest taka możliwość, pacjenci chętnie korzystają ze skierowania od lekarza. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa wówczas opłaty za wszelkie wykonane w sanatorium zabiegi. W Polsce znajduje się wiele pięknych miejsc, które realizują leczenie chorób układu krążenia, sercowo-naczyniowego, narządu ruchu, układu oddechowego i wiele innych. 

Ze względu na bogatą ofertę, zwiększa się także ilość chętnych zdecydowanych na wyjazd do sanatorium. Kolejka oczekujących jest dosyć długa. Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, który numer przyznał ci system, skorzystaj z poniższych wskazówek:

  1. Znajdź skierowanie do sanatorium, które otrzymałeś i przygotuj jego numer.
  2. Skorzystaj z oficjalnej wyszukiwarki NFZ, którą znajdziesz tutaj.
  3. Wpisz numer skierowania i datę urodzenia.
  4. Niebieskim przyciskiem zatwierdź wpisane informacje.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak długo czeka się w kolejce do sanatorium z NFZ?

Okazuje się, że choć wyjazd do sanatorium na NFZ jest możliwy, to jednak na realizację trzeba czasem sporo zaczekać. Statystyki z maja ubiegłego roku pokazały, że niektórzy pacjenci realizowali leczenie dopiero po 24 miesiącach od daty wystawienia skierowania. 

W związku z tak nieprzychylnymi danymi coraz częściej pada pytanie, jak przyspieszyć wyjazd do sanatorium. Wystarczy sprawdzić, czy są wolne inne terminy. Zdarza się bowiem, że niektórzy pacjenci nie mogli skorzystać z wyjazdu w wyznaczonej dacie. Wówczas zwalnia się miejsce i jest szansa na przyspieszenie leczenia. Bez kolejki natomiast wyjadą osoby, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • są zasłużonymi honorowymi dawcami krwi lub przeszczepu,
  • inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani.

Pocieszeniem może być fakt, że wprowadzenie zmian w zakresie skierowań i możliwość dopełnienia wszelkich procedur drogą elektroniczną poprawiło sytuację. Z najnowszych danych udostępnionych przez portal rynekzdrowia.pl wynika, że średni czas oczekiwania wynosi osiem miesięcy. Pacjent ma także możliwość wyboru miejsca, do którego chce wyjechać.

Więcej o: