Szwajcaria. Z masywu Grand Combin oderwała się część lodowca. Są ranni

W szwajcarskim masywie Grand Combin runęła część lodowca. Do zdarzenia doszło w piątek, 27 maja 2022 r., w godzinach porannych. Trwa akcja ratownicza na szeroką skalę - udział w niej bierze siedem śmigłowców o około 40 ratowników. W górskim wypadku mogło uczestniczyć nawet 15 alpinistów.

Siedem helikopterów i około 40 ratowników górskich jest zaangażowanych w akcję ratowniczą w szwajcarskim Valais. W piątek, 27 maja 2022 r., w godzinach porannych doszło do oderwania się części lodowca z masywu Grand Combin. Fragmenty lodu miały spaść z wysokości ok. 3400 metrów nad poziomem morza. 

Zobacz wideo Dominik Szczepański opowiada o wyprawie na Antarktydę

Więcej ciekawych artykułów i bieżących informacji znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

All Inclusive (zdjęcie ilustracyjne)All inclusive okazało się porażką. Ucierpiało ponad 80 turystów

Szwajcaria. Nawet 15 alpinistów mogło znajdować się w pobliżu lodowca

W rejonie masywu Grand Combin w Szwajcarii trwa akcja ratunkowa. Wiadomo, że w wypadku brało udział kilkunastu alpinistów, którzy próbowali zdobyć górę drogą Gardien w rejonie płaskowyżu Déjeuner, w miejscowości Val de Bagnes. Według doniesień portalu rts.ch mogą być ofiary. Na razie policja kantonu Wallis ogłosiła w komunikacie prasowym, że trwają poszukiwania alpinistów, a niektórzy ranni zostali już ewakuowani. Oficjalnie jednak policja nie podała liczby poszkodowanych lub zabitych, ani przyczyny oderwania się brył lodowca.

Pogoda w Tatrach: kiedy jechać w góry? W górach pogoda jest szczególnie kapryśnaPogoda w Tatrach: kiedy jechać w góry? W górach pogoda jest szczególnie kapryśna

Lokalny prokurator wszczął śledztwo w celu ustalenia okoliczności zdarzenia. W akcji ratunkowej uczestniczy w sumie siedem samolotów Air Glaciers, Air Zermatt i Rega. Według regionalnej policji więcej szczegółów zostanie ogłoszonych w ciągu dnia.

Według doniesień upadek dużych bloków lodu może być niebezpieczny nie tylko dla przebywających w rejonie alpinistów, ale także dla wiosek znajdujących się poniżej masywu.

Grand Combin. Szwajcarski masyw w maju to często wybierany kierunek przez alpinistów

Grand Combin to alpejski szczyt o wysokości 4314 metrów n.p.m., położony pomiędzy Val de Bagnes i Entremont. Według portalu 20min.ch późny maj to okres, w którym wielu alpinistów wybiera się na wędrówki lub planuje zjazdy na nartach z masywu. 

***

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: