Starożytne miasto i stanowisko archeologiczne znajdujące się w Dolnej Galilei, na północy Izraela odsłoniło nowe tajemnice. W Megiddo odkryto człowieka z epoki brązu, który został poddany trepanacji czaszki.
Według naukowców Tel Megiddo w epoce brązu kontrolowało istotną część szlaku handlowego, czyniąc to miejsce przychylnym do zamieszkiwania przez osoby majętne. To tam budowano wiele świątyń, pałacu i fortyfikacji. Choć co pewien czas wyniki wykopalisk odsłaniają tajemnice tamtych lat, najnowsze odkrycie zaskoczyło cały świat.
Badacze odnaleźli grób, w którym znajdowali się dwaj mężczyźni. Jak czytamy na stronie edition.cnn.com testy DNA wykazały, iż byli to bracia. Wiek starszego oceniono na przedział od 20 do 40 lat. Skóra głowy została przecięta. Natomiast na kości czołowej czaszki, za pomocą ostrego narzędzia wykonano cztery nacięcia, które utworzyły 30-milimetrowy kwadrat.
Mamy dowody na to, że trepanacja była uniwersalnym, szeroko rozpowszechnionym rodzajem operacji od tysięcy lat
- czytamy wypowiedź autorki badań, Rachel Kalisher doktorantki w Instytucie Archeologii i Świata Starożytnego im. Joukowsky'ego, interdyscyplinarnym ośrodkiem na Uniwersytecie Browna.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Miejsce pochówku było zlokalizowane bardzo blisko dawnego pałacu stąd przypuszczenie, że mężczyźni mogli należeć do elity, a nawet być członkami rodziny królewskiej. Naukowcy ustalili, że bracia zostali pochowani wraz z cypryjską ceramiką oraz innymi cennymi przedmiotami. Tego typu znaleziska odnotowano już wcześniej. Było to grobowce osób należących o wyższych warstw społecznych i cieszące się znaczącym statusem.
Jednak mimo bogactwa i możliwości, jakie dawało pochodzenie, szczątki wskazują, że mężczyźni nie cieszyli się dobrym zdrowiem.
[...] za życia obaj bracia byli ciężko chorzy. Ich szkielety są naznaczone oznakami choroby, w tym rozległymi uszkodzeniami sugerującymi chroniczne, wyniszczające warunki. Mimo to obaj byli w stanie przeżyć wiele lat pomimo swoich dolegliwości
- czytamy.
Status pozwolił mężczyznom żyć dłużej niż w przypadku osób biednego pochodzenia, którzy borykaliby się z podobnymi schorzeniami. Młodszy prawdopodobnie zmarł w wyniku choroby zakaźnej. Badania wykazały, że u starszego brata znaleziono dodatkowy ząb trzonowy. Specjaliści uważają, że mężczyzna mógł cierpieć na dysplazję obojczykowo-czaszkową.
Naukowcy nie potrafią powiedzieć, dlaczego starszy brat wymagał trepanacji. Praktykę stosowano w celu zmniejszenia ciśnienia w czaszce lub leczenia objawów padaczki i zapalenia zatok
- informuje portal edition.cnn.com.