Polska artystka podbija Londyn. Dzieła Magdaleny Abakanowicz można zobaczyć za darmo w Polsce

Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek współczesnych. 17 listopada w londyńskim Tate otwarto najnowszą wystawę artystki pt. "Magdalena Abakanowicz. Każda plątanina nici i lin". Jej dzieła można podziwiać również w polskich miastach.

Magdalena Abakanowicz podbija Londyn. Jej prace od niedawna można zobaczyć w jednym z najsłynniejszych muzeów sztuki na świecie, czyli Tate w Londynie. Jest to pierwsza w Wielkiej Brytanii prezentacja słynnych abakanów, które zrewolucjonizowały sztukę tkaniny artystycznej i rzeźby

Brytyjczycy i turyści podziwiają prace Magdaleny Abakanowicz w Tate

W latach 60. i 70. Magdalena Abakanowicz tworzyła radykalne rzeźby z plecionych włókien. Były miękkie, a nie twarde, niejednoznaczne i organiczne. Prace artystki zapoczątkowały nową formę instalacji i od jej nazwiska nazwane zostały abakanami. Jak czytamy na stronie Tate:

Wystawa eksploruje ten przełomowy okres w twórczości Abakanowicz, kiedy jej utkane formy oderwały się od ściany i znalazły w trójwymiarowej przestrzeni. Tymi pracami wprowadziła miękkie, włókniste formy w nowy związek z rzeźbą
Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię

Na wystawie w Tate Modern można zobaczyć m.in. cztery abakany wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które posiada największą liczbę prac artystki na świecie. Oprócz tego na wystawie znalazły się mniej znane rysunki Abakanowicz.

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz została otwarta 17 listopada i będzie dostępna dla zwiedzających do 21 maja przyszłego roku.

Prace Magdaleny Abakanowicz można podziwiać za darmo w Polsce

Nie trzeba jednak lecieć do Londynu, aby zapoznać się z twórczością artystki. Dzieła Abakanowicz wystawiane są m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, które w soboty oferuje wstęp wolny na wystawy stałe. 

Prace artystki zobaczyć można również w plenerze. Jej rzeźby "Nierozpoznani" porozstawiane są w różnych punktach Poznania - na cytadeli, na dziedzińcu zamku cesarskiego, czy przy Kaponierze. Inne figury znajdują się również w Warszawie, Elblągu, czy Wrocławiu.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: