Leczenie w sanatorium nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą faktu, iż wybrane miejsce nie tylko zapewnia konkretne zabiegi, ale także daje możliwość odpoczynku. Nie od dziś wiadomo, że wyjazd z dala od domu pozwala odetchnąć od codziennych obowiązków. Już niebawem pacjent zyska możliwość samodzielnego wyboru, dokąd dokładnie chce pojechać na leczenie.
Myśląc o leczeniu uzdrowiskowym, najczęściej mamy nadzieję, że planowany pobyt zostanie zrealizowany w górach lub nad morzem. W Polsce jednak jest znacznie więcej obiektów oferujących tę formę leczenia. Dlatego, jeśli nadejdzie taki moment, że będziemy mogli samodzielnie wybrać miejsce , warto zwrócić uwagę na pewne kwestie.
Dziennikarze Faktu rozmawiali z lekarzem uzdrowiska w Kołobrzegu, Dąbkach i Połczynie-Zdroju, Danielem Kołodziejczykiem i zapytali, czym należy się kierować przy wyborze sanatorium. Specjalista zaznaczył, że główną zasadą jest dopasowanie miejsca do konkretnego schorzenia, z którym boryka się pacjent.
W dalszej części artykułu dowiadujemy się, na co warto zwrócić uwagę, cierpiąc na choroby sercowo-naczyniowe. Lekarz zaznacza które czynniki są wyjątkowo istotne, kiedy rozważamy wyjazd w góry lub nad morze.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wokół korzystania z leczenia uzdrowiskowego narasta mit, że sanatorium przeznaczone jest wyłącznie dla seniorów lub osób ciężko chorych. Jednak to nie prawda. Z zabiegów mogą skorzystać także pacjenci, którzy mają za sobą wypadek, zawał serca, czy zapalenie płuc. Problemy z kręgosłupem także można poddać rehabilitacji uzdrowiskowej oraz skorzystać z wielu zabiegów, czy masaży.
Lecznictwo uzdrowiskowe jest przeznaczone dla całej populacji naszego kraju. Korzystają z niego zarówno kilkuletnie dzieci, jak i starcy, osoby w pełni sprawne, ale także osoby poruszające się na wózkach
- dodaje Daniel Kołodziejczyk.
Lekarz zwraca także uwagę na fakt, iż w jego opinii należy zwiększyć dostępność do leczenia uzdrowiskowego wśród pacjentów po przebytych operacjach takich jak protezy stawów, czy operacje kręgosłupa. Kolejną grupą osób, która zdaniem specjalisty powinna korzystać z sanatorium na NFZ, są pacjenci cierpiący na choroby degeneracyjne układu nerwowego, po leczeniu nowotworowym, czy zabiegach kardiologicznych.