Przez to wschodnie miasto przebiega kubański odcinek słynnej Drogi Panamerykańskiej (Carretera Central), która łączy obie Ameryki i liczy w sumie ponad 30 tys. km. Miasto słynie ze starych hiszpańskich kościołów (w jednym z nich znajduje się najstarszy kolonialny przedmiot kultu w Ameryce Łacińskiej - ważący ponad 250 kg sarkofag zdobiony setkami srebrnych dzwoneczków), jest wśród nich katedra z XVII w. i nieco młodsza wieża Merced. Zarówno w dzień, jak i w nocy życie skupia się na placu San Juan de Dios, w pobliżu którego znajdziemy sporo małych knajp.
http://www.camaguey.cu/categorias/turismo.php
Założone w 1514 r. miasto (od Hawany dzieli je 250 km) jest znane m.in. ze starej twierdzy oraz okazałych XIX-wiecznych budowli na Plaza Mayor (teatr, ratusz i katedra). Cienfuegos zwane bywa Miastem Kopuł i obok Trinidadu uchodzi za jedno z najlepiej zachowanych miast kolonialnych w Ameryce Łacińskiej. Od 17 lat na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tu znajduje się także pierwsza na Karaibach elektrownia jądrowa.
http://www.cuba-cienfuegos.com/en/tourism.asp
12 km od Hawany leży posiadłość Ernesta Hemingwaya, w której przebywał w latach 1939-60. Tu napisał "Starego człowieka i morze" i tu dowiedział się o otrzymaniu literackiego Nobla w 1954 r. Dziś Finca Vigia to muzeum słynnego pisarza. Stan willi, niestety, się pogarsza i ostatnio trafiła na... listę najbardziej zagrożonych amerykańskich miejsc historycznych.
http://www.hemingwaysociety.org/justice/default.htm
To nie tylko nazwa amerykańskiej bazy wojskowej, ale i 200-tys. miasta oraz prowincji. Po klęsce Napoleona na Haiti zasiedlili ją francuscy uciekinierzy, stała się stolicą handlu cukrem i kawą. Na północy prowincji leży piękne miasteczko Baracoa, pierwsze europejskie osiedle na Kubie założone w 1511 r. przez hiszpańskiego konkwistadora i pierwszego gubernatora wyspy Diego Velazqueza (zmarł w 1524 r.).
http://www.cuba-individual.com/s_guantanamo.htm
Kilkumilionowe największe miasto Antyli i jedno z najstarszych (z 1515 r.). Zbudowana w stylu kolonialnym jej stara część pełna wąskich ulic i fortyfikacji z XVI w. (słynna twierdza El Morro z 1589 r.) trafiła na listę UNESCO. Nieopodal znajduje się Cmentarz Kolumba, jeden z największych na świecie, gdzie prawdopodobnie przez jakiś czas spoczywały zwłoki odkrywcy Ameryki. Tu także zrobiono najsłynniejsze zdjęcie Ernesta Che Guevary.
To łańcuch kilkuset tropikalnych wysp i wysepek u północnego wybrzeża Kuby. Fantastyczny klimat, plaże z czystym, białym piaskiem, rafy koralowe dostępne dla nurków, centrum sportów wodnych i wiele ciekawych rezerwatów z flamingami, iguanami i aligatorami powodują, że wedle ekspertów w niedalekiej przyszłości będzie to najpopularniejszy kurort na Karaibach. Na największej z wysp - Cayo Coco - niedawno otwarto lotnisko międzynarodowe, a na Cayo Guillermo - 11 luksusowych hoteli.
Miasto i region administracyjny - kraina najlepszego tytoniu na świecie. Znajduje się tu wpisana na listę UNESCO krasowa dolina Vinales, 45-km jaskinia Santo Tomás, ogrody orchidei i wodospad w Soroa, pozostałości XIX-wiecznych plantacji kawy, kompleks turystyczny Las Terrazas i międzynarodowe centrum nurkowe Maria La Gorda.
Największe po Hawanie miasto na wyspie założone przez Velazqueza w 1514 r., w XVI w. było stolicą Kuby. Tu przybywały statki hiszpańskich konkwistadorów przed planowanym podbojem Ameryki Łacińskiej. Tu też znajdują się koszary Moncada - nieudany atak partyzanckiego oddziału Fidela Castro z 26 lipca 1953 r. wykreował jego legendę, a 6 lat później umożliwił obalenie dyktatury gen. Fulgencio Batisty i przejęcie władzy. Santiago otrzymało tytuł Miasta-Bohatera Republiki Kuby. Znajduje się tu również twierdza El Morro z XVII w., twierdza San Pedro de la Roca (na liście UNESCO), katedra z XVIII w. i zabytkowe domy mieszkalne.