Więcej informacji o restrykcjach w Polsce i na świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Lawinowy wzrost zachorowań na COVID-19 w Chorwacji sprawił, że tamtejsze władze podjęły decyzje o wprowadzeniu nowych restrykcji sanitarnych. Wśród nich znalazły się zobowiązania dla pracodawców, zmniejszenie dozwolonej liczby uczestników w zgromadzeniach i przyjęciach oraz ważny obowiązek dotyczący maseczek.
Zmiany weszły w życie w ostatni poniedziałek, 10 stycznia. Tego dnia odnotowano aż 50 proc. wzrost zachorowań w porównaniu z początkiem ubiegłego tygodnia.
Bez względu na posiadanie certyfikatów covidowych, obywatele Chorwacji są zobowiązani do noszenia maseczki wewnątrz obiektów religijnych, kin i teatrów, muzeów i budynkach wszystkich szczebli władz. Rządzący zdecydowali się również na wprowadzenie obowiązku umożliwienia pracownikom pracy zdalnej, jeśli nie wpłynie ona znacząco na charakter wykonywanych przez nich aktywności.
Dodatkowo, zmieniły się zasady dotyczące zgromadzeń publicznych. Od poniedziałku mogą się one odbywać wyłącznie wtedy, gdy liczba uczestników nie przekroczy 50. Inaczej jest, jeśli uczestnicy posiadają certyfikaty covidowe. Wówczas dozwolona liczba osób biorących udział w wydarzeniu wynosi 200.
Nowe zasady dotyczą także prywatnych przyjęć. Od 10 stycznia może w nich uczestniczyć maksymalnie 20 osób lub 50, jeśli wszyscy posiadają certyfikaty covidowe.
Władze Chorwacji zdecydowały się także na istotne wymagania odnośnie maseczek. Muszą je nosić wszyscy, bez względu na posiadanie certyfikatu, w takich obiektach jak: kościoły, kina, teatry, muzea i budynki wszystkich szczebli władz. Przy okazji wprowadzenia restrykcji, politycy zaapelowali o przyjmowanie szczepień przeciwko COVID-19. Jak przekonywał tamtejszy minister zdrowia, jeśli obywatele nie będą się szczepić, sezon turystyczny może okazać się bardzo słaby, gdyż turyści nie będą uznawać Chorwacji jako bezpiecznego kierunku na wakacje.
Jak wskazują informacje zawarte na stronie MSZ, warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen jest posiadanie Unijnego Certyfikatu COVID.
Osoby, które go nie posiadają, będą mogły wjechać do Chorwacji pod warunkiem, że na granicy okażą jeden z poniższych dokumentów:
- nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy
- nie starsze niż 365 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE
- nie starsze niż 365 dni zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) – pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni
- zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 8 miesięcy od daty zachorowania, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 365 dni
- potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca,
- zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 365 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy Chorwacji.
Osoby, które nie będą spełniały przynajmniej jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę. Powyższe zasady nie dotyczą m.in. osób przejeżdżających przez Chorwację tranzytem, przyjeżdżających z ważnych przyczyn biznesowych lub przyjeżdżających z ważnych przyczyn rodzinnych.