Bony turystyczne - do kiedy trzeba je wykorzystać? Sejm przyjął zmiany, jest nowy termin

Sejm przyjął zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym, który będzie ważny do 31 marca 2023 roku. Oznacza to, że wiele polskich rodzin będzie mogło wykorzystać go podczas ferii i zimowych wyjazdów. O decyzji zaważyła ogromna ilość niewykorzystanych bonów o wartości 528 mln złotych.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednorazowe świadczenie 500 plus w ramach programu Bon Turystyczny miał początkowo obowiązywać do końca września 2022 roku. Jednak w piątek 2 września posłowie zdecydowali o jego przedłużeniu. Na decyzję szczególny wpływ miała ogromna ilość, niewykorzystanych przez rodziców bonów, której wartość przekracza 528 mln złotych. 

Bon turystyczny z przedłużoną ważnością

Podczas ekspresowego rozpatrywania nagłych ustaw, sejm 2 września postanowił ogłosić przedłużenie bonu turystycznego. Artykuł wygłoszony przez posłankę PiS Teresę Wargocką zakłada przedłużenie terminu ważności bonu turystycznego do 31 marca 2023 roku. To kolejna zmiana daty ważności - początkowo ze świadczenia można było skorzystać do 31 marca 2022, później do 30 września 2022. Wszystko dzięki inicjatywie wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Guta-Mostowego. Ustawę musi przyjąć jeszcze Senat oraz podpisać prezydent, ale wiceminister sportu i turystyki zapewnia, że jest to czysta formalność. 

Warto wspomnieć, że do tej pory z bonu turystycznego skorzystało ponad 3,5 mln rodziców. Jak się jednak okazuje, na aktywację nadal czeka 776 tys. elektronicznych dokumentów na kwotę 528 mln zł. Łączna liczba bonów czekających na wykorzystanie (nieaktywowanych, aktywowanych, ale niewykorzystanych i częściowo wykorzystane), to ponad 2 mln. 

Z całego pakietu 4 miliardów złotych, miliard nie trafił jeszcze do rodzin i branży turystycznej. Dlatego w trybie pilnym jest poprawka wydłużająca działanie bonu o pół roku. Bon turystyczny jest przyjęty do końca marca 2023 roku

- przekazał na antenie Radia Kraków Andrzej Gut-Mostowy. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Nowa data ważności bonu turystycznego 

Przyczyn niewykorzystania bonu turystycznego jest wiele - rodzice zapominają o świadczeniu, nie potrafią go aktywować czy brakuje im czasu na tego typu formalności. Z kolei branża turystyczna walczyła o  przedłużenie terminu ważności, ponieważ to właśnie jesienią organizowane są wycieczki szkolne, wiele rodzin planuje weekendy czy ferie zimowe. Jak podkreśla Gut-Mostowy, rząd zdecydował się przedłużyć termin ważności świadczenia, gdyż zapobiegnie to zarzutom, iż pozostałe środki są w jakiś sposób zawłaszczane przez państwo. 

To zachęcenie rodzin do wypoczynku w kraju i wsparcie polskiej branży turystycznej. Są też dwa dodatkowe skutki bonu. On zachęcił rodziny wielodzietne. Często nie było ich stać na wypoczynek. Właściciele pensjonatów mówią, że rodziny wielodzietne przyjeżdżają teraz częściej. To dobry aspekt bonu. Do tego duża część branży turystycznej, która nie była do końca zarejestrowana, musiała to zrobić, żeby przystąpić do bonu. Są większe dochody samorządu z podatków lokalnych

- wyjaśnia na antenie Radia Kraków Gut-Mostowy.

Więcej o: