Holandia. 10-tonowy wieloryb znaleziony na wybrzeżu. Gapie nie odstępują go na krok

Tłumy gapiów zebrały się, aby podziwiać olbrzymiego wieloryba, którego fale wyrzuciły na brzeg Westkapelle w Holandii. Niestety, zwierzę było już martwe.

Truchło płetwala zwyczajnego, drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi (po płetwalu błękitnym), znaleziono na grobli Westkapelle w Holandii. To niewielkie miasto w gminie Veere na wyspie Walcheren, holenderskiej prowincji Zelandia.

 

14-metrowe zwierzę o wadze ok. 10 ton znaleziono w niedzielę rano. Wcześniej widziano je u wybrzeży Nieuwpoort w kierunku Zeebrugge.

Jaap van der Hiele z Rescue Team Sea Animals Netherlands (RTZ) przekazał mediom, że akcję usunięcia truchła zwierzęcia z nabrzeża utrudnia obecność zbyt wielu gapiów, a także odbywający się w niedzielę w pobliżu grobli maraton.

Jaka jest przyczyna śmierci ssaka?

W poniedziałek rano martwe zwierzę wciąż przyciąga wielu ciekawskich. Mimo nieprzyjemnego zapachu rozkładającego się ciała giganta, na miejsce przybywają tłumy, aby zrobić zdjęcie płetwalowi. Jaka jest przyczyna śmierci ssaka? Tego nie wiadomo. Dzisiaj ma zostać podjęta decyzja, czy naukowcy będą badać zwłoki na miejscu, czy zostaną zabrane z plaży.

Noworodek mierzy ponad 6 metrów

Jak czytamy na stronie Ekologia.pl, płetwal zwyczajny (Balaenoptera physalus) występuje zarówno na otwartych wodach, jak i w strefie przybrzeżnej. Jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi (po płetwalu błękitnym). Osiąga wielkość nawet do 27 metrów długości i może osiągnąć wagę nawet 90 ton. Tuż po przyjściu na świat, noworodek mierzy ponad 6 metrów i waży ok. 1,5 tony.

Płetwal zwyczajny może żyć w grupach (od 6 do 15 osobników), ale także pojedynczo. Żyje nawet do 90 lat. Z powodu nadmiernej eksploatacji, hałasu generowanego przez statki, a także kolizji z nimi oraz degradacji siedlisk, gatunek ten jest zagrożony wymarciem (kategoria EN na liście IUCN). Żywi się planktonowymi skorupiakami oraz rybami.

Źródła: rtz-nederland.nl / Polsat News / ekologia.pl

Więcej o: