"Ostracyzm turystyczny" dla obywateli Rosji. Polacy planują urlopy tak, aby uniknąć Rosjan

Od jakiegoś czasu trwa konflikt zbrojny między Ukrainą i Rosją. Z tego powodu obywatele tego drugiego kraju mają sporo problemów z tytułu nałożonych na Rosję sankcji. Problemy dotyczą m.in. turystyki.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Rosyjscy obywatele mają sporo utrudnień w normalnym funkcjonowaniu. Już kilkakrotnie opisywaliśmy ich problemy z dokonywaniem płatności czy dostępnymi środkami transportu. Jakby tego było mało, turyści z innych państw, zwłaszcza Polski, zaczynają panować swoje urlopy tak, aby nie spotkać na swojej drodze Rosjan.

Turystyczny ostracyzm wobec Rosjan, czyli efekt "omijania ruskich destynacji"

Jak mówi prezes biura podróży Nekera dla Onet.pl:

Wielu klientów nie chce wypoczywać z Rosjanami. Obserwujemy efekt 'omijania ruskich destynacji', takich jak Egipt, Turcja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dodał również, że wielu klientów decyduje się na wakacje na Pomorzu Zachodnim i w Sudetach. To trend w marcu 2022. Polacy wolą spędzić urlopy w swojej ojczyźnie. 

Fakt obecności Rosjan na wakacjach nurtuje też niektórych klientów Travelplanet.pl. Na szczęście dla tego biura podróży, odwoływanie z tego powodu rezerwacji to pojedyncze przypadki. Większość urlopowiczów decyduje się jednak na  utrzymanie rezerwacji. 

Z kolei klienci innego biura podróży - Itaki zupełnie nie przejmują się faktem spędzenia urlopu razem z przedstawicielami rosyjskiej nacji. Piotr Henicz, wiceprezes Itaki komentuje to w ten sposób w rozmowie z Onet.pl:

Najwyraźniej nasi klienci są skupieni na innych aspektach wypoczynku, bo tego rodzaju pytań nie odnotowujemy. Pandemia i wojna w Ukrainie sprawiły, że tęsknimy za wakacjami i pragniemy uciec jak najdalej od przygnębiającej codzienności, także dosłownie, spędzając wakacje w pięknym miejscu, które wybraliśmy dla siebie i naszych bliskich.
Zobacz wideo Co zrobić, gdy biuro podróży upada?

Zmiana rosyjskich przyzwyczajeń turystycznych. Rosjanie decydują się wypoczywać gdzie indziej niż w ostatnich latach.

Sankcje wobec Rosji zmusił jej obywateli do zmiany kierunków ich urlopowych podróży. Dotychczas ich ulubionymi kierunkami wakacyjnymi były m.in.:

  • Chorwacja, 
  • Grecja, 
  • Bułgaria, 
  • Hiszpania, 
  • Włochy, 
  • Francja.

Rosjanie lubili też wypoczywać na europejskich wyspach, np.: Maderze czy Teneryfie. Jednak to już przeszłość. Gdzie wypoczywają obywatele Federacji Rosyjskiej w 2022? Oto najczęstsze kierunki ich wycieczek:

  • Egipt,
  • Katar,
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie,
  • Turcja.

Trudna sytuacja w hotelach, które przyjmują Rosjan. Obywatele tego kraju mają niełatwo.

Okazuje się, że obecna sytuacja między Ukrainą a Rosją sprawia, że Rosjanie są wręcz atakowani przez turystów innych narodowości. Dochodzi nawet do bójek, o czym opowiedział Nykiel, prezes biura podróży Nekera w rozmowie z Onet.pl:

"Sytuacja na w destynacjach wakacyjnych jest cały czas dość skomplikowana. W samym tylko Egipcie przebywa dzisiaj jeszcze kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich turystów. Dochodzą do nas informacje o tym, że zdarzały się w ostatnich tygodniach bójki między Rosjanami i przedstawicielami innych nacji, również Polakami"

Na szczęście takie wydarzenia to pojedyncze incydenty:

Obecnie takie sytuacje są już incydentalne, bo większość właścicieli hoteli wyizolowała Rosjan w osobnych obiektach. Pozostaje otwarte pytanie, co wydarzy się w szczycie sezonu wakacyjnego w krajach takich jak Turcja czy Egipt. 

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: