Nie mogli uwierzyć własnym oczom. Odnaleźli skarby sprzed 1300 lat. "To marzenie archeologa"

Brytyjscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Podczas wykopalisk odnaleziono 30-częściowy naszyjnik z VII wieku o niespotykanym kunszcie i wartości dla tego okresu oraz miejsca.

Wyjątkowe odkrycie archeologiczne miało miejsce w hrabstwie Northamptonshire, w środkowej Anglii. Archeolodzy natrafili na grób, który pochodzi z okresu między 630 a 670 rokiem naszej ery. Jak poinformowało Muzeum Archeologiczne w Londynie na Twitterze, jest to jedno z najbardziej znaczących miejsc pochówków z tego czasu, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Niezwykłe znalezisko w Wielkiej Brytanii

Odkrycia dokonano w kwietniu, ale po raz pierwszy poinformowano we wtorek, 6 grudnia. Naszyjnik został wykonany z około 30 koralików zrobionych ze złota, rzymskich monet, szkła, granatów i kamieni półszlachetnych. Jego centralny punkt stanowi prostokątny wisiorek z motywem krzyża wypełniony czerwonymi granatami osadzonymi w złocie. 

Znalezienie czegoś takiego jest marzeniem archeologa [...] Te artefakty nie widziały światła dziennego od 1300 lat, a bycie pierwszą osobą, która je zobaczyła, jest nie do opisania. Jednak nawet wtedy nie wiedzieliśmy, jak wyjątkowe będzie to znalezisko

- powiedział kierownik wykopalisk, Levente Bence Balázs cytowany przez "The Guardian". 

Odnaleziono grób wyjątkowej kobiety 

Biżuteria została znaleziona w grobie kobiety o wysokim statusie, która zmarła między 630 a 670 rokiem naszej ery. Znalezione przy niej skarby wskazują, że mogła być przywódczynią, opatką lub pochodzić z rodziny królewskiej. 

Wraz z kobietą pochowano również duży, bogato zdobiony krzyż odlany ze srebra i osadzony w drewnie. Na artefakcie były widoczne niezwykłe wizerunki ludzkich twarzy. Obok niej zakopano także dwa garnki w stylu frankońskim oraz ozdobny talerz. 

To znalezisko o znaczeniu międzynarodowym. To odkrycie zmieniło bieg historii, a wpływ będzie silniejszy, gdy będziemy dokładniej badać to znalezisko

- dodał Levente Bence Balázs.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: