Jak wybrać sanatorium? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę. "To miejsce dla dzieci i osób starszych"

Dotychczas sanatorium było wybierane przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Zgodnie z zapowiadanymi zmianami już niebawem to pacjent będzie miał możliwość wyboru uzdrowiska. Jednak, czym się kierować podczas poszukiwania najlepszego miejsca? Pewien lekarz podpowiada.
Zobacz wideo Trzecia edycja "Sanatorium miłości" już została uznana za najbardziej kontrowersyjną

Leczenie w sanatorium nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą faktu, iż wybrane miejsce nie tylko zapewnia konkretne zabiegi, ale także daje możliwość odpoczynku. Nie od dziś wiadomo, że wyjazd z dala od domu pozwala odetchnąć od codziennych obowiązków. Już niebawem pacjent zyska możliwość samodzielnego wyboru, dokąd dokładnie chce pojechać na leczenie.

Jak wybrać sanatorium? Wiele zależy o rodzaju schorzenia

Myśląc o leczeniu uzdrowiskowym, najczęściej mamy nadzieję, że planowany pobyt zostanie zrealizowany w górach lub nad morzem. W Polsce jednak jest znacznie więcej obiektów oferujących tę formę leczenia. Dlatego, jeśli nadejdzie taki moment, że będziemy mogli samodzielnie wybrać miejsce , warto zwrócić uwagę na pewne kwestie.

Dziennikarze Faktu rozmawiali z lekarzem uzdrowiska w Kołobrzegu, Dąbkach i Połczynie-Zdroju, Danielem Kołodziejczykiem i zapytali, czym należy się kierować przy wyborze sanatorium. Specjalista zaznaczył, że główną zasadą jest dopasowanie miejsca do konkretnego schorzenia, z którym boryka się pacjent.

W dalszej części artykułu dowiadujemy się, na co warto zwrócić uwagę, cierpiąc na choroby sercowo-naczyniowe. Lekarz zaznacza które czynniki są wyjątkowo istotne, kiedy rozważamy wyjazd w góry lub nad morze.

  • Ukształtowanie terenu - wydolność kuracjusza nie zawsze pozwala na przebywanie w górskim klimacie.
  • Warunki meteorologiczne - zmienność frontów, opady, wiatr, a nawet wilgotność, różnica ciśnień mogą przyczynić się do odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości wśród pacjentów po zawale, ale także cierpiących na nadciśnienie tętnicze, czy chorobę naczyń wieńcowych. Stąd przy tego typu schorzeniach nie zaleca się wyjazdu w góry.
  • Odległość sanatorium od miejsca zamieszkania - w zależności od stanu zdrowia pacjenta zaleca się jak najkrótszą podróż.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Sanatorium nie tylko dla seniorów. Kto ma szansę podreperować zdrowie?

Wokół korzystania z leczenia uzdrowiskowego narasta mit, że sanatorium przeznaczone jest wyłącznie dla seniorów lub osób ciężko chorych. Jednak to nie prawda. Z zabiegów mogą skorzystać także pacjenci, którzy mają za sobą wypadek, zawał serca, czy zapalenie płuc. Problemy z kręgosłupem także można poddać rehabilitacji uzdrowiskowej oraz skorzystać z wielu zabiegów, czy masaży. 

Lecznictwo uzdrowiskowe jest przeznaczone dla całej populacji naszego kraju. Korzystają z niego zarówno kilkuletnie dzieci, jak i starcy, osoby w pełni sprawne, ale także osoby poruszające się na wózkach

- dodaje Daniel Kołodziejczyk.

Lekarz zwraca także uwagę na fakt, iż w jego opinii należy zwiększyć dostępność do leczenia uzdrowiskowego wśród pacjentów po przebytych operacjach takich jak protezy stawów, czy operacje kręgosłupa. Kolejną grupą osób, która zdaniem specjalisty powinna korzystać z sanatorium na NFZ, są pacjenci cierpiący na choroby degeneracyjne układu nerwowego, po leczeniu nowotworowym, czy zabiegach kardiologicznych. 

Więcej o: