Pogoda w Tatrach: kiedy jechać w góry? W górach pogoda jest szczególnie kapryśna

Pogoda w Tatrach jest przedmiotem zainteresowania turystów praktycznie przez cały rok. Amatorzy sportów zimowych wybierają wyjazdy w góry zimą, z kolei miłośnicy górskich wędrówek szczególnie chętnie spędzają w Tatrach miesiące letnie. Sprawdzamy, jaka pogoda może czekać turystów w Tatrach.

Kiedy jechać w Tatry?

Niektórzy sympatycy wyjazdów w góry na pytanie ''kiedy jechać w Tatry?'' odpowiedzą: ''choćby już!''. Tatry mają bowiem swój urok o każdej porze roku. Do uprawiania turystyki zimowej zdecydowanie najlepszym miesiącem jest styczeń, kolejne zimowe miesiące niosą ze sobą bowiem coraz większe zagrożenie lawinowe. Krótka wiosna w Tatrach zaczyna się dopiero w maju i szybko przechodzi w lato. W czerwcu Tatry są pod wpływem ciepłych, ale i wilgotnych mas powietrza polarno-morskiego, co sprawia, że w tym miesiącu pogoda jest szczególnie kapryśna. Czerwiec i lipiec to zresztą miesiące, w których przypada maksimum roczne opadów. Pogoda poprawia się w sierpniu, utarło się, że jest to najlepszy miesiąc dla tzw. turystyki ceperskiej. Letnią turystykę najlepiej uprawiać w Tatrach we wrześniu – pogoda sprzyja, a turystów jest znacznie mniej. Natomiast najbardziej stabilna pogoda w Tatrach panuje w październiku. Potem, zwykle z początkiem listopada, nadchodzi zima.

Wodospad Wielka Siklawa, Tatry Wysokie, PolskaWodospad Wielka Siklawa, Tatry Wysokie, Polska Fot. Arpan / iStock

Temperatury w Tatrach: jak się kształtują?

Jakie panują temperatury w Tatrach? Najzimniej jest w styczniu, kiedy to średnia temperatura w ciągu dnia z reguły nie przekracza 1 stopnia Celsjusza poniżej zera, zaś w nocy spada do około -7 stopni Celsjusza. Przy czym jest to miesiąc, w którym nawet 20 dni może być słonecznych. Podobne temperatury utrzymują się w Tatrach w lutym i w grudniu: w ciągu dnia termometry zatrzymują się w okolicach 0 stopni Celsjusza, w nocy temperatura może spaść do około -7 stopni Celsjusza w lutym, a -6 stopni Celsjusza w grudniu. Czterech stopni Celsjusza w ciągu dnia można spodziewać się w marcu i listopadzie, choć noce są zdecydowanie zimniejsze w marcu (-4 stopnie). Od kwietnia zaczyna się stopniowy wzrost temperatur: w kwietniu jest jeszcze bardzo rześko, temperatura w ciągu dnia nie przekracza zwykle 10 stopni Celsjusza, maj przynosi temperatury około 15 stopni Celsjusza, w czerwcu wskazania termometrów wzrastają do 17 stopni Celsjusza, a wakacyjne miesiące należą do najcieplejszych – można spodziewać się około 19 stopni Celsjusza. Całkiem przyjemnie jest też we wrześniu – w ciągu dnia termometry wskazują średnio 14 stopni Celsjusza. Pogodny październik przynosi już niższe temperatury: 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia i zaledwie 2 stopnie Celsjusza w nocy.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Jaka pogoda w Tatrach w czerwcu?

Wyjeżdżając na wczesny urlop warto wiedzieć, jaka pogoda w Tatrach jest w czerwcu. Jeśli to właśnie na początku lata wybierzemy się w Tatry czy na Podhale, możemy się spodziewać umiarkowanych temperatur – w dzień będzie to średnio 17 stopni Celsjusza, w nocy jest chłodniej, temperatura spada do około 9 stopni Celsjusza. Niestety, w czerwcu z reguły zaledwie 12 dni jest słonecznych, przez pozostałą część miesiąca należy spodziewać się intensywnych opadów (czerwiec to drugi pod względem ilości opadów na mm miesiąc). Jest też dobra wiadomość: aż 16 godzin w ciągu dnia jest w czerwcu słonecznych. Nieco lepszej pogody możemy spodziewać się po słowackiej stronie, w Tatrach Niskich. Tu temperatura w ciągu dnia to średnio 18 stopni Celsjusza, obserwacje meteorologiczne pozwalają też stwierdzić, że w czerwcu można tu zaobserwować 13 dni słonecznych.

20 marca 2022 r. Wiosna na Hali Gąsienicowej.20 marca 2022 r. Wiosna na Hali Gąsienicowej. Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Wyciągi gondolowe w Polsce - gdzie warto skorzystać z kolejki? [LISTA, ZDJĘCIA]

Jaka pogoda w Tatrach w lipcu?

Planując urlop zwykle jesteśmy zainteresowani tym, jaka pogoda w Tatrach jest w lipcu. Jest to niewątpliwie najcieplejszy miesiąc w Tatrach i na Podhalu, gdyż średnia temperatura w ciągu dnia dochodzi tu do 19 stopni Celsjusza, podczas gdy w nocy spada z reguły do około 11 stopni Celsjusza. Słonecznie jest przez 16 godzin w ciągu dnia, przy czym obserwacje meteorologiczne pozwalają określić, że słonecznych dni w lipcu jest zwykle 13. Warto wiedzieć, że lipiec to miesiąc, w którym deszcz pada najintensywniej, ale absolutnie nie zniechęca to turystów do wybierania Tatr na letni wypoczynek. Tym bardziej, że można udać się na słowacką stronę, w Tatry Niskie, gdzie jest bardziej słonecznie, a opady są znacznie mniejsze.

20 marca 2022 r. Wiosna na Hali Gąsienicowej.Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Jaka pogoda w Tatrach w sierpniu?

A może lepiej sprawdzić, jaka pogoda w Tatrach jest w sierpniu? Zdecydowanie, sierpień to najlepszy miesiąc na wakacyjny wyjazd w góry. Termometry w Tatrach i na Podhalu pokazują w ciągu dnia z reguły około 19 stopni Celsjusza, zaś w nocy temperatura spada zwykle do około 10 stopni Celsjusza. Miesięczna suma opadów w sierpniu jest znacznie niższa niż w czerwcu czy lipcu. Słońce świeci przez 14 godzin w ciągu dnia, przy czym słonecznych dni jest więcej niż w poprzednich miesiącach – z reguły w sierpniu można się spodziewać 17 dni bez deszczu. Bardzo podobna pogoda jest też po słowackiej stronie, w Tatrach Niskich. Wydaje się więc, że w Tatry, ze względu na pogodę, warto wyjechać właśnie w sierpniu.

Prognoza pogody w Tatrach

Tatry, Dolina Białego, zamknięta sztolnia, w której po II wojnie światowej wydobywano uran.Tatry, Dolina Białego, zamknięta sztolnia, w której po II wojnie światowej wydobywano uran. Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

 Zobacz też: Tatry: szlaki zimowe dla początkujących i średniozaawansowanych

Więcej o: