Jarmarki świąteczne w Czechach. Poczuj magiczny klimat u naszych sąsiadów

Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w niemal wszystkich czeskich miastach, a także na zamkach i w pałacach.

Niektóre jarmarki świąteczne w Czechach rozpoczęły się już pod koniec listopada i potrwają aż do początku stycznia. Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę, sprawdźmy dokładne daty oraz godziny otwarcia, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Za największy w kraju uważany jest jarmark bożonarodzeniowy w Pradze. Odbywa się on nie tylko na Rynku Staromiejskim, a także w innych miejscach czeskiej stolicy, m.in. na Placu Wacława, Placu Republiki i Placu U Svatého Jirí, nieopodal Zamku Praskiego. Odwiedzający mogą liczyć na ciekawy program oraz stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. Praski jarmark już zaprasza do odwiedzin. Otwarcie nastąpiło 26 listopada. Impreza potrwa do 6 stycznia 2023 roku.

BrnoBrno Pavel Gabzdyl

Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Południowych, czyli Brno. Jarmark bożonarodzeniowy na Placu Wolności i Placu Morawskim potrwa do 23 grudnia. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym).

Jarmarki organizują też mniejsze miasta. W Czeskich Budziejowicach ciekawy program świąteczny zaplanowano od 18 listopada do końca grudnia. Na zabytkowym rynku - który należy do największych w Europie (ma aż hektar) - na gości czekają stoiska z ozdobami świątecznymi i przysmakami.

Czeski KrumlovCzeski Krumlov Natalia Deriabina

Magiczny Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny do 6 stycznia. Wyjątkowa atmosfera nie ominie najsłynniejszego czeskiego uzdrowiska, czyli miejscowości Karlowe Wary (czes. Karlovy Vary). Przez cały miesiąc do 26 grudnia centrum miasta zapełnią stoiska z przysmakami i ozdobami świątecznymi.

Już trwają i zapraszają jarmarki w zabytkowym Ołomuńcu (do 23 grudnia), (do 11 grudnia) Mikulovie na Morawach Południowych czy w Zlínie (do 23 grudnia). Bajkowe jarmarki szykują od końca listopada piękne miasta w regionie Wysoczyzna, m.in. Jihlava, Trebíc czy Svetla nad Sázavou.

OłomuniecOłomuniec Libor Svacek

PilznoPilzno Libor Svacek

Pałac w Litomyšlu zaprasza na weekendowe zwiedzanie, podczas którego goście dowiedzą się, jak arystokracja obchodziła Boże Narodzenie, obejrzą szopkę betlejemską w kaplicy pałacowej i świątecznie przybrane komnaty. Tradycyjne zwyczaje świąteczne 4 grudnia zaprezentują pobliski skansen Wesoły Pagórek (czes. Vesely Kopec) oraz rezerwat architektury ludowej, Betlem Hlinsko.

LitomyšlLitomyšl archiwum miasta Litomyšl

Skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštem szykuje 10 i 11 grudnia tradycyjny jarmark świąteczny, na którym zakupimy tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zapoznamy się z miejscowymi zwyczajami, a także z ekspozycją skansenu. Rožnov pod Radhoštem leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošt. Muzeum Wołoskie - najstarsze tego typu w Europie Środkowej - należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej.

Źródło: Czechtourism Polska

Więcej o: