Cypr zapowiada nowe zasady wjazdu dla Polaków. Co to zmieni pod kątem wakacji w 2022 r.?

Pandemia koronawirusa dała wszystkim się we znaki, więc wielu z nas planuje już zagraniczne urlopy. Jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków jest Cypr. Jednakże tegoroczne wakacje na Cyprze w 2022 r. będą stać pod znakiem nowych zasad wjazdu. Sprawdźcie sami!

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Myślicie o tegorocznych wakacjach i marzy wam się słoneczna plaża, czysta woda i piękne widoki? Rozważacie wyjazd na Cypr? Zapoznajcie się najpierw z nowymi zasadami wjazdu dla podróżujących. Trochę się zmieniło przez pandemię koronawirusa. 

EgiptWakacje w tym roku będą tańsze? Wszystko przez uziemienie Rosjan

Wakacje 2022 - Cypr. Co ze szczepieniami i testami?

Polacy, chcąc przekroczyć granicę Cypru, muszą zrobić jedną z poniższych rzeczy. Wymagana czynność zależy od statusu zaszczepienia/przechorowania COVID-19 oraz wieku:

 • zaszczepieni (nie dawniej niż 270 dni od zakończenia pełnego cyklu szczepień) - muszą okazać ważny Unijny Certyfikat Szczepienia;
 • ozdrowieńcy - muszą okazać ważny Unijny Certyfikat Ozdrowieńca. Dokument ten jest ważny w okresie od 10 do 180 dnia od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu;
 • niezaszczepieni - muszą okazać negatywne wyniki 2 testów: PCR (wykonanego 72h przed podróżą) lub antygenowego (zrobionego 24h przed wylotem) oraz drugiego testu PCR na własny koszt po przylocie (koszt: 15 EUR w Larnace i 19 EUR w Pafos). Wynik będzie dostępny w ciągu ok. 3 - 4 godzin na platformie cyfrowej: www.covid-testcyprus.com;
 • dzieci do lat 12 - są zwolnione z testów.

Uwaga! Wszyscy pasażerowie losowo wybranych lotów mogą zostać wytypowani do poddania się testowi na COVID-19 po dotarciu na miejsce. Taki test jest bezpłatny (płaci rząd Cypru), a odmowa wykonania go oznacza obowiązkową, 1-dniową kwarantannę na koszt pasażera.

Wakacje 2022 na Cyprze. Przepustka Cyprus Flight Pass - obowiązkowy dokument dla odwiedzających Cypr

Wszyscy podróżni chcący wyjechać na Cypr muszą przedstawić przepustkę Cyprus Flight Pass. W tym celu należy 48 przed podróżą wejść na stronę https://cyprusflightpass.gov.cy/ i zarejestrować się na niej. Trzeba też podać wymagane dane, m.in. swoje dane osobowe czy informacje o wcześniejszych podróżach. E-mail potwierdzający wypełnienie formularza należy okazać podczas kontroli granicznej. Brak wypełnionego formularza grozi mandat 300 euro bądź odmowa wjazdu na Cypr.

Cypr Północny - jakie są różnice w zasadach?

Na Cyprze Północnym należy okazać negatywny test PCR wykonany na 72 godziny przed przybyciem. Zwolnione są z niego osoby:

 • poniżej 5 roku życia,
 • zaszczepieni przeciw COVID-19,
 • ozdrowieńcy

Oprócz tego każdy podróżny przekraczając granicę, może zostać poproszony o dodatkowy test. 

Uwaga! Każdy powyżej 18 roku życia musi okazać na Cyprze Północnym kod QR. W tym celu należy wypełnić (tylko na urządzeniu mobilnym!) formularz na stronie adapass.gov.ct.tr

 • kliknij na czarne pole TRNC Passenger,
 • wpisz wymagane dane,
 • dołącz wynik testu PCR i/lub certyfikat szczepienia (te należy mieć przy sobie).

Cypr Południowy - jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują?

Przede wszystkim obowiązują maseczki w przestrzeni publicznej zamkniętej i otwartej. Za złamanie tej zasady grozi mandat 300 euro. Wyjątki to:

 • plaże, 
 • baseny, 
 • miejsca aktywności fizycznej.

Z noszenia maseczek są zwolnione osoby, które:

 • mają mniej niż 6 lat,
 • uprawiające aktywność fizyczną,
 • jedzące i pijące

W miejscach, gdzie może przebywać więcej niż 10 osób należy okazać Cyprus Flight Pass. Ten dokument należy cały czas mieć przy sobie. Niezaszczepieni oraz osoby, które nie mają statusu ozdrowieńca, po 7 dniach pobytu muszą okazać negatywny wynik testu PCR/antygenowego wykonanego na własny koszt.

Ambasador Rosji ostro reaguje na sankcjeAmbasador Rosji ostro reaguje na sankcje. "Strzeliliście sobie w stopę?

Wakacje 2022. Powrót do Polski z Cypru - co trzeba wiedzieć? 

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów do 31 marca 2022 obowiązuje kwarantanna po powrocie do Polski z Cypru. Zwolnieni są zaszczepieni, ozdrowieńcy (do pół roku po chorobie) i dzieci młodsze niż 12 lat (jeśli podróżują z zaszczepionymi opiekunami). Pozostali muszą albo odbyć kwarantannę, albo wykonać test antygenowy lub PCR do 48 godzin przed przylotem bądź 48 godzin po dotarciu do Polski. Wynik testu musi trafić do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godzin od przekroczenia granicy.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc